125 obiektów zabytkowych w Elblągu znajdujących się w rejestrze zabytków, zostanie oznakowanych specjalnymi tabliczkami. Od stycznia br. Miejski Konserwator Zabytków w Elblągu oznakował w ten sposób już kilkanaście budynków. Na tych najbardziej znanych, oprócz oznakowania, znajdzie się również krótka nota historyczna.
Miejski Konserwator Zabytków w Elblągu został powołany przez Radę Miejską w październiku 2008 r. Funkcję tę pełni Mirosław Jonakowski. Dziś konserwator znakował budynek Katedry pw. św. Mikołaja.
- Zgodnie z przepisami prawa na każdym obiekcie zabytkowym musi znajdować się specjalna tabliczka informacyjna – wyjaśnia Mirosław Jonakowski. - W Elblągu mamy 134 zabytkowe obiekty. W tym 125 znajduje się w rejestrze zabytków. Myślę, że za dwa miesiące uda nam się oznakować wszystkie obiekty.
Specjalne tabliczki wiszą już m.in. na Bramie Targowej, budynku Urzędu Miejskiego i gmachu I Liceum Ogólnokształcącego, na Bibliotece Elbląskiej i Ścieżce Kościelnej.
- Rozpoczęliśmy znakowanie od budynków miejskich – mówi Mirosław Jonakowski. - W dalszej kolejności będziemy znakowali obiekty należące do osób prywatnych.
Jonakowski dodaje, że znakowanie obiektów zabytkowych odbywa się dopiero teraz, ponieważ przedtem miasto nie miało odpowiednich służb miejskich.
Fot. Rafał Kadłubowski
To zaiste rewelacja! A gdzie lapidarny opis obiektu? Tylko nie taki jak ten zupełnie nieczytelny z ul. Mostowej, który pewnie jest starszy niż budynek na którym go zawieszono! Estetyczne opisy historyczne obiektów zabytkowych już dawno zrobił Malbork, Kwidzyn, Sztum, Morąg itd. U nas też chyba już 5 lat temu p. Regina Czymbor z Centrum Współpracy i Informacji Europejskiej, przy współpracy z wieloma osobami zrobiła takie tablice objaśniające (propozycja obejmowała 3 wzory tych tablic, w trzech językach itd.). Ale p. Czymbor popadła w niełaskę kilku osób, których jedynym zadaniem jest za wszelką cenę dotrwać do emerytury - i projekt poszedł w odstawkę. A może wrócić teraz do niego?