90% gospodarstw w Polsce Wschodniej do końca 2013 roku ma uzyskać dostępu do usług internetowych poprzez sieć szerokopasmową, której budowa ma ruszyć już w najbliższym czasie. Budżet projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” wynosi ponad 300 milionów euro. Sieć, która powstanie w ramach projektu będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom i instytucjom z terenu Polski Wschodniej.
12 lutego w Olsztynie odbędzie się konferencja inaugurująca projekt pt. „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” w województwie warmińsko-mazurskim. Budżet projektu realizowanego w województwie warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim wynosi ponad 300 milionów euro.
Projekt realizowany jest przez Samorząd Województwa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
- Od lat borykamy się z problemem wykluczenia cyfrowego w województwach Polski Wschodniej - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – W naszym województwie ten problem dotyka głównie mieszkańców obszarów wiejskich. Chcemy wyjść zwłaszcza naprzeciw potrzebom młodzieży i osób czynnych zawodowo, dla których dostęp do Internetu jest sprawą kluczową w procesie zdobywania wiedzy o świecie i zmian w nim zachodzących.
Podczas planowanego spotkania przedstawione zostaną założenia projektu regionalnej sieci szerokopasmowej oraz aktualny etap realizacji projektu. Obecnie przygotowywane jest studium wykonalności projektu.
- Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” jest zapewnienie do końca 2013 roku możliwości dostępu do usług internetowych dla 90% gospodarstw w Polsce Wschodniej – wyjaśnia marszałek Jacek Protas. – Budżet projektu, w przeważającej mierze oparty jest o środki funduszy europejskich i wynosi ponad 300 milionów euro, z tego na dofinansowanie z EFRR przypada ok. 255 milionów euro, a wkład własny województwa to około 45 milionów euro.
- Uczestnictwo przedstawicieli samorządu w spotkaniu i badaniach popytu jest niezwykle ważne, gdyż daje możliwość wpływu samorządowców na kształt projektowanej sieci m. in. przyłączenia jednostek użyteczności publicznej oraz urzędów.
Projekt zakłada budowę sieci dystrybucyjnej i szkieletowej na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, oraz infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, a należące do różnych operatorów zasoby.
Przez wzgląd na tematykę spotkania oraz omawianą inwestycję zaproszenie kierowane jest w sposób szczególny do wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów lub ich zastępców i sekretarzy oraz informatyków urzędów.
Panie Marszałku wielokrotnie Panu osobiście mówiłem, przedstawiałem dokumenty, że elblążanie potrzebuje nie internetu bo on jest, lecz latem szybkiego połączenia z Krynicą Morską. Młodzież potrzebuje akwenu do nauki żeglarstwa. Rybacy potrzebują czystego akwenu do tarła ryb- Zatokę Elbląską. A Pan z uporem maniaka poprzez swoje biuro w Elblągu rozprowadza mapy na których Zatoka Elbląska i wejście do Portu Morskiego w Elblągu jest rezerwatem przyrody ustanowionym przez ówczesnego i obecnego ministra Środowiska Macieja Nowickiego i byłego posła PO Marka Żylińskiego. Panie Marszałku kiedy spowoduje Pan usunięcie fakali z rtęcią z Zatoki Elbląskiej i zmieni tak przepisy, aby można było wpływać do portu na rzece w okresie od 1 marca do 31 sierpnia. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas