Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Sztutowo ma swój pomysł na przekop Mierzei. Widzą w tym swoją szansę, a nie zagrożenie

29.11.2016, 09:00:34 Rozmiar tekstu: A A A
Sztutowo ma swój pomysł na przekop Mierzei. Widzą w tym swoją szansę, a nie zagrożenie
Fot. Ryszard Biel

Gmina Sztutowo, na której terenie być może w przyszłości powstanie kanał przez Mierzeję Wiślaną, w odróżnieniu od Krynicy Morskiej, już zadeklarowała swoje poparcie dla tej inwestycji. Sztutowianie widzą w kanale spore możliwości na rozwój swojej gminy. Swoje pomysły na wykorzystanie infrastruktury kanału zaprezentowali w miniony piątek (25 listopada) podczas wizyty ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka w Kątach Rybackich.

Minister Gróbarczyk po spotkaniu z mieszkańcami Krynicy Morskiej, jeszcze tego samego dnia spotkał się z przedstawicielami gminy Sztutowo. Wójt gminy Jakub Farinade, przedstawił szefowi resortu gospodarki morskiej pomysły na zagospodarowanie terenów przyległych do przyszłego kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Przypomnijmy, że realizacja kanału rozpatrywana jest w trzech lokalizacjach. Dwie z nich - w Nowym Świecie i Skowronkach, znajdują się na gruntach gminy Sztutowo. 

Chcemy dziś pokazać, że myślimy konstruktywnie i perspektywicznie. Budowa kanału przez Mierzeję, to inwestycja, na którą czekało wielu mieszkańców nie tylko Sztutowa czy Stegny, ale i gmin leżących nad Zalewem Wiślanym. Przekop Mierzei Wiślanej przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, a tym samym do zmniejszenia wysokiego bezrobocia w gminie Sztutowo oraz na Mierzei Wiślanej. Przyczyni się też do zwiększenia dochodów naszej gminy oraz Skarbu Państwa

- podkreślił już na wstępnie spotkania z ministrem Jakub Farinade.

Hotele, przystanie, muzea. Co może powstać nad kanałem? 

Władze Sztutowa opracowały koncepcję zagospodarowania i wykorzystania brzegów planowanego kanału pod realizację nowoczesnej bazy turystyczno - sportowo - kulturalnej nazwanej roboczo "Centrum". Wzdłuż lewego i prawego brzegu kanału, gmina chciałaby wybudować deptaki oraz nowoczesną infrastrukturę oferującą usługi hotelarskie, gastronomiczne, handlowe, sportowe, kulturalne i zawodowe.

Baza „Centrum” miałaby powstać w oparciu o jednolitą architektoniczno - urbanistyczną koncepcję, która nawiąże do architektury charakterystycznej dla Żuław, Mierzei Wiślanej i budynków „zdrojowo-plażowych”, które istniały na plażach Mierzei przed II Wojną Światową

- zaznaczył wójt Sztutowa Jakub Farinade.

Ciekawym pomysłem włodarzy Sztutowa jest utworzenie nad kanałem dwóch muzeów. Pierwsze z nich nazwane „II Wojna Światowa na terenach Zalewu Wiślanego”, powstałoby w oparciu o eksponaty wydobyte z ziemi podczas budowy kanału oraz z wody podczas pogłębiania toru wodnego, a także eksponaty podarowane przez darczyńców. Drugie muzeum poświęcone byłoby słynnemu filozofowi Arthurowi Schopenhauerowi, który przed wybuchem II Wojny Światowej mieszkał i tworzył w Sztutowie.

W planowanym kompleksie "nadkanałowym", gmina chciałaby także oferować wsparcie lokalowe dla różnego rodzaju form aktywności w postaci tzw. start-upów artystyczno-kulturalnych. - Pomoc chcemy kierować do artystów oraz rzemieślników z Polski jak i zza granicy, którzy nie posiadają możliwości lokalowych, a chcieliby rozwijać swoje talenty na Mierzei Wiślanej - wyjaśniał ministrowi Jakub Farinade.

Dzięki tej inwestycji sezon będzie dłuższy

Całość infrastruktury "Centrum" uzupełniłaby baza sportów wodnych, która powstałaby zarówno od strony morza, jak i Zalewu Wiślanego. Nowoczesne pirsy i przystanie mogłyby przyjąć zwolenników żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, kitesurfingu na lodzie oraz bojerów. Baza od strony Zalewu Wiślanego oferowałaby także usługi dodatkowe np. zimowanie jachtów, usługi szkutnicze, tapicerstwo jachtowe czy mobilny serwis jachtów.

Według władz Sztutowa realizacja projektu "Centrum" przyczyniłaby się do przedłużenia sezonu turystycznego z 2-3 miesięcy do nawet 6 -7 miesięcy z  możliwością całorocznego funkcjonowania „turystycznego kompleksu kanałowego”.

Budowa takiej infrastruktury spowoduje również wzrost dochodów podatkowych do budżetu gminy i Skarbu Państwa m.in. z postojowego od jachtów oraz innych jednostek pływających, a także podatków od nieruchomości czy np. opłaty klimatycznej

- wskazywał wójt Farinade. 

Chcą pozyskać jedną stronę kanału

W przypadku budowy kanału żeglugowego na terenie gminy, samorząd Sztutowa chciałaby od Skarbu Państwa pozyskać na cele pożytku publicznego jedną ze stron kanału. Dlaczego Sztutowo miałoby otrzymać od Państwa nieruchomości nad kanałem?

Społeczność naszej gminy w pełni popiera plany Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie budowy kanału. Gmina Sztutowo jest „gospodarzem” planowanej inwestycji, a do tego posiada przemyślaną koncepcję uspołecznienia kanału poprzez budowę „Centrum”. Dajemy również rękojmię prawidłowego przeprowadzenia inwestycji

- uzasadniał wójt Sztutowa Jakub Farinade.

Minister pomoże?

Według włodarzy gminy, budowa bazy „Centrum” może zostać sfinansowana w dwojaki sposób. Pierwszy wariant to sprzedaż ziemi przekazanej przez Skarb Państwa gminie Sztutowo. Drugi natomiast to środki własne nabywców działek budowlanych.

Po zapoznaniu się z projektem, do pomysłu gminy Sztutowo odniósł się minister Marek Gróbarczyk.Po burzliwych obradach w Krynicy Morskiej, miło posłuchać, że są gminy, które wspierają budowę kanału przez Mierzeję. Na zdrowy rozum, nie byłoby chyba gminy, która zrezygnowałaby z takiej inwestycji i takich możliwości rozwojowych. Jak się jednak okazuje, co jest dla jednych dobre, dla drugich może być kulą u nogi. Chwała Panie Wójcie za przygotowanie tak ambitnego programu i chęć wykorzystania tej inwestycji i doszukania się w niej pozytywów. Życzyłbym sobie, aby inne gminy także opracowały takie plany na rzecz rozwoju

- powiedział na spotkaniu z przedstawicielami gminy Sztutowo minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister obiecał także swoje wsparcie w realizacji projektu w zakresie, którym zajmuje się jego resort. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Minister Gróbarczyk spotkanie w Kątach Rybackich ( zdjęć 20 )
Dodano: 2016-11-29 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +23
    ~ Ploterek
    Wtorek, 29.11

    No i super!! Głos rozsądku i nowoczesności. Kryniczanie się bronią przed przekopem, bo tak dla zasady. A prawda jest tak, że tam nie ma po co jeździć, żadnych atrakcji oprócz budek z kebabami, bursztynem, lodami i chińszczyzną. A w Sztutowie proszę, Rząd buduje kanał to robimy wszystko, żeby na tym skorzystać. Brawo !!! A pomysł z muzeum II WŚ, jeśli będzie zrobione z głową i dużą ilością eksponatów to rewelacja!!

  2. 2
    +21
    ~ Elblązanin
    Wtorek, 29.11

    Brawo Prawdziwi Polacy ze Sztutowa. Potrafia myslec konstrukcyjnie a nie tylko negować jak Ci od wynajmu pokoików w Krynicy. Caly Elblag jest razem ze Sztutowem.

  3. 3
    +4
    ~ Krynica M.
    Wtorek, 29.11

    Ciekaw jestem czy pozytywną opinie o przekopie władz i mieszkańcow Sztutowa będą ochoczo zamieszczać gazety oraz portale w kraju. Nie wszyscy mieszkancy Krynicy sa przeciw. Przeciwni sa tylko aktywisci zwizani z burmistrzem oraz POpaprancy. Brawo PIS

  4. 4
    +2
    ~ klik
    Wtorek, 29.11

    Coś mi się zdaje że to za rządów PO przygotowano całą dokumentację dot. przekopu. Teraz chodzi o to aby PiS tego nie schrzanił.

  5. 5
    +9
    ~ q22
    Wtorek, 29.11

    Brawo, są jeszcze rozsądni ludzie. Na spotkaniu w Krynicy minister powiedział, żeby poczekać na raport środowiskowy. jednak tam byli miejscowi fachoFcy, którzy już wiedzieli, że plaże zostaną zanieczyszczona, a tor wodny do Elbląga będzie trzeba pogłębiać co roku za grube miliony. Jeszcze jakieś "walory" środowiska zostaną zniszczone, tylko gdy w Krynicy buduje się hotel czy pensjonat, wycina kawałek lasu czy niszczy wydmy to jest OK?

  6. 6
    +5
    ~ Stomilowiec
    Wtorek, 29.11

    Szacunek dla Sztutowa za patriotyczne myslenie. Proponuje bojkot przez Polaków z Olsztyna i Elblaga krynicy na koszt Sztutowa. Po PO można się spodziewać tylko takich inwestycji czy marnotrastwa pieniędzy w Zimne Termy oraz L:otnisko w Lesie czyli w Szymanach. Rozliczyc cale PO wraz z burmistrzem Krynicy.

  7. 7
    +2
    ~ Overmarrc
    Wtorek, 29.11

    Widac że w Sztutowie myśla głowami a nie tym co miedzy no.....Mozna bez politykierowania.Można.Powodzenie sztutowianie.

  8. 8
    +2
    ~ tak trzymac
    Wtorek, 29.11

    Brawo panie Jakubie.

  9. 9
    +2
    ~ od drugiegobrata
    Wtorek, 29.11

    Pan Jakub jest człowiekiem na odpowiednim miejscu.Brawo takich ludzi nasz kraj potrzebuje.

  10. 10
    +2
    ~ wist
    Wtorek, 29.11

    Czy tak bardzo była pani Wilk zagubiona w Krynicy Morskiej, że nie dotarła do Sztutowa?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2179238796234