Cztery firmy zainteresowane są zakupem udziałów Miasta w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Elblągu. Potencjalni inwestorzy do zeszłego piątku mieli czas na złożenie oświadczeń o chęci przystąpienia do negocjacji. O jakie firmy chodzi? Na tę chwilę to tajemnica, gdyż jak podkreśla Magistrat, cała procedura nie jest jawna. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że nabyciem MPO zainteresowane są m.in. firmy z Elbląga, Olsztyna i Gdańska.
Publiczne zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia 4247 udziałów Miasta w spółce MPO, wystosowano trzy tygodnie temu. Urząd Miejski na odpowiedzi od zainteresowanych firm oczekiwał do 14 sierpnia.
Na zaproszenie do negocjacji odpowiedziały 4 firmy. Na tym etapie procedura nie jest jawna, więc nie mogę zdradzić, jakie to firmy. W środę odbędzie się posiedzenie zespołu ds. zbycia udziałów Gminy Miasta Elbląg w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, podczas którego zapadną decyzje dot. dalszego procedowania
- przekazała nam Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.
W ciągu najbliższych dwóch tygodni, powołany przez Prezydenta Elbląga zespół, rozpatrzy odpowiedzi na zaproszenie i ustali listę podmiotów dopuszczonych do negocjacji. Ich przedmiotem będzie w szczególności cena za nabywany pakiet udziałów, forma i termin zapłaty, a także proponowany przez zainteresowane strony program rozwoju obejmujący m.in. zamierzenia inwestycyjne, zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, zobowiązania dotyczące ochrony interesów pracowników oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań. W trakcie negocjacji wyznaczony zostanie także termin, w którym inwestor przeprowadzi z załogą MPO rozmowy dot. pakietu gwarancji pracowniczych.
Przypomnijmy, że kapitał zakładowy Spółki wynosi 2 mln 339 tys. zł i dzieli się na 4678 udziałów o wartości nominalnej po 500 zł każdy, które w całości należą do Gminy Miasta Elbląg.
Negocjacje z firmami prowadził będzie ośmioosobowy zespół, w składzie którego znaleźli się: wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak (przewodniczący zespołu), skarbnik miasta Zbigniew Pater (wiceprzewodniczący zespołu), Jerzy Gniewkowski - Główny Specjalista ds. Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miejskim (sekretarz zespołu), Sławomir Skorupa - dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w UM Elbląg, Michał Wawryn – dyrektor spółki MPO, Sławomir Prawdzik – członek Rady Nadzorczej MPO, Zenon Lecyk – radny miejski PiS oraz Ryszard Klim – radny miejski SLD. Zespół będzie odpowiedzialny także za opracowanie projektu umowy zbycia udziałów, ocenę efektów negocjacji i przedstawienie pisemnej rekomendacji Prezydentowi Elbląga, a także podejmowanie decyzji o wyborze podmiotu, z którym prowadzić będzie wyłącznie negocjacje.
Przypomnijmy, że zbycie udziałów Miasta w spółce MPO, to konsekwencja fatalnej kondycji finansowej w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Na zaproponowane przez prezydenta Witolda Wróblewskiego rozwiązanie, w kwietniu zgodziła się Rada Miejska. Decyzja ta ma na celu znalezienie inwestora strategicznego oraz zachowanie istniejących miejsc pracy.
Czy można prosić redakcję o rozwinięcie tego, bądź co bądź, istotnego tematu o jakieś wykresy czy tabele o rentowności MPO na przestrzene np. ostatnich 10 lat, także z podziałem na poszczególnych dyrektorów? Bo komuś trzeba PODZIĘKOWAĆ za spier**** sprawy.
jak dla mnie to smieci moga lezec pod smietnikiem
Zenon Lecyk – radny miejski PiS oraz Ryszard Klim – radny miejski SLD. a po co te dwa debile
hahaha a czego się spodziewaliście hahaha było MPO nie ma MPO a zaraz to samo z POLSKĄ będzie. Ja już mam bilety i tylko czekam aż PIS zacznie swoje plany realizować. hahahaha
jeżeli kupi jakaś firma zza zachodniej granicy to zapewne niedługo się okaże że spółka jednak może przynosić zyski
Do - a nie mówiłem- od kiedy Wróblewski należy do PISu? Bilet to ty wykupiłeś ale na wczasy w Tworkowie!
A to Wróblewski zarządza spółką? Ogarnij się i pomyśl chwilę zanim napiszesz i kogoś obrazisz. Widać z dala żeś PISior