Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Skarby Gotów wróciły z Bonn do Elbląga

28.01.2009, 09:33:46 Rozmiar tekstu: A A A
Skarby Gotów wróciły z Bonn do Elbląga
Fot. Anna Grzelak / zabytki gockie

W ostatnich dniach z niemieckiego Bonn do elbląskiego Muzeum powróciła niezwykle cenna kolekcja zabytków archeologicznych związanych z Gotami, stanowiąca ekspozycję  stałą: „Historia Gocka”. Przez ostatni rok zabytki z elbląskiej kolekcji prezentowane były na prestiżowej wystawie pt. „Rzym i barbarzyńcy. Powstanie nowego świata”, przygotowanej przez Kunst- und Austellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn.

Na początku ubiegłego roku wystawa gościła w Wenecji, w Palazzo Grassi, a przez ostatnie pół roku prezentowana była w Kunst- und Austellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn.

- Wystawa miała za zadanie ukazanie przemian, jakie dokonywały się na obszarze europejskiej części świata antycznego w późnym i schyłkowym okresie istnienia Cesarstwa Rzymskiego wskutek coraz silniejszych i częstszych jego kontaktów z ludami barbarzyńskimi, a składały się na nią najcenniejsze obiekty z całej niemal Europy – wyjaśnia Ewa Trocka z Działu Edukacji i Promocji.

Ze względu na tematykę wystawy organizatorzy zwrócili się do elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego z prośbą o wypożyczenie ze zbiorów najcenniejszych zabytków pozyskanych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzysku w Weklicach. Wypożyczone obiekty pochodzące z elbląskiej kolekcji, to m.in zestaw do picia wina, wyposażenie grobu tzw. Księżniczki gockiej, zawierające naczynia importowane z terenu Imperium Romanum.

Jak wspomina opiekun gockiej kolekcji, archeolog Grzegorz Stasiełowicz, elbląskie obiekty wzbudziły niezwykłe zainteresowanie zarówno zwiedzających wystawę (ok. 120 000 zwiedzających), jak i archeologów z innych ośrodków. Wystawie towarzyszyła niezwykle ciekawa publikacja – obszerny katalog Rom und die Barbarien, w którym również zamieszczono artykuł dotyczący cmentarzyska w Weklicach.

Skarby Gotów prezentowane są ponownie na ekspozycji stałej w elbląskiej placówce.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Skiner
    Środa, 28.01

    No tak. W Europie znane muzeum i zbiory, a my? czy się interesujemy tym co mamy w Elblagu czy się "podniecamy" warszawskim muzeum powstania?

  2. 2
    0
    ~ henia
    Czwartek, 29.01

    nie. my sie podniecamy sprawa w ZKM - zenada taka wioska ten elblag

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2828171253204