Internetowe zakupy i zbyt duże zaufanie do sprzedawców często może owocować wizytą w komendzie policji. Tylko w minionym tygodniu elbląscy policjanci odnotowali kilka takich zgłoszeń. Kupowane były m.in. konsole do gier, telefony komórkowe, części samochodowe a nawet pojazdy. W zgłoszeniach przewija się jeden motyw: wpłata pieniędzy ze strony kupującego i nie otrzymanie towaru ze strony sprzedającego.
Postępowania takie prowadzone są pod kątem zaistnienia oszustwa. Wpłacone kwoty oscylują w granicach od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Jedną z pokrzywdzonych była kobieta, która pod koniec grudnia 2014 roku zakupiła na jednym z ogólnopolskich portali ogłoszeniowych telefon komórkowy. Elblążanka wpłaciła kwotę 261 złotych i jak nie trudno się domyślić, do dziś nie otrzymała przesyłki z telefonem. Z kolei mieszkaniec podelblaskiej miejscowości w podobny sposób na wiertarkę wydal ponad 500 złotych. Sytuacja zakończyła się podobnie jak ta z telefonem.
Jeszcze inny mężczyzna wpłacił blisko 1000 złotych kupując samochodowe reflektory a kolejny ponad… 12 tys. złotych kupując na aukcji samochód. Wszystkie te sprawy trafiły na policję. Często jest tak, że prowadzący portal ubezpieczył się od tego typu sytuacji i po zgłoszeniu może zwrócić pieniądze kupującemu. Warto jednak zabezpieczać się przed takimi sprzedającymi i bardziej ostrożnie podchodzić do wszelkiego typu internetowych transakcji. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku zakupów na duże kwoty. Pamiętajmy, że zakup np. auta wymaga dokładnego obejrzenia pojazdu i nie polegania tylko na zamieszczonych zdjęciach.
Policjanci przestrzegają przed nadmierna ufnością i radzą m.in. sprawdzanie opinii o sprzedających, szczególnie tych najnowszych. W przypadku zakupu samochodu czy motocykla warto wybrać się nim do najbliższej komendy policji gdzie bezpłatnie możemy sprawdzić pojazd pod kątem poszukiwań.
asp. Krzysztof Nowacki
oficer prasowy KMP w Elblągu