Oszuści "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Rozmawiajmy z nimi o oszustach. Elbląska policja przestrzega i apeluje o ostrożność. Wczoraj oszuści próbowali okraść 80-letnią elblążankę. Tylko dzięki trzeźwości umysłu kobiety i pomocy syna nie padła ofiara przestępców.
W całej Polsce wciąż dochodzi do kolejnych prób wyłudzania pieniędzy tzw. metodą na wnuczka modyfikowaną przez sprawców pod różnymi legendami. Ofiarą oszustwa padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się np. za policjanta CBŚ „poleca” wypłacić pieniądze. Tak było wczoraj w Elblągu. O godzinie 10.30, 80-letnia kobieta odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta, który nakazał podjęcie przez pokrzywdzoną 36 tys. zł. Do tej transakcji miało dojść w jednym z banków.
Oszust podał imię, nazwisko i swój numer służbowy. Wskazał, że pieniądze odbierze jego kolega, którymusi je wpłacić w tym samym banku na podane konto. Jednocześnie stwierdził, że taka procedura jest konieczna, gdyż grupa pracowników banku, która akurat „rozpracowują”, kradnie ludziom pieniądze z kont. Pokrzywdzona zgodziła się, ubrała i poszła do placówki podjąć pieniądze. Oszust kilkakrotnie dzwonił do 80-latki instruując ją co do tego w jaki sposób ma przekazać umówioną kwotę. Pokrzywdzona w ostatniej chwili się opamiętała. W momencie wypłacania pieniędzy zadzwoniła do syna.
Mężczyzna przyszedł do banku i zabrał niedoszłą ofiarę do domu. kilka godzin później powiadomili policję. W tym wypadku kobieta zachowała pieniądze. Jednak doniesienia z całego kraju wskazują, że podobnych sytuacji jest więcej i pomimo częstych apeli w mediach starsi ludzie padają ofiarami oszustów.
Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi. przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
· poinformować o takiej sytuacji policję.
· poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
· nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
· nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
· potwierdzić informację u innych członków rodziny.
Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania!
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.
W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi poruszają się oszuści.
Jakub Sawicki
KMP Elbląg