Dzisiaj (8 marca) około 16:00 zmarł wybitny polski kardiochirurg, były minister zdrowia prof. Zbigniew Religa – informuje TVN Info. Profesor zmagał się z nowotworem płuc. Miał 71 lat.
Kariera zawodowa
Prof. Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach koło Żyrardowa. Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1973 r. obronił pracę doktorską, a w 1981 habilitował się. W latach 70. i 80. odbywał staże naukowe w USA.
15 sierpnia 1985 r., przeprowadził pierwszą operację na sercu, a w 1986 roku pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. W 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W tym samym roku został powołany do Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W 1990 r. objął stanowisko profesora śląskiej uczelni. Pięć lat później prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych. W latach 1996 objął stanowisko rektora Śląskiej Akademii Medycznej. Był autorem oraz współautorem 136 prac naukowych i autorem kilku patentów.
Kariera polityczna
Profesor Zbigniew Religa był senatorem RP III i V kadencji, zaś w latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra zdrowia kolejno w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 do 2009 był posłem VI kadencji. Ponadto wyznaczony był przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na marszałka-seniora Sejmu. Profesor był Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz kawaler Orderu Orła Białego.
Jestem chory – oświadczył Zbigniew Religa
Od kilku lat prof. Religa zmagał się z nowotworem płuc. Przez wiele lat był nałogowym palaczem tytoniu. 30 maja 2007 roku prof. poinformował opinię publiczną o swojej chorobie. W tym samym miesiącu przeszedł operację, która zakończyła się wycięciem komórek nowotworowych, jednak w czerwcu po wykonaniu badań stwierdzono, że cierpi na nowotwór złośliwy płuc. Profesor pozostawał jednak czynny zawodowo i nadal pracował w resorcie zdrowia.
W lutym 2008 r. po nawrocie choroby został poddany operacji usunięcia nadnercza i chemioterapii. Pomimo choroby prof. Religa niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu, nie unikał także wystąpień w mediach.
Żoną prof. Religi była Anna Wajszczuk-Religa, adiunkt w Zakładzie Fizjologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Miał dwoje dzieci: córkę Małgorzatę i syna Grzegorza. Był kibicem drużyny piłkarskiej Górnik Zabrze. Był zagorzałym wędkarzem, uwielbiał łowić ryby nad Pojezierzem Drawskim.
Ordery i odznaczenia
Prof. Zbigniew Religa za swoje dokonania w dziedzinie kardiochirurgii otrzymał wiele nagród i odznaczeń. 18 listopada 2008 roku otrzymał Order Orła Białego. Ponadto otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Medal im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawany przez Komitet Badań Naukowych, Medal im. Tadeusza Orłowskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, medal Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, złoty medal Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Medicus w Nowym Jorku, nagroda im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku, Krzyż Komandorski Orderu Wynalazczości nadany przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii, Doctor honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Medycznej w Warszawie, Śląskiej Akademii Medycznej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu w Opolu.
Straciliśmy bardzo dobrego lekarza i Polaka - szczególnie przykra sprawa, że nie mamy ich za wielu [']
pozostałes ty:):):) I może wystarczy:):):)