Scenariusz jest zazwyczaj podobny: kłótnia, rozstanie a później któraś ze stron nie chce się pogodzić z decyzja drugiej strony i… No właśnie, po tym wkracza już policja bo: chłopak grozi swojej byłej dziewczynie a ta w obawie o swoje życie i zdrowie zgłasza to. Co więcej, zdarza się, że policjanci prowadzą sprawę przeciwko osobie, która grozi innym współmieszkańcom i wypowiada groźby w przypływie emocji. To może się źle skończyć.
Artykuł 190 Kodeksu Karnego mówi, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej (przy czym ważne jest to, aby groźba ta wzbudzała obawę spełnienia) – popełnia przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Tylko w ostatnim tygodniu elbląscy policjanci odnotowali kilka takich zgłoszeń. Scenariusz każdego z nich jest zwykle podobny: Kobieta zgłasza, że jej konkubent wielokrotnie wypowiada pod jej adresem groźby pozbawienia życia. Inny przykład: Kobieta zgłasza, że nieznany sprawca za pomocą wiadomości sms kieruje wobec niej groźby. Kolejny przykład: 33-letnia kobieta zgłasza, że jej sąsiadka grozi popełnieniem przestępstwa…
W 2014 roku w KMP w Elblągu wszczęto 159 postępowań dotyczących gróźb karalnych. I to jak się okazuje, nie tylko kobiety zgłaszają to, że ktoś im grozi.
- Można powiedzieć, że spraw tych jest po połowie – mówi policjant z Wydziału Kryminalnego KMP w Elblągu. – Zgłaszają je zarówno kobiety jak i mężczyźni. Często maja one miejsce, gdy osoby się rozwodzą lub ich związek się kończy lub po prostu jest jakiś konflikt. Kobiety zgłaszają, że konkubent grozi im śmiercią a mężczyźni, że kobieta odgraża się pobiciem lub „nasłaniem kogoś w celu pobicia”.
Większość zgłoszonych spraw o groźby kończy się zarzutami i aktem oskarżenia. W dobie dyktafonów i ukrytych kamer często sąd, który rozstrzyga sprawę oprócz protokołów przesłuchań świadków ma do dyspozycji także inne materiały, na których może oprzeć swoja decyzje o ukaraniu. Za kierowanie gróźb wobec innej osoby Kodeks Karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.
asp. Krzysztof Nowacki
oficer prasowy KMP w Elblągu
A co wtedy, jak zmieni numer na kartę i grozi i nie można zlapać przestepcy, bo osoba ta sie kamufluje i wtedy jak tego dochodzic, najczesciej Policja to umarza i ze nie ma przestępstwa.