Pomysł na uruchomienie strony internetowej narodził się wiosną 2005 roku. Wkrótce doszło do pierwszych wywiadów oraz spotkań z muzykami. Ciągła weryfikacja materiałów. W marcu 2007 roku została uruchomiona strona www.muzycznyelblag.pl, której celem jest promowanie elbląskiej muzyki, przypomnienie zapomnianych działaczy muzycznych oraz bogatej przeszłości naszego miasta.
Wkrótce doszło po pierwszych publikacji prasowych. Od 26 lipca 2007 do grudnia 2008 roku na łamach tygodnika Nasz Elbląg ukazało się 76 artykułów dotyczących zespołów z elbląskiej sceny muzycznej oraz relacje z festiwali, koncertów. Tematem promocji elbląskiej sceny muzycznej zainteresowały się inne lokalne media m.in.: Dziennik Elbląski, Tydzień w Elblągu, Magazyn Elbląski, serwisy internetowe - w tym Elbląski Dziennik Internetowy www.info.elblag.pl oraz Radio EL w którym również od ponad roku gości na antenie cykliczna, niedzielna audycja poświęcona elbląskiej muzyce. Do 9 września 2008 roku odbyło się pod 60 audycji, w których gośćmi oprócz muzyków byli działacze, pracownicy instytucji kulturalnych. Audycje Elbląska Encyklopedia Muzyczna prowadzą Krzysztof Jaworski oraz Krzysztof Bidziński.
Od samego początku działalności portalu, Muzyczny Elbląg postawił sobie za cel, chęć doprowadzenia do konfrontacji zespołów elbląskich z każdego gatunku muzycznego. Zestawienie ich doświadczeń, dorobku artystycznego i doprowadzenie do twórczej rywalizacji, która, jak się okazało, na niektórych podziała mobilizująco. Czego efektem jest ponownie tworzenie muzyki i próba wyjścia z cienia w celu zaprezentowania swojej twórczości. To można uznać za pozytywny aspekt całej inicjatywy jakim jest działalność Muzycznego Elbląga. Warto przypomnieć, że w pewnym sensie wszyscy oddziaływujemy na siebie, i to co powstaje jest naszym wspólnym, muzycznym dziełem. Oczywiście wszystko podlega weryfikacji tak aby elbląska scena muzyczna była przedstawiona w sposób wartościowy i rzetelny. W swoich archiwum posiadamy olbrzymią ilość materiałów audio-video oraz papierowych publikacji z minionych lat. Dzięki procesowi digitalizacji, staliśmy się pierwszą wirtualną bazą informacyjną, opisującą wszystkie aspekty kultury muzycznej miasta Elbląga. Podkreślamy, że nasza systematyczna praca, to próba nadania chronologii wydarzeniom historycznym, muzycznym, które miały miejsce na ziemiach obecnego Elbląga. Wiele kwestii wciąż czeka na opracowanie znajdując się w starodrukach niemieckich.
1 stycznia 2008 roku ruszyły prace nad spisywaniem danych, zbieranymi już od 2005 roku, do książki pt: „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” poruszająca temat muzyki lokalnej od średniowiecza do teraźniejszości. Nawiązaliśmy również kontakty z profesorami, doktorami, muzykologami, w celu uzyskania zgody na przedruk ich prac. Warto dodać, że wszystkie te, oraz nowe prace, będąc zestawione w jednej publikacji książkowej, przedstawią wyczerpująco obraz środowiska muzycznego od czasów najdawniejszych po teraźniejszość.
Z innych ważniejszych wydarzeń warto przypomnieć o jubileuszu, który był świętowany 1 marca 2008 roku w Klubie Środowisk Twórczych Krypta. Podczas imprezy zaprezentowana została elbląska muzyka. Był okolicznościowy tort oraz szampan. Impreza z elbląskimi muzykami oraz niektórymi mediami trwała do rana. W końcu po długich pertraktacjach 17 marca 2008 roku dochodzi do następnej premiery. W Telewizji Elbląskiej oraz w Internecie ukazuję się program muzyczny, który przy ścisłej współpracy z redakcją Muzycznego Elbląga zrealizowała ekipa z EMIT-u mieszcząca się w Fundacji Elbląg. Prowadzącymi zostają Krzysztof Jaworski oraz Joanna Żondłowska. Na zlecenie redakcji Muzycznego Elbląga powstały dwa odcinki po czym współpraca została zakończona. Obecnie program realizowany jest przez redakcję Muzycznego Elbląga przy współpracy z sympatykami projektu. Emisje w Internecie.
Następnie doszło do cennej współpracy z Centrum Sztuki Galeria EL. Na jej potrzeby zostało przygotowanych kilka relacji z imprez przez nich zrealizowanych w ramach „Warsztatów dźwiękowych Soundlab”. Patronowaliśmy wiele imprez nie tylko lokalnych. Nawiązaliśmy również współpracę z innymi elbląskimi instytucjami. Jesteśmy otwarci na kooperację pod warunkiem, że dana inicjatywa dotyczy promocji lokalnej muzyki. Nigdy nie ma pewności czy dane działania, reklamowe spełnią swoje zadanie lecz wszystkie wydarzenie, które patronowaliśmy w efekcie przyniosły dobrą frekwencję. Oczywiście jest to również zasługa innych mediów elbląskich współpracujących z nami przy danej imprezie.
Od samego początku mieliśmy gotowych kilka projektów, które stopniowo wdrażaliśmy do realizacji. 15 czerwca 2008 roku doszło do rozpoczęcia kręcenia zdjęć do filmu dokumentalnego o Elbląskiej Scenie Muzycznej. Swoją pomoc zaoferował Piotr Grdeń z Centrum Sztuki Galeria EL oraz Paweł Żywuszko pełniący rolę fotografa. Pierwszy wywiad przeprowadzony został z wokalistą grupy Wiaterwii, Laputita – Piotrem Biszko. Następne intensywnie pracowaliśmy przez lipiec i sierpień przeprowadzając wywiady z działaczami kultury oraz zespołami. Szczegółowa relacja, zdjęcia plus opisy na stronie www.muzycznyelblag.pl w dziale Film. Jesteśmy w posiadaniu ogromnego materiału który wykorzystamy w przyszłej produkcji.
Listopad przynosi kolejne sukcesy. Siódmego dnia jesieni, nawiązaliśmy współpracę z kierownictwem Biblioteki Muzycznej – Gotycka.pl mieszczącej się w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy św. Ducha 5-7. Do Działu Zbiorów Audiowizualnych wprowadziliśmy 9 płyt elbląskich wykonawców. W ten sposób każdy miłośnik lokalnej muzyki może na sprzęcie audiofilskim posłuchać dźwięków swojego ulubionego elbląskiego zespołu.
Na zakończenie warto poinformować, że w styczniu 2009 roku ukaże się płyta z elbląskimi zespołami pod nazwą: „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2. W 2009 roku mija 15 lat od ukazania się pierwszej części kasety pod tym samym tytułem. Druga edycja kompilacji ukaże się pod postacią płyty kompaktowej z uwzględnieniem każdego gatunku muzycznego w limitowanej ilości 1000 sztuk.. Wydawcą został ponownie Edward Mołodziejko z E.M. Consulting przy współpracy z Krzysztofem Bidzińskim, Michałem Grajewskim, (jedni ze sponsorów). Projekt okładki, foto edycja Piotr Grdeń, konsultacje muzyczne Maciej Olewniczak. Pomoc przy reklamie Jarosław Denisiuk z Centrum Sztuki Galeria EL oraz Krzysztof Jaworski z Radia EL. Premiera płyty w styczniu 2009 roku. Odbędzie się również kilka koncertów promocyjnych. Płyta będzie dostępna we wszystkich dużych sklepach muzycznych w kraju. W ramach promocji wydarzenia odbędzie się konferencja prasowa dla elbląskich mediów w Bibliotece Muzycznej - Gotycka.pl mieszcząca się w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy św. Ducha 3-7. Gośćmi będą m.in. Inicjator pierwszej części kompilacji „Teraz My, Reszta Może Poczekać, Elbląg 1994” - Marek Nowosad, aktualny wydawca Edward Mołodziejko oraz opiekunowie projektu. Kontynuowanie tego pomysłu jest świetną okazją do zaprezentowania kondycji elbląskiego środowiska muzycznego.
Oprócz wspomnianych działań promocyjnych 17 kwietnia 2009 roku w Centrum Sztuki Galeria EL odbędzie się wystawa multimedialna poświęcona elbląskiej scenie muzycznej. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Bidziński. Czas trwania wystawy dwa tygodnie. W programie: unikatowe zdjęcia, wycinki prasowe, rękopisy oraz plakaty koncertowe, projekcje koncertów, teledysków na rzutniku, odsłuch wybranych zespołów (3 stanowiska odsłuchowe-audio), możliwość zakupu płyt CD, CDR bądź koszulek elbląskich zespołów. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkich muzykom, mecenasom oraz sympatykom strony Muzyczny Elbląg, którzy z zaangażowaniem włączyli się w proces jej aktualizacji. Razem tworzymy historię.
Redakcja Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl życzy prowadzącym stronę Muzyczny Elbląg, wytrwałości w działaniach promocyjnych elbląskiego środowiska muzycznego oraz kolejnych długich lat pełnych sukcesów.
Wkrótce doszło po pierwszych publikacji prasowych. Od 26 lipca 2007 do grudnia 2008 roku na łamach tygodnika Nasz Elbląg ukazało się 76 artykułów dotyczących zespołów z elbląskiej sceny muzycznej oraz relacje z festiwali, koncertów. Tematem promocji elbląskiej sceny muzycznej zainteresowały się inne lokalne media m.in.: Dziennik Elbląski, Tydzień w Elblągu, Magazyn Elbląski, serwisy internetowe - w tym Elbląski Dziennik Internetowy www.info.elblag.pl oraz Radio EL w którym również od ponad roku gości na antenie cykliczna, niedzielna audycja poświęcona elbląskiej muzyce. Do 9 września 2008 roku odbyło się pod 60 audycji, w których gośćmi oprócz muzyków byli działacze, pracownicy instytucji kulturalnych. Audycje Elbląska Encyklopedia Muzyczna prowadzą Krzysztof Jaworski oraz Krzysztof Bidziński.
Od samego początku działalności portalu, Muzyczny Elbląg postawił sobie za cel, chęć doprowadzenia do konfrontacji zespołów elbląskich z każdego gatunku muzycznego. Zestawienie ich doświadczeń, dorobku artystycznego i doprowadzenie do twórczej rywalizacji, która, jak się okazało, na niektórych podziała mobilizująco. Czego efektem jest ponownie tworzenie muzyki i próba wyjścia z cienia w celu zaprezentowania swojej twórczości. To można uznać za pozytywny aspekt całej inicjatywy jakim jest działalność Muzycznego Elbląga. Warto przypomnieć, że w pewnym sensie wszyscy oddziaływujemy na siebie, i to co powstaje jest naszym wspólnym, muzycznym dziełem. Oczywiście wszystko podlega weryfikacji tak aby elbląska scena muzyczna była przedstawiona w sposób wartościowy i rzetelny. W swoich archiwum posiadamy olbrzymią ilość materiałów audio-video oraz papierowych publikacji z minionych lat. Dzięki procesowi digitalizacji, staliśmy się pierwszą wirtualną bazą informacyjną, opisującą wszystkie aspekty kultury muzycznej miasta Elbląga. Podkreślamy, że nasza systematyczna praca, to próba nadania chronologii wydarzeniom historycznym, muzycznym, które miały miejsce na ziemiach obecnego Elbląga. Wiele kwestii wciąż czeka na opracowanie znajdując się w starodrukach niemieckich.
1 stycznia 2008 roku ruszyły prace nad spisywaniem danych, zbieranymi już od 2005 roku, do książki pt: „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” poruszająca temat muzyki lokalnej od średniowiecza do teraźniejszości. Nawiązaliśmy również kontakty z profesorami, doktorami, muzykologami, w celu uzyskania zgody na przedruk ich prac. Warto dodać, że wszystkie te, oraz nowe prace, będąc zestawione w jednej publikacji książkowej, przedstawią wyczerpująco obraz środowiska muzycznego od czasów najdawniejszych po teraźniejszość.
Z innych ważniejszych wydarzeń warto przypomnieć o jubileuszu, który był świętowany 1 marca 2008 roku w Klubie Środowisk Twórczych Krypta. Podczas imprezy zaprezentowana została elbląska muzyka. Był okolicznościowy tort oraz szampan. Impreza z elbląskimi muzykami oraz niektórymi mediami trwała do rana. W końcu po długich pertraktacjach 17 marca 2008 roku dochodzi do następnej premiery. W Telewizji Elbląskiej oraz w Internecie ukazuję się program muzyczny, który przy ścisłej współpracy z redakcją Muzycznego Elbląga zrealizowała ekipa z EMIT-u mieszcząca się w Fundacji Elbląg. Prowadzącymi zostają Krzysztof Jaworski oraz Joanna Żondłowska. Na zlecenie redakcji Muzycznego Elbląga powstały dwa odcinki po czym współpraca została zakończona. Obecnie program realizowany jest przez redakcję Muzycznego Elbląga przy współpracy z sympatykami projektu. Emisje w Internecie.
Następnie doszło do cennej współpracy z Centrum Sztuki Galeria EL. Na jej potrzeby zostało przygotowanych kilka relacji z imprez przez nich zrealizowanych w ramach „Warsztatów dźwiękowych Soundlab”. Patronowaliśmy wiele imprez nie tylko lokalnych. Nawiązaliśmy również współpracę z innymi elbląskimi instytucjami. Jesteśmy otwarci na kooperację pod warunkiem, że dana inicjatywa dotyczy promocji lokalnej muzyki. Nigdy nie ma pewności czy dane działania, reklamowe spełnią swoje zadanie lecz wszystkie wydarzenie, które patronowaliśmy w efekcie przyniosły dobrą frekwencję. Oczywiście jest to również zasługa innych mediów elbląskich współpracujących z nami przy danej imprezie.
Od samego początku mieliśmy gotowych kilka projektów, które stopniowo wdrażaliśmy do realizacji. 15 czerwca 2008 roku doszło do rozpoczęcia kręcenia zdjęć do filmu dokumentalnego o Elbląskiej Scenie Muzycznej. Swoją pomoc zaoferował Piotr Grdeń z Centrum Sztuki Galeria EL oraz Paweł Żywuszko pełniący rolę fotografa. Pierwszy wywiad przeprowadzony został z wokalistą grupy Wiaterwii, Laputita – Piotrem Biszko. Następne intensywnie pracowaliśmy przez lipiec i sierpień przeprowadzając wywiady z działaczami kultury oraz zespołami. Szczegółowa relacja, zdjęcia plus opisy na stronie www.muzycznyelblag.pl w dziale Film. Jesteśmy w posiadaniu ogromnego materiału który wykorzystamy w przyszłej produkcji.
Listopad przynosi kolejne sukcesy. Siódmego dnia jesieni, nawiązaliśmy współpracę z kierownictwem Biblioteki Muzycznej – Gotycka.pl mieszczącej się w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy św. Ducha 5-7. Do Działu Zbiorów Audiowizualnych wprowadziliśmy 9 płyt elbląskich wykonawców. W ten sposób każdy miłośnik lokalnej muzyki może na sprzęcie audiofilskim posłuchać dźwięków swojego ulubionego elbląskiego zespołu.
Na zakończenie warto poinformować, że w styczniu 2009 roku ukaże się płyta z elbląskimi zespołami pod nazwą: „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2. W 2009 roku mija 15 lat od ukazania się pierwszej części kasety pod tym samym tytułem. Druga edycja kompilacji ukaże się pod postacią płyty kompaktowej z uwzględnieniem każdego gatunku muzycznego w limitowanej ilości 1000 sztuk.. Wydawcą został ponownie Edward Mołodziejko z E.M. Consulting przy współpracy z Krzysztofem Bidzińskim, Michałem Grajewskim, (jedni ze sponsorów). Projekt okładki, foto edycja Piotr Grdeń, konsultacje muzyczne Maciej Olewniczak. Pomoc przy reklamie Jarosław Denisiuk z Centrum Sztuki Galeria EL oraz Krzysztof Jaworski z Radia EL. Premiera płyty w styczniu 2009 roku. Odbędzie się również kilka koncertów promocyjnych. Płyta będzie dostępna we wszystkich dużych sklepach muzycznych w kraju. W ramach promocji wydarzenia odbędzie się konferencja prasowa dla elbląskich mediów w Bibliotece Muzycznej - Gotycka.pl mieszcząca się w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy św. Ducha 3-7. Gośćmi będą m.in. Inicjator pierwszej części kompilacji „Teraz My, Reszta Może Poczekać, Elbląg 1994” - Marek Nowosad, aktualny wydawca Edward Mołodziejko oraz opiekunowie projektu. Kontynuowanie tego pomysłu jest świetną okazją do zaprezentowania kondycji elbląskiego środowiska muzycznego.
Oprócz wspomnianych działań promocyjnych 17 kwietnia 2009 roku w Centrum Sztuki Galeria EL odbędzie się wystawa multimedialna poświęcona elbląskiej scenie muzycznej. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Bidziński. Czas trwania wystawy dwa tygodnie. W programie: unikatowe zdjęcia, wycinki prasowe, rękopisy oraz plakaty koncertowe, projekcje koncertów, teledysków na rzutniku, odsłuch wybranych zespołów (3 stanowiska odsłuchowe-audio), możliwość zakupu płyt CD, CDR bądź koszulek elbląskich zespołów. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkich muzykom, mecenasom oraz sympatykom strony Muzyczny Elbląg, którzy z zaangażowaniem włączyli się w proces jej aktualizacji. Razem tworzymy historię.
Krzysztof Bidziński
Redakcja Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl życzy prowadzącym stronę Muzyczny Elbląg, wytrwałości w działaniach promocyjnych elbląskiego środowiska muzycznego oraz kolejnych długich lat pełnych sukcesów.
śruba ty jeszcze żyjesz :D
"w tym Elbląski Dziennik Internetowy http://www.info.elblag.pl " a po co to http://www. - żenujące, nie róbcie z siebie wiochy i pośmiewiska... aha to najtkriz pisał... wybaczam...
a po to aby taki typ jak ty, ktory nie umie czytac miedzy wierszami mogl sie skompromitowac :) http jest zeujace? posmiewisko? Sam sie ponizasz atakujac bezpodstawnie.