Pogorszenie się koniunktury gospodarczej w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach Unii Europejskiej spowodowało, że dużo osób podjęło decyzję o powrocie do Elbląga. W ubiegłym roku w elbląskim Urzędzie Pracy zarejestrowało się 177 osób, które powróciły z zagranicy. Do 9 lutego tego roku w rejestrze było już 77 takich osób. Elbląski magistrat zauważając ten niepokojący proces otworzył wczoraj w ratuszu Punkt Konsultacyjny, w którym każdy elblążanin będzie mógł uzyskać informacje m.in. na temat procedur zakładania działalności, możliwości pozyskania środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, informacje na temat wolnych miejsc pracy, a także możliwości nabycia działek budowlanych, pozyskania mieszkań w ETBS i dzierżawy lokali usługowych. Konsultacji dla osób zainteresowanych będą udzielać pracownicy m.in. UM, PUP, ZUS, US, PIP, Urzędu Statystycznego.
Punkt Konsultacyjny działa w sali Biura Obsługi Interesanta i w Lokalnym Okienku Przedsiębiorczości na parterze Urzędu Miejskiego. Ma on działać przez najbliższe 4-5 miesięcy.
- Okres ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu, w zależności od skali problemu w Elblągu i rozwoju sytuacji gospodarczej w mieście i regionie – mówi Danuta Janczuk, naczelnik Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości UM w Elblągu.
W otwarcie i prowadzenie Punktu zaangażowanych jest kilka podmiotów: Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości, Powiatowy Urząd Pracy, Centrum Pracy i Pomocy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego,
Urząd Statystyczny, Państwowa Inspekcja Pracy i Rzecznik Prasowy Prezydenta Elbląga.
W jednym miejscu będzie można uzyskać informacje na temat procedur zakładania działalności, możliwości pozyskania środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, informacje o planach rozwoju miasta; firmach inwestujących w Elblągu, które udzielać będzie Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości UM. Wydział ten pełnił będzie obsługę osób i podmiotów zamierzających inwestować w Elblągu.
W Punkcie na stanowisku Powiatowego Urzędu Pracy dowiedzieć się będzie można także informacji na temat wolnych miejsc pracy i możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie działalności na własny rachunek. Elbląski PUP będzie prowadził monitoring grupy osób wracających z zagranicy pod kątem ewentualnych szkoleń zawodowych.
Swoje stanowiska dyżurne posiadać będą także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który udzieli informacji na temat formalności związanych z założeniem i prowadzeniem firmy pod kątem ZUS oraz Urząd Skarbowy, gdzie dowiemy się wszystko na temat formalności związanych z założeniem i prowadzeniem firmy pod kątem spraw należących do kompetencji US.
W Punkcie Konsultacyjnym dyżurować będą również pracownicy Centrum Pracy i Pomocy, które przygotuje informator dla powracających z zagranicy, Wydziału Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych - informacje na temat możliwości nabycia działek budowlanych oraz dzierżawy lokali usługowych, Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - informacje na temat pozyskania mieszkań w ETBS oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
- Niezależnie od tego w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 11:30- 15:00 pracownicy instytucji otoczenia rynku pracy pełnią dyżury w Centrum Pracy i Pomocy przy ul. Bema 54 – informuje Danuta Janczuk. - Udzielają oni osobom zainteresowanym informacji i praktycznych porad na temat obowiązujących procedur związanych m.in. z otrzymaniem środków z PUP na założenie własnego przedsiębiorstwa, z założeniem i prowadzeniem działalności na własny rachunek, pozyskaniem środków unijnych na działalność firmy, możliwości odbycia szkolenia zawodowego, rozliczania się z fiskusem itp.
Jakie efekty ma przynieść otwarcie takiego Punktu w Urzędzie Miejskim? Zdaniem Danuty Janczuk ma on stworzyć osobom, poszukującym pracy oraz powracającym z zagranicy, szansę uzyskania kompleksowej informacji o możliwościach zatrudnienia, przeszkolenia zawodowego, założenia działalności gospodarczej na własny rachunek itp.
Elbląski magistrat, otwierając Punkt, przygotowuje się wdrożenia nowej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która zakłada m.in. że interesant będzie mógł załatwić wszystkie sprawy w „jednym okienku”. Takie „okienko” ma powstać m.in. w Urzędzie Miejskim, Urzędzie Skarbowym w Elblągu, ZUS i elbląskim oddziale Urzędu Statystycznego.
Punkt Konsultacyjny czyny jest od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30 i będzie obsługiwany przez pracowników BOI i LOP. W każdą środę miesiąca w godzinach 11:00- 15:00 pracownicy instytucji otoczenia rynku pracy pełnili będą dyżury. Konsultacji dla osób zainteresowanych będą udzielać pracownicy PUP, ZUS, US, PIP i Urzędu Statystycznego.