Nabiera tempa projekt „Pętla Żuław - rozwój turystyki wodnej”, który województwo warmińsko-mazurskie realizuje wspólnie z woj. pomorskim i samorządami lokalnymi. Łącznie pracuje nad tym 18 partnerów. Zdaniem samorządowców z Warmii i Mazur pomysł ten jest dobrym uzupełnieniem inwestycji wokół Kanału Elbląskiego, które są priorytetem dla województwa na najbliższe lata. Obydwa samorządy wojewódzkie zdecydowały się wesprzeć także finansowo samorządy lokalne, które uczestniczą w projekcie.
- Kanał i „Pętla Żuław” to projekty, które doskonale się uzupełniają - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Pętla ma połączyć drogi śródlądowe, Deltę Wisły i Zalew Wiślany. Przez ten obszar przepływa rocznie ponad 40 tys. turystów wodnych, a ponad 4 tys. wędkarzy spędza tu weekendy. Turystów nie obchodzą granice między województwami, powiatami czy gminami, chcą tylko ciekawie i bezpiecznie odpocząć. Dlatego połączyliśmy siły, pracujemy nad udrożnieniem szlaków wodnych i zagospodarowaniem terenu wokół nich. Budujemy sieci nowoczesnych, ekologicznych przystani żeglarskich.
Pętla Żuław będzie realizowana z programu Innowacyjna Gospodarka. W programie oprócz dwóch samorządów wojewódzkich i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku uczestniczy także 15 samorządów gminnych i miejskich, z czego pięć to samorządy z Warmii i Mazur: miasto Elbląg, miasto Braniewo, gmina miejsko-wiejska Frombork, gmina miejsko-wiejska Tolkmicko, gmina Braniewo.
- Wartość tego projektu to 83 mln zł, ale wsparcie z Unii Europejskiej może wynosić najwyżej 60 proc. całości kosztów, a więc ok. 50 mln zł - mówi Grzegorz Nowaczyk, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Resztę musiałyby pokryć samorządy lokalne. Zdecydowaliśmy jednak, że pomożemy naszym gminom w zapewnieniu tak zwanego wkładu własnego do inwestycji i pokryjemy po 25 proc. jego wartości każdej z gmin naszego województwa, podobne wsparcie dla swoich samorządów zapewni województwo pomorskie.
Fot. Marek Opitz