Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Echa marynarskiej wystawy

17.12.2008, 11:35:27 Rozmiar tekstu: A A A
Echa marynarskiej wystawy
Niedawno elblążanie mieli możliwość oglądania w elbląskim Muzeum wystawy zdjęć, dokumentujących życie codzienne polskich marynarzy podczas II wojny światowej. Efektem popularyzacji wystawy jest zapowiedź upowszechnienia całej kolekcji, liczącej prawie tysiąc negatywów.

Zagmatwane, powojenne losy zdjęć z okrętów wojennych pod polską banderą spowodowały, że pierwszy i ostatni album fotograficzny przygotowano z nich w 1948 roku w Londynie. Z powodów politycznych nie był dostępny w kraju. Ale negatywy do Polski trafiły, gdyż starał się o nie Jerzy Pertek, znany pisarz-marynista, opisujący w książkach wojenne boje polskiej floty. Niestety, Pertkowi nigdy nie udało się wykorzystać bogactwa, jakie otrzymał od środowiska emigracyjnego. Zdjęcia przeleżały w jego archiwum kilkadziesiąt lat. Dopiero po jego śmierci, po długich rozmowach, rodzina pisarza zdecydowała się na przekazanie kolekcji negatywów Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, gdzie utworzono Izbę Pamięci Jerzego Pertka.

W ostatnich latach, przy pomocy Stowarzyszenia Lastadia i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, udało się z części materiału utworzyć wystawę fotograficzną, jako pierwszy krok ku przypomnieniu tej cennej kolekcji.
- Ta właśnie wystawa trafiła w październiku do Elbląga, gdzie nieoczekiwanie odnalazł się żyjący bohater jednej z bardziej charakterystycznych fotografii, mat Jan Mielcarzewicz z niszczyciela „Krakowiak” - mówi Ewa Trocka z elbląskiego Muzeum. - Wystawa w Elblągu wzbogaciła się o jego album odbitek z czasów wojny, mundur, odznaczenia i dokumenty. To dało impuls do kolejnych działań.

- Zamierzamy wystąpić o fundusze, umożliwiające wykonanie wielkoformatowych odbitek z całego tego materiału – zapowiada Jerzy Matysiak z Biblioteki Raczyńskich. – Byłoby to, z jednej strony, działaniem zabezpieczającym dziedzictwo historyczne, z drugiej, umożliwiając szeroką prezentację, przyczyniłoby się do promowania postaw patriotycznych, tradycji narodowych, do popularyzacji naszych dziejów.

Okazją do pełnego upowszechniania wojennych fotografii może stać się przyszłoroczny jubileusz Biblioteki Raczyńskich. Poznańska skarbnica wiedzy obchodziła będzie bowiem 180 rocznicę powstania.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0148079395294