Urząd Skarbowy w Elblągu udziela praktycznych wskazówek podatnikom jak podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego. Co istotne podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36L, PIT-36, PIT-37, PIT-38) wpisuje wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
- Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel) – wyjaśnia Aneta Szyc, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Elblągu.
Podatnik w składanym zeznaniu ma prawo wybrać tylko jedną organizację z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym w drodze obwieszczenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
Nasz jeden procent zostanie przekazany wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego, jeśli złożymy zeznanie podatkowe w ustawowym terminie oraz pod warunkiem, że dokonamy zapłaty w pełnej wysokości podatku należnego, stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP, nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Należy pamiętać, że deklarowana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Wykaz organizacji pożytku publicznego, także tych elbląskich, można znaleźć na stronie www.opp.ms.gov.pl