Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czy warto jeszcze chodzić na Salony?

06.02.2009, 20:16:54 Rozmiar tekstu: A A A
Czy warto jeszcze chodzić na Salony?
Fot. Mateusz Milanowski

Wczoraj w Bibliotece Elbląskiej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w Salonie „Polityki”. Mając na uwadze spotkania z lat ubiegłych można odnieść wrażenie, że ich koncepcja nieco straciła na świeżości. Niegdyś pełna sala, wczoraj nie była zapełniona nawet w połowie. A może to elblążanie oblali egzamin z wychowania obywatelskiego nie korzystając z możliwości merytorycznej dyskusji na ważne tematy?

W czwartek, 5 lutego w Bibliotece Elbląskiej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w Salonie "Polityki". Rozmowę pt. "Inteligencja Ci wszystko wybaczy..." poprowadził redaktor Polityki Mirosław Pęczak, a jego gośćmi byli dziennikarka TVP 2 Kamila Drecka i pisarz Janusz Anderman.

Słowo inteligencja, w rozumieniu warstwy społecznej, ma obecnie różną konotację. Większości kojarzy się ze snobizmem, ale są też nieliczni, dla których przynależność do tej warstwy stanowi zaszczyt. Lecz czy inteligencja jest jeszcze potrzebna i kogo właściwie można określić mianem inteligenta? Jak to wszystko się ma do współczesnej, nieczytającej książek młodzieży? O tym próbowano dyskutować podczas wczorajszego Salonu „Polityki

Goście Salonu „Polityki” narzekali na spadek jakości inteligencji polskiej, wskazując, że trudno chociażby określić wyznaczniki współczesnej inteligencji. Czy inteligentem jest każda osoba z wyższym wykształceniem, ekspert w jakiejś dziedzinie czy może pedagog, który z mozołem edukuje swoich uczniów?

Mirosław Pęczak wysunął tezę, że być może inteligenci nie są już w Polsce potrzebni.

Można pójść dalej i zapytać, czy mają już racji bytu jakiekolwiek podziały na warstwy czy klasy społeczne? Wydaje się, że jakakolowiek próba podziału ludzi w ten sposób wydaje się sztuczna.

Z kolei Kamila Drecka oraz Janusz Anderman za brak zainteresowania literaturą czy teatrem wśród młodych ludzi winili telewizję, Internet oraz wychowanie w domu.

I zapewne na tych, nic nie wnoszących narzekaniach by się skończyło, gdyby nie pytania i uwagi publiczności. Któryś z widzów słusznie zauważył, że tego typu dyskusje do niczego nie prowadzą. Bo co my tu w Elblągu możemy zrobić? Listy pisać?

Ponadto ze strony publiczności padło spostrzeżenie, że spadek czytelnictwa wcale nie oznacza, że młodzi ludzie nie interesują się poezją, ale mają do niej dostęp nie tylko w formie drukowanej, ale także za pomocą nowoczesnych technologii.

- Wytworzył się nowy gatunek internetowy, a mianowicie literatura internetowa – mówił Jan Osterczuk, uczestnik spotkania. – To jest coś, co można czytać jedynie na ekranie monitora. Mam kontakt z taką twórczością i jestem pod wrażeniem, że młodzi ludzie potrafią tak pisać. I trzeba to zaakceptować – dodał Jan Osterczuk.

Podsumowując, o inteligencji można mówić ironicznie, lecz można także dopatrywać się w niej czegoś wartościowego. Naturalne jest, że każdy z nas chce wiedzieć, kim jest i jaka jest jego rola w społeczeństwie. Jak się okazuje dyskusję na temat tego, czym jest inteligencja, jako grupa społeczna utrudnia brak jej precyzyjnego zdefiniowania. Wobec tego tym trudniej wyróżniać i określać cechy tej grupy ludzi.

Ale czy można jednak zgodzić się z tezą, że inteligenci nie są w Polsce już potrzebni? Zdecydowanie, rola i charakter inteligentów się zmienia. Inteligenci są potrzebni w naszym kraju choćby po to, by nie dopuścili do tego, żeby Polska stała się zaściankiem Europy. Inteligenci są też potrzebni w naszym mieście, tak by z kolei Elbląg nie stał się zaściankiem Polski.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ takie sobie uwagi
    Sobota, 07.02

    Lepiej pojechać w Alpy i przy okazji wpaść na chwilę do La Scali - albo pojechać do Berlina - i obejrzeć porządną operetkę, ale po co oglądać i słuchać belkotów ze stolycy i to na dużym kacu?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92256212234497