Czy polscy wyborcy będą mogli oddać swój głos w ciągu dwóch dni, a także za pośrednictwem pełnomocnika? Wczoraj Senat przyjął ustawę, która zawiera takie zapisy. Są to rozwiązania, które ułatwią milionom osób niepełnosprawnych i mających ponad 75 lat skorzystanie z ich konstytucyjnych uprawnień.
Jeżeli Prezydent RP podpisze ustawę przyjętą przez senat, Polacy będą mogli skorzystać z nowych uprawnień już w czerwcu podczas głosowania do Europarlamentu. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, jeżeli Prezydent RP podpisze ją przed ogłoszeniem terminu wyborów. Tylko wtedy wielu obywateli naszego kraju, którzy dotychczas wykluczeni byli z udziału w wyborach z powodu utrudnień logistycznych, proceduralnych czy zdrowotnych, będzie mogło wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.
Według danych PKW, w 2007 roku podczas wyborów do Parlamentu, blisko 2 mln osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych nie miało możliwości skorzystania ze swojego prawa do oddania głosu.
O wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej zabiegała koalicja organizacji pozarządowych pn. „21 października”. Koalicja ta prowadzi od października 2007 działania profrekwencyjne, mające na celu doprowadzenie do jak najliczniejszego udziału Polaków w wyborach. Ponadto przeprowadzona przez nią półtora roku temu kampania „Zmień kraj. Idź na wybory” przyczyniła się do tego, że 3 milionów Polaków poszło do urn i oddało swój głos.
Teraz trzeba czekać na decyzję naszego Prezydenta. Być może wielu naszych obywateli będzie mogło tym razem skorzystać ze swojego konstytucyjnego prawa.