Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W ubiegłym roku poziom strat wody w Elblągu wyniósł 9,4 proc. Czy nas na to stać?

15.07.2024, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W ubiegłym roku poziom strat wody w Elblągu wyniósł 9,4 proc. Czy nas na to stać?

Grupa elblążan jest zaniepokojona, czy nadzór i kształtowanie kosztów związanych ze stratami wody jest prawidłowa w sieci wodociągowej. Radny Rafał Traks zwrócił się w tej sprawie do władz miasta. Jaki jest poziom strat wody w Elblągu i czy Miasto robi cokolwiek, by uległy one zmniejszeniu?
 

 


W ubiegłym roku poziom strat wody w Elblągu wyniósł 9,4 proc. - Czy dla sieci wyznaczone są krytyczne punkty zasilania ciśnieniem i czy wodociągi posiadają protokoły z lokalizacji tych punktów? - pyta Rafał Traks. - Czy pompy zasilające sieci wodociągową kierują się wskazaniami z punktów krytycznych przy zasilaniu sieci (sterowanie sieci)?

 


Wiceprezydent Elbląga Katarzyna Wiśniewska zapewnia, że w systemie SCADA EPWiK posiada monitorowane punkty pomiarowe, które zostały przyłączone do sieci energetycznej w 2007 r. - Komory pomiarowe posiadają protokoły pięcioletnie z kotroli sprawności technicznej.
 

 

W komorach pomiarowych zostały zamontowane czujniki do pomiaru ciśnienia, mętności oraz przepływomierze. Czujniki ciśnienia na sieci wodociągowej nie uczestniczą w algorytmie sterowania pracy stacji SPCW lub SUW. W systemie SCADA są ustawione progi alarmowe przekroczenia ciśnienia i mętności z punktów pomiarowych, które informują dyspozytora o nieprawidłowościach w sieci wodociągowej

 

 

– wyjaśnia Katarzyna Wiśniewska.

 


Radny dopytywał, czy EPWiK bilansuje straty wody na bazie minimalnego nocnego przepływu. - Czy pozostałe punkty posiadają takie bilanse wody związane z nocnym przepływem? - pytał.
 

 

EPWiK na bieżąco śledzi przepływ nocny w strefie hydroforowej, która jest najmniejszą z trzech stref zasilania miasta w wodę. Strefa ta swoim zasięgiem obejmuje obszar o charakterze typowo mieszkaniowym (osiedla Nad Jarem i Kamionka)

 

 

– dodała Katarzyna Wiśniewska.

 


Jak zapewnia wiceprezydent, w porze nocnej przepływ spada do „zera”. - W pozostałych strefach, z uwagi na ich charakter (współpraca dwóch pompowni ze zbiornikiem wyrównawczym) ocena bilansu przepływu nocnego nie jest tak jednoznaczna, jak w przypadku strefy hydroforowej, nie mniej jednak jest analizowana codziennie – tłumaczy Katarzyna Wiśniewska. - Minimalne nocne rozbiory wody umożliwiają napełnienie zbiorników wody uzdatnionej. Dzienny rozbiór powoduje swobodne opróżnienie zbiorników z nagromadzonej nocą wody uzdatnionej, wspomagane przez bieżącą produkcję stacji uzdatniania wody, bez drastycznych obciążeń filtrów.

 


Kolejna kwestia, którą zainteresowany był radny dotyczyła ewentualnych podjętych działań wodociągów, które prowadzą do ograniczenia strat. - Proszę o podanie kosztów konkretnych systematycznych procesów oraz wynikające z nich oszczędności finansowe i rzeczowe. Obecne i planowane w przyszłości – zaznaczył Rafał Traks.
 

 

- W ramach eksploatacji systemu wodociągowego przeprowadzane są przeglądy sieci wodociągowej z wykorzystaniem urządzeń do lokalizacji utajonych wycieków wody. Wydział sieci wodociągowej EPWiK dysponuje zestawem „logerów” szumów tj. urządzeń montowanych na wrzecionach zasuw i hydrantów, które za pośrednictwem programów komputerowych rozróżniają szum pochodzący z wycieku od szumu pochodzącego od tzw. tła hałasu. Jest to tak zwana lokalizacja wstępna wycieków, która poprzedza lokalizację punktową, realizowaną przez służby EPWiK przy pomocy: korelatora i geofonu – stwierdziła Katarzyna Wiśniewska.
 


W pierwszych dwóch latach od zakupu zestawu „logerów”, jak informuje wiceprezydent, przeprowadzono przegląd całego systemu wodociągowego miasta Elbląga. - Obecnie miejsca do przeglądów, z wykorzystaniem zestawu „logerów”, są typowane na podstawie śledzenia zmian parametrów pracy sieci wodociągowej odczytywanych w programie monitorującym pracę systemu – dodała. - W roku 2023 tą metodą wykryto 5 zdarzeń awaryjnych.

 


Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka nie oblicza krótkoterminowych i długoterminowych kosztów krańcowych wody.
 

 

Czy zakład wodociągowy ma wytyczony wieloletni sposób opanowania strat wody w kontekście minimalizacji kosztów wieloletnich? Jakie procesy ograniczania kosztów stosuje? Kontrolę wycieków, kontrolę ciśnienia, wymianę przewodów? Jakie są zaplanowane efekty oszczędnościowe i na bazie jakich procesów w obecnym roku i latach przyszłych? Proszę o podanie ścieżki kosztowej procesów i efektów na najbliższe lata

 

 

– dopytywał Rafał Traks.
 


W 2023 roku na zlecenie EPWiK zostało opracowane „Studium wykonalności dla potrzeb systemu wspierania decyzji w sieci wodociągowej, z uwzględnieniem wymagań jakościowych wody, redukcji strat wody i dbałości o czystość środowiska.”

 


Jakie wnioski wyciągnięto? - Podstawowym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych analiz jest konieczność aktualizacji i kalibracji 20-letniego już modelu hydraulicznego wodociągu, posiadanego przez EPWiK Sp. z o. o. To narzędzie pozwoliłoby m.in. skuteczniej zarządzać eksploatacją systemu wodociągowego. Model hydrauliczny stanowi podstawowe narzędzie systemu wspierania decyzji – stwierdziła Katarzyna Wiśniewska.

 


Wiceprezydent wyjaśniała, że: „W celu umożliwienia przeprowadzenia aktualizacji i kalibracji modelu hydraulicznego elbląskiego wodociągu niezbędne jest uprzednie wdrożenie własnej nowoczesnej bazy danych przestrzennych GIS. Aby skuteczniej i na bieżąco analizować wycieki wody w systemie, konieczne jest używanie w analizach hydraulicznych danych o poborze wody przez poszczególnych odbiorców, które mogą pochodzić z obecnie funkcjonujących systemów: system bilingowy oraz system gromadzenia danych SCADA. Jednakże oba systemy wymagają wykonania dodatkowych prac, m.in. połączenia danych z raportów odczytu z odczytami dla konkretnego punktu, geokodowania punktów i ręcznego uzupełnienie lokalizacji pozostałych, wdrożenia mechanizmów weryfikacji danych SCADA w trybie rzeczywistym. Ponadto, celem optymalizacji dystrybucji wody, sieć wodociągowa powinna zostać podzielona na składowe, tj. odpowiednio strefy zasilania DMA”.
 

 

W celu realizacji założeń przedstawionych w studium wykonalności, tj. wdrożenia systemu wspierania decyzji, dostosowania wymaga również infrastruktura techniczna (sieć komputerowa, serwery, oprogramowanie), urządzenia pomiarowe i wykonawcze na obiektach sieci wodociągowej. Wdrożenie całego przedsięwzięcia jest bardzo kosztowne i jego realizacja ze względów technicznych będzie wydłużona w czasie. Spółka planuje wdrożyć system informacji geograficznej (GIS) i jest w trakcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy systemu. Kolejnym krokiem, w ramach możliwości finansowych, będzie cykliczna rozbudowa systemu o kolejne funkcjonalności oraz aktualizacja i kalibracja modelu hydraulicznego sieci wodociągowej

 

 

– dodała Katarzyna Wiśniewska.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ Dowcip
    Poniedziałek, 15.07

    Jasne pis zawiązał pakt a teraz pyta-:)))

  2. 2
    +10
    ~ Czytelnik66
    Poniedziałek, 15.07

    Podoba mi się określenie ,,grupa elblążan" kiedy działacze pis opierając się na mało konkretnych informacjach rozpoczynają śledztwo. Może uda się wyjść z bagna w jakie wpadli.

  3. 3
    +16
    ~ Arek12
    Poniedziałek, 15.07

    Ale prezes dalej pobiera wynagrodzenia z premiami o bonusami,jeśli straty to czemu dają sobie nagrody P.Prezydencie i radni skoro tak wszystko dla Elbląga robicie?? Czemu nie ma premii od wyników, straty są ale nagrody podwyżki i bonusy sobie dają to dziwne

  4. 4
    +16
    ~ Kez
    Poniedziałek, 15.07

    Prezes EPWiK cały czas leje wodę.

  5. 5
    +13
    ~ Lucky
    Poniedziałek, 15.07

    Woda sie leje od 3 miesiecy ,między ulicą Legionów a Czestochowska.Ogrodzili 1,5 miesiąca temu taśmą i nic sie nie dzieje.Dalej leci hak na Dolince pod wodospadem.

  6. 6
    +13
    ~ Moje zdanie
    Wtorek, 16.07

    Czy nas stać na straty za które i tak zapłacą mieszkańcy. Oczywiście ze nie! Ale nikt tym się nie zajmuje. Np EPEC straty ciepła ok 14% o wartości ok 14 mln. Tyle razy pan Klim o tym pisał a i były członek RN . I co ? Zamieciono temat pod dywam i załatwione. A tu teraz jeszcze woda. Co na to pan Prezydent ? Bo to on sprawuje nadzór właścicielski. a więc za to odpowiada.

  7. 7
    +11
    ~ Taki był, taki będzie Elbląg
    Wtorek, 16.07

    Pan prezydent teraz się bawi, dajcie mu spokój. Przyjdzie czas, może ogarnie problemy

  8. 8
    +11
    ~ Temat rzeka
    Wtorek, 16.07

    Wszyscy tu głupa kleją i mamią a tych opisujących fakty niszczyli jak mogli, czyli swoimi prostackimi i prymitywnymi metodami na miarę swojego poziomu intelektualnego

  9. 9
    +10
    ~ Do moje zdanie i temat rzeka
    Wtorek, 16.07

    Niech pochwalą się jakich metod się dopuścili względem krytykantow epecu i ich rodzin! To juz żadna tajemnica czego się imali za karę w ruszaniu tematów! Warto o tym wspomnieć bo to ciekawy materiał nadający się do upublicznienia dla tych co nie wiedzą, a nie dla tych co udają że nie wiedzą i temu przyklaskiwali ! NIC w przyrodzie nie ginie zwlaszcza fakty

  10. 10
    +21
    ~ Szacun za przetrwanie
    Wtorek, 16.07

    Wielkie brawa i szacun dla tych co przetrwali ten mentalny syf I dno I chore metody dyskryminacji I mobbingu, choć winnych powinno się za to ukarać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2640750408173