Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ogrody sztuki przyjadą ze Szczecina

30.01.2009, 12:18:35 Rozmiar tekstu: A A A
Ogrody sztuki przyjadą ze Szczecina
Praca Zbigniewa Gorlaka

Już 5 lutego w Galerii El odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej „Ogrody”, która przyjedzie do Elbląga ze Szczecina, z Zamku Książąt Pomorskich. W wystawie udział wezmą uznane autorytety środowiska plastycznego, profesorowie z kilku państwowych wyższych uczelni artystycznych: Teresa Miszkin, Zbigniew Gorlak, Jacek Rykała, Tomasz Psuja, Krzysztof Markowski, Bogdan Wojtasiak i Jarosław Eysymont. 

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 5 lutego o godz. 18.00 w Galerii El. Wystawa będzie prezentowana w Elblągu do 1 marca 2009 r.

Ideą przyświecającą artystom- autorom wystawy Ogrody jest ukazanie różnych, całkowicie nieprzystawalnych postaw twórczych, których wspólnym mianownikiem jest właśnie malarstwo - ogród sztuki. Wbrew trudnej sytuacji malarstwa jako tradycyjnej dyscypliny, stają oni w opozycji wobec zjawisk multimedialnych, udowadniając swą twórczością, że dopóty będzie istniało malarstwo, dopóki nie wygaśnie w człowieku ta szczególna wrażliwość, która go darzy radością obcowania z obrazami, która skłania go do ich kontemplowania, medytacji i ciągłego powracania do nich, a artystę do sięgania po płótno i farby. W projekcie udział biorą uznane autorytety środowiska plastycznego, profesorowie z kilku państwowych wyższych uczelni artystycznych

Jacek Rykała
Urodzony w 1950 roku w Sosnowcu. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach, dyplom w 1976 roku. Jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Malarstwa. Miał ok. 50 wystaw indywidualnych. Poeta, reżyser. Autor sztuki "Dom przeznaczony do wyburzenia".
Jego dzieła prezentowane były na całym świecie w ok. 50 wystawach zbiorowych i 300 indywidualnych, kilkudziesięciu targach sztuki (Art Frankfurt, Art Koln, Art Chicago i innych). Jest jednym z niewielu artystów mających za życia indywidualną wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie (2002). Laureat wielu prestiżowych nagród.
 
Jarosław Eysymont
Urodził się w 1955 roku. Jako syn malarza wyrastał w atmosferze życia artystycznego Grupy Sopockiej - młodych absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, którzy osiedli w Szczecinie.
Kontakt ze sztuką od najmłodszych lat oraz studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu sprawiły, że artysta posiada olbrzymie możliwości warsztatowe - w równym stopniu operuje linią jak i plamą barwną, zarówno w przedstawieniach realistycznych jak i kompozycjach abstrakcyjnych buduje przestrzenie teatralne, które ożywia światłem.
 
Tomasz Psuja
Urodzony 5 lipca 1956 roku w Poznaniu. W 1976 roku został przyjęty na Wydział Malarstwa Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu. W 1981 roku, będąc w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego, uzyskał dyplom z malarstwa i grafiki. Malarz i pedagog, dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W swojej pracy odszedł od klasycznie rozumianego warsztatu malarskiego i koncentruje się na poznawaniu granic pojęcia obrazu. Posługując się techniką druku i kolażu, wskazuje na wieloznaczność związków zachodzących między materią natury i materią kultury. Przestrzeń i światło mają w jego obrazach sens symboliczny, a może nawet religijny. Radykalizm postawy tego artysty polega na świadomej ascezie w dziedzinie plastycznych środków wyrazu, na redukcji kolorystycznej (czerń i biel) oraz rezygnacji ze spontanicznego gestu malarskiego. Ślad ręki został tu zastąpiony śladem oka. Myślenie o powierzchni obrazu ustąpiło miejsca myśleniu o warstwowej (czasowej) strukturze obrazu. Paradoksalnym następstwem takiego podejścia do malarstwa jest świeżość wizji i spotęgowanie działania obrazu.

Bogdan Wojtasiak
Urodzony w 1952 roku w Drawsku Pomorskim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1977 roku będąc w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a uzyskał dyplom z malarstwa. Obecnie jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 1999-2002 był dziekanem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby macierzystej uczelni. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1993-1996 był wiceprezesem Okręgu Poznańskiego ZPAP. Maluje i rysuje. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych (ponad 25) i zbiorowych w kraju m.in.: w Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Radomiu, Skokach k. Poznania, Kołobrzegu, Mosinie, Toruniu, Szczecinie, Warszawie i Poznaniu oraz  zagranicą m.in.: w Izraelu (TelAviv), Danii (Odense), Słowacji (Bratysława), Niemczech (Bielefeld, Berlin, Lipsk, Drezno, Monachium), Francji (Cagnes-Sur-Mer), Austrii (Insbruck), Zambii (Lusaka), Afryka Południowa (Johannesburg). Bliskie jest mu zdanie wypowiedziane przez Picassa : Malarz robi obrazy ponieważ musi wyzwolić swe uczucia i swoją wizję.
 
Zbigniew Gorlak
Urodzony 28 czerwca 1955 roku. W 1974 rozpoczął studia na PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem m.in. prof. Bohdana Borowskiego, prof. Władysława Jackiewicza, czy doc. Czesława Tumielewicza. Zakochany w hiperrealizmie, w czasach studenckich stworzył jeszcze nieudolną, ale własnym językiem opowiedzianą historię malarską. Rok po dyplomie otrzymał I nagrodę na przeglądzie Sztuka Młodych w PSP w Gdyni. Jego największe osiągnięcie - Dyrekcja firmy Lego, kupiłą do swojej głównej siedziby w Bilung w Danii, dwa duże obrazy. Drugi stopień adiunktury tzw. habilitacji przekroczył w 1998 roku, pisząc pracę na temat filozofii Lego, pt. ,,LEGOIZM –Uniform cywilizowanego świata,,. W roku 2002 wybrany został prodziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki w ASP w Gdańsku. W 2002 otrzymał wyróżnienie za obraz „Czerwona krowa” w konkursie na obraz roku organizowanym przez A&B.
 
Teresa Miszkin
Urodzona w 1947 roku w Gdańsku. Studia rozpoczęła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kontynuowała w PWSSP w Gdańsku w latach 1968–1973. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Władysława Jackiewicza (1973 r.). Od 1973 roku związana jest z gdańską ASP. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 1999–2002 była prodziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki, a od roku 2002 jest dziekanem tego wydziału. Od 1993 roku profesor tytularny, a od 2003 pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach, festiwalach sztuki w kraju i za granicą.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99090790748596