Szkołę Podstawową w Pilonie, leżącą w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 7, odwiedzili dziś Inspektorzy Transportu Drogowego. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa na drodze oraz ze sposobami eliminowania sytuacji niebezpiecznych. W akcji pod nazwą "Bezpiecznie do szkoły z Agatką, WMCPD i ITD" wzięło udział także Warmińsko-Mazurskie Centrum Pomocy Dzieciom w Elblągu.
Podczas działań profilaktyczno-edukacyjnych prowadzonych przez Inspektorów Transportu Drogowego, rozmawiano z dziećmi na temat zasad bezpieczeństwa na drodze oraz o sposobach eliminowania sytuacji niebezpiecznych. W trakcie działań kontrolnych nie stwierdzono żadnych naruszeń w zakresie bezpieczeństwa. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał opaski odblaskowe, aby stać sie bardziej widocznym na drogach.
- Podstawowym warunkiem pozwalającym uniknąć tragicznej w skutkach konfrontacji z pędzącym pojazdem jest odpowiednia widoczność pieszego - mówi Mirosław Pasławski z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Pomocy Dzieciom w Elblągu - Przypominamy rodzicom, że dzieci do 15 lat, poruszające się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu.
Pieszego z odblaskiem kierowca zauważy pięć razy szybciej. Osobę poruszającą się drogą po zmroku bez elementów odblaskowych, kierowca zauważy dopiero z odległości 20 - 30 metrów, gdy jej sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł mijania. Pojazd jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje w ciągu sekundy 25 metrów. Kierujący nie ma zatem żadnych szans na podjęcie jakiekolwiek reakcji obronnej. Jeśli ten sam pieszy ma na sobie element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów.