Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Obchody Wyzwolenia Elbląga

04.02.2009, 14:48:54 Rozmiar tekstu: A A A
Obchody Wyzwolenia Elbląga
Fot. Mateusz Milanowski

10 lutego obchodzić będziemy 64. Rocznicę Wyzwolenia Elbląga. Tradycyjnie na program rocznicowych obchodów składać się będzie składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Agrykola o godz. 12 oraz pół godziny później, zbiórka na Placu Konstytucji pod Pomnikiem Odrodzenia.

Już od godz. 11:30 przy Pomniku Żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Agrykola oraz przy Pomniku Odrodzenia na Placu Konstytucji staną posterunki honorowe z bronią wystawione przez żołnierzy jednostek Garnizonu Elbląg z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Składaniu wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikami towarzyszyć będą werbliści Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg. Wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikami złożą delegacje Dowództwa Dywizji oraz jednostek Garnizonu Elbląg, a także delegacje władz Elbląga, instytucji oraz organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ alfik45
    Środa, 04.02

    Jakiego wyzwolenia?Przeciez to miasto było niemieckie,to wyzwolili niemieckie miasto z Niemcow?Zupelnie tego nie rozumiem.

  2. 2
    0
    ~ uzup./uwag.
    Środa, 04.02

    LITOŚCI!!! O jakim "wyzwoleniu" tu mowa? Przed 26 stycznia 1945 roku, w Elbingu było prawie 100 % ludności niemieckiej!! (byli jeszcze w śladowych ilościach Szwajcarzy, kilkudziesięciu robotników przymusowych z Francji, Polski, Serbii itd.). W mieście robiono wszystko, by nie wpadło w łapy Sowietów, by nie było "wyzwolone" - walczył tu dwa tygodnie Wehrmacht i dwa tygodnie wspierali go mieszkańcy miasta. Elbing zdobyto w dniu 10 lutego 1945 r. (i tak podała bolszewicka prasa w Moskwie - "Gorod Elbing pabiedit!!" I wówczas także Sowieci nie używali nazwy "Elbląg". I za "zdobycie Elbinga" oddano w Moskwie salwy armatnie. Sowieci "wyzwolony" Elbląg oddali Polakom w kwietniu/maju 1945 r. - tu można doszukiwać się początków "polskiego Elbląga" po zakończeniu II wojny światowej!

  3. 3
    0
    ~ Arti
    Środa, 04.02

    to, że w czasie wojny mieszkali tu głównie niemcy, nie oznacza, że nie było wyzwolenia - przecież wiele lat wcześniej mieszkało tu mnóstwo Polaków, którzy sprzeciwili się krzyżakom i chcieli do króla Polskiego fakt tylko, że armia czerwona nie wyzwoliła żadnego Polskiego miasta, bo to było przejście z jednej niewoli w drugą

  4. 4
    0
    ~ mała odpowiedź.
    Środa, 04.02

    Arti - o jakich Polakach w E. mówisz? O tych, którzy tu się doskonale czuli i b. szybko się samogermanizowali? Chyba tak. I dlatego już 11 lipca 1920 roku w Elblągu i okolicy NIE BYŁO plebiscytu w sprawie przynależności miasta i obszaru do Polski - nie było takiej potrzeby, ponieważ .... nie było tu Polaków, albo takich co się do Polski przyznawali! W sąsiednim Malborku i powiecie - był plebiscyt 11.07.1920 r. - z wynikiem: 17.805 głosów na Niemcy - i ... 191 (słownie: sto dziewięćdziesiąt jeden) głosów za Polską. Tak więc przestań mówić o sprawach, o których nie masz podstawowego pojęcia.

  5. 5
    0
    ~ elblążanin
    Czwartek, 05.02

    Przestańcie w końcu mówić o wyzwoleniu. Miasto zostało ZDOBYTE!!!!!! przez armię czerwoną i nawet poprzednia polskość miasta nie ma się nijak do wyzwolenia. Można by tak mówić gdyby to polacy wygrali wojnę i zdobyli miasto.

  6. 6
    0
    ~ mała odpowiedź
    Piątek, 06.02

    mała odpowiedź - Czytaj ze zrozumieniem i PRZESTAŃ CHRZANIĆ

  7. 7
    0
    ~ liber75
    Piątek, 06.02

    Przed 1945 r. Elblag byl niemiecki i mieszkali tu Niemcy. Miasto zalozyli Krzyzacy - czyli tez Niemcy. Elblag dobrowolnie dolaczyl do Korony, bo nie chcial placic wysokich podatków, które zaczal nakladac Zakon. Po rozbiorach Polski, Elblag znalazl sie w Prusach. Po I wojnie nadal nalezal do Niemiec. W styczniu i lutym 1945 r. miasto zaatakowali zolnierze Armii Czerwonej. O jakim wyzwoleniu wogóle mówimy?

  8. 8
    0
    ~ Adam
    Piątek, 06.02

    slusznie to nie bylo wyzwolenie a okupacja DOSC JUZ HIPOKRYZJI CZAS NA PRAWDE

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0351150035858