Poziom wody na rzece Elbląg przekroczył wczoraj (12.01.) stan alarmowy. Na Bulwarze Zygmunta Augusta i na nabrzeżu rozłożono w sumie 16 rękawów przeciwpowodziowych, a wieczorem odbyło się posiedzenie miejskich służb zespołu kryzysowego. Na szczęście dziś rano stan wody zaczął maleć.
Nad stanem poziomu wody na rzece Elbląg czuwają pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w Elblągu oraz elbląscy strażacy.
Poziom ostrzegawczy dla rzeki Elbląg to 590 cm, a poziom alarmowy 610 cm. Stan ostrzegawczy został przekroczony w sobotę, 11 stycznia, o godz. 15.00. Od tego czasu poziom wody wciąż rósł i o godz. 8.00, w niedzielę przekroczył już stan alarmowy.
W nocy z soboty na niedzielę poziom wody zaczął opadać jednak nie na długo. Gdy w niedzielę rano przekroczył stan alarmowy taka sytuacja utrzymywała się do godz. 23.00. Później poziom wody zaczął maleć.
Dziś, 13 stycznia, o godz. 8.40 stan wody wynosił 577 cm.
Aktualizacja:
Sytuacja na rzece Elbląg stabilizuje się. W tej chwili nie ma zagrożenia. Woda od wczoraj – od godzin wieczornych systematycznie opada. Poziom wody w rzece Elbląg na godz. 10:00 wynosi 577 cm, czyli poniżej stanu ostrzegawczego. Prognozy pogody są optymistyczne, wiatr zmienił kierunek. Oczywiście nadal monitorujemy sytuację, wszystkie służby pozostają w gotowości. Do czasu pełnej stabilizacji sytuacji w mieście i w regionie utrzymywany jest stan pogotowia przeciwpowodziowego
- informuje Joanna Urbaniak z biura prasowego UM Elbląg.
Aktualizacja:
godz. 11:10 - 573 cm
Konieczne jest podjęcie długofalowych a nie doraźnych działań w celu ochrony przed powodziami na rzece Elbląg. Jeśli nie ma możliwości podwyższenia muru brzegowego, warto rozważyć alternatywne rozwiązania. Jednym z nich może być instalacja słupków wzdłuż rzeki, pomiędzy którymi montowane byłyby wodoodporne grodzie, na przykład aluminiowe. Tego typu systemy, stosowane w innych krajach, mogą wytrzymać wyższy poziom wody i są stosunkowo szybkie w montażu. Choć początkowy koszt może być wyższy niż rękawy powodziowe, mogą one oferować długoterminową skuteczność i wyższy poziom ochrony przed powodziami.
Departamenty elbladkie hmmm
Panowie strażacy czy Wy też mieliście wczoraj kawę herbatę ciasteczka w pracy tak jak zatroskane władze miasta
Na tym odcinku powinno wybudowac się betonowy mur jaki już istnieje za mostem.