Co dalej z elbląską gospodarką? Czy miasto wzbogaca się o nowe pomioty gospodarcze? Co dalej ze współpracą Elbląga z Obwodem Kaliningradzkim i czy napięta sytuacja polityczna z ostatnich miesięcy, której świadkami jesteśmy, nie wpływa negatywnie na dalszą wymianę gospodarczą, ekonomiczną i kulturową na linii Elbląg - Wschód? O to m.in pytali dziś (22 kwietnia) radni na posiedzeniu Komisji Gospodarczej.
W chwili obecnej w Elblągu mamy prawie 12 tysięcy mikro i małych przedsiębiorstw, głównie z branż usługowych; handlowców, budowlańców, podmiotów skupionych wokół produkcji meblarskiej i odzieżowej, galanterii skórzanej i metalurgi.
Z informacji zbiorczej przygotowanej przez Biuro Obsługi Inwestorów w Elblągu wynika, że przez ostatnie trzy lata liczba podmiotów gospodarczych w naszym mieście wzrosła - Od 2011 roku nastąpił widoczny wzrost przedsiębiorców, którzy zdecydowali się rozpocząć swoją działalność w Elblągu - mówi Anita Pawlak z Biura Obsługi Inwestorów UM w Elblągu. - Z roku 2013 to różnica aż 159 nowych podmiotów; głównie z branż usługowych: obsługi służby zdrowia i nieruchomości, ale również specjaliści naukowi, ścisłe związani np. z inżynierią.
Miasto uruchomiło także wachlarz instrumentów wsparcia dla przyszłych przedsiębiorców, którzy byliby zainteresowani zainwestowaniem w Elblągu. To przede wszystkim zwolnienie z podatku od nieruchomości; to oferta standardowa, którą stosuje w tej kwestii większość samorządów - Elbląg dysponuje także Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną (Podstrefa Elbląg), która daje możliwości pozyskaniu zwrotu z podatku CIT przez przedsiębiorstwa, które zdecydują się zakupić grunt w strefie i stworzyć tam miejsca pracy i wydać min. 100 tys. euro na stworzenie swojej własnej fabryki lub działalności - podaje Anita Pawlak. - W 2013 roku do Podstrefy Elbląg dołączyły dwie nowe firmy: Dan Stal i Acoustic, które rozpoczną swoją działalność na Modrzewinie Południe.
Na przestrzeni ostatnich lat powstały także dwie instytucje otoczenia biznesu: Elbląska Rada Klastrów i Elbląska Izba Gospodarcza - W tej chwili stawiamy też na wzmocnienie naszej promocji w trzech obszarach, jeśli chodzi o rynki zagraniczne: Niemcy, Skandynawia i rynki wschodnie - dodaje Anita Pawlak. - Od 3 kwietnia, aby wzmocnić działania BIO zostało wyodrębnione i bezpośrednio podlega pod wiceprezydenta miasta.
Jakie są wymierne efekty działań BOI? - To podpisane w 2013 roku dwa kontrakty na powstanie nowych firm w SSE - tłumaczy Anita Pawlak. - Ale trzeba pamiętać, że to jest kilkuletnia praca nad inwestorem, ale efektem wymiernym jest tu też wypracowanie polityki pro-inwestycyjnej i polityki promocyjnej
Kaliningrad jeszcze bliżej?
Innym instrumentem wsparcia dla nowych podmiotów gospodarczych jest współpraca Elbląga z Obwodem Kaliningradzkim i przedstawicielstwa stworzone w obydwu partnerskich miastach, a także współpraca w misjach gospodarczych, udział w targach międzynarodowych, na które wyjeżdżają przedsiębiorcy, a które - według zapewnień BOI - wracają do Elbląga z pełnymi kontraktami dotyczącymi wymiany handlowej. Organizowane są również dedykowane spotkania dla przedsiębiorców, którzy potrzebują skojarzenia z firmami ze wschodu.
Na dzisiejszej komisji radni wskazywali jednak, że przedstawicielstwo Kaliningradu w Elblągu nie działa tak intensywnie, jak powinno. Przyznaje to także z-ca dyrektora Biura Prezydenta Miasta, Hanna Laska-Kleinszmidt - Jeśli chodzi o przedstawicielstwo Kaliningradu w Elblągu to my dbamy o to, by potencjalny przedsiębiorca dostał tu informator w wersji elektronicznej lub papierowej, jak prowadzić biznes z Obwodem; jeśli taki zainteresowany podmiot pojawi się w tym punkcie informacyjnym jest od razu przekierowywany do Biura Obsługi Inwestorów - podaje - Oba przedstawicielstwa nie generują dodatkowych kosztów, ani etatów specjalnie do tego stworzonych. Wsparciem jest pani na etat zatrudniona w Punkcie Informacji Turystycznej, a w Kaliningradzie pomostem są pracownicy WPHiU.
Radnych interesowało dziś także, czy na bazie ostatnich wydarzeń politycznych współpraca ze wschodem nie jest zagrożona - W końcu Rosjan widzimy w Elblągu coraz mniej - wskazywał radny Ryszard Klim (SLD). Hanna Laska-Kleinszmidt wskazuje, że sytuacja międzynarodowa to tylko jeden z problemów - Polska, a co za tym idzie także Elbląg na dzisiaj nie jest tak konkurencyjny cenowo, jak jeszcze dwa miesiące temu - tłumaczy Laska- Kleinszmidt. - Upatruje się to w podwyżce euro w Rosji i tym samym umocnienia się i wzrostu złotego. Nie ma tu bezpośredniego przełożenia z sytuacją związaną z Ukrainą, ale z tym, że nie jesteśmy już tak tani jak kiedyś.
A co w przyszłości?
W chwili obecnej Miasto prowadzi rozmowy z podmiotami zainteresowanymi zainwestowaniem w Elblągu - Rozmawiamy z nowymi branżami, w tym z elbląską firmą z branży meblowej, która w pierwszym etapie swojej inwestycji ma stworzyć 120 nowych miejsc pracy do 2016, roku; łącznie do 2020 roku zamierza stworzyć ponad 300 takich miejsc pracy - podaje Anita Pawlak. - Obecnie firma ubiega się o objęcie swoich prywatnych terenów Specjalną Strefą Ekonomiczną, co niestety trwa, ale obiecano nam, że w tym roku Ministerstwo Gospodarki wyda w tej kwestii pozytywną decyzję.
Jak podaje Anita Pawlak z prowadzonych obecnie rozmów Miasta z pozostałymi inwestorami szacuje się, że do 2016 roku w Elblągu łącznie powstać może do 400 nowych miejsc pracy.
Plany są więc duże. Teraz pozostaje tylko czekać.
Pełna oferta terenów inwestycyjny przygotowanych pod przetargi znajduje się na stronie.
odczuwalna poprawa - jak za Gierka
Ciekawa byaby analiza ilu z tych przedziébiorców otwierajacychwlasna dzialalnosc to osoby pracujacwe poprzednio na etat aprzymuszone przez pracowawce do otworzenia wlasnej dzialalnosci. Takie suche dane statystyczne moznon potluc o przylowiowy kant d...py. posiedzzenie sie odbylo i jeden punkt programu odfajkowany. A przecierz nie oto chodzi -potrzebna jest inna analiza inna optyka: jak sawykorzystywane moce produkcyjne, jaki kapital zostal zainwestowany, ile utworzono miejsc pracy, jak wzrosly powierzchnie produkcyjne, koszty najmu itd itp. dopiero analiza porownawcza wielu czynnikow da material porownawczy rok do roku i mozliwosc oceny tredu
O mój Boże, toc to kraina mlekiem i miodem płynącą, a jakie perspektywy?! Czy ja napewno w Elblągu mieszkam, czy to o Elblągu ten artykuł?
500-600 nowych miejsc pracy bedzie w Ogrodach...
A jak obecnie ma się budżet miasta ? Aby, można było stwierdzić co się zmieniło , czy na lepsze , czy na gorsze PO referendum a zwłaszcza PO nowych wyborach samorządowych ?? Pieniądz to pieniądz albo on jest albo go nie ma . Matematyki nie oszukasz .
Co pozostało z obiecanek pana Wilka? Nawet z kontynuacją działań, podjętych przez poprzednika, nie dzieje się najlepiej. Tylko Elbląga ŻAL.
W Elblągu za mało jest inwestycji i budowy obiektów handlowych.KIEDY doczekamy się w Elblągu:OBI,CASTORAMY,IKEA,DECATHLONU,LEROY MERLIN, a obiecany przekop mierzei????
W naszym mieście od lat klimat dla biznesu był jak za komuny. Ani Słonina, ani Nowaczyk nic w tym kierunku nie robili, aby zmienić ten stan rzeczy. Słonina - pewnie był już za stary na to. A Nowaczyk - no cóż... temu panu i ekipie PO już podziękowaliśmy. Zmiana klimatu dla biznesu to proces, który trwa. Dostrzegam inne podejście urzędników do nas, przedsiębiorców - a to zasługa obecnego prezydenta Wilka. Dlatego mam nadzieję, że nikt tego nie spie...y.
co za sukces powinni odtrabic na kominie elektrowni do 2016r 400 miejsc pracy czy to zart czy kpina widac co robi urzad pracy trzeba bylo nie likwidowac zakladow pracy i kilku tysiecy miejsc pracy o chwala sie 400 miejscami zenada za to urzednicy maja sie bardzo dobrze jest ich coraz wiecej
Za Słoniny i Nowaczyka firmy się zwijały. Teraz powstało kilka w porcie, kilka na Modrzewinie, Wójcik chce się znów budować. Przy tym poziomie bezrobocia to wciąż mało, ale który z poprzedników może się czymś takim pochwalić?