W czerwcu ubr., na prośbę mieszkańców ul. Fałata, radna Karolina Śluz zwróciła się do Prezydenta Elbląga Michała Missana z prośbą o wypracowanie, we współpracy z zarządcą oraz mieszkańcami, rozwiązania pozwalającego na sfinansowanie remontu zabytkowej bramy przy. ul. Pionierskiej.
Środków na to nie ma jednak w budżecie Miasta. - Mieszkańcy bramy przy ul. Pionierskiej/Fałata zdecydowali się na wzięcie kredytu na przeprowadzenie badań konserwatorskich - stwierdziła Karolina Śluz.
Budynek powstał w 1928 r. - Obecny stan bramy przy ul. Pionierskiej jest alarmujący, opadający tynk stwarza zagrożenie bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i przechodniów – stwierdziła radna.
W 2014 r. zarządca budynku przy wsparciu finansowym z budżetu miasta przywrócił pierwotny kształt budynku bramy wraz z zegarem oraz wyremontował dach. Niestety, kolejne próby pozyskania funduszy na pełny remont budynku zakończyły się niepowodzeniem
– mówiła wówczas Karolina Śluz.
Rada Miejska może udzielić dotacji celowej na dofinansowanie prac przy zabytku w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac. - W tym celu Wnioskodawca posiadający tytuł prawny do obiektu składa wniosek o udzielenie dotacji w terminie do dnia 28 lutego danego roku, w którym dotacja ma być udzielona – wyjaśniał radnej Prezydent Elbląga Michał Missan.
W związku z indywidualnym wpisem do rejestru zabytków, Wnioskodawca ma możliwość wystąpienia o dofinansowanie do innych organów uprawnionych do udzielania dotacji, m. in. do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Proponuję, aby Pani Radna w ramach swojej działalności wsparła mieszkańców zabytkowego budynku przy ul. Fałata 29-31/33 w Elblągu w zakresie pozyskania odpowiedniej dokumentacji i pozwoleń, zorganizowania niezbędnego wkładu własnego Wnioskodawcy oraz w zakresie sporządzenia wniosków o dofinansowanie prac remontowych, które zostaną rozpatrzone przed odpowiednie organy w ramach możliwości kompetencyjnych
– stwierdził Michał Missan.
8 stycznia br. elblążanie wzięli sprawy w swoje ręce.
Mieszkańcy bramy przy ul. Pionierskiej/Fałata zdecydowali się na wzięcie kredytu na przeprowadzenie badań konserwatorskich. To pierwszy krok w kierunku remontu naszej elbląskiej perełki architektonicznej. Nie znaczy to jeszcze, że na pewno uda się wyremontować tę bramę. To znaczy tyle, że rozpoczęła się bardzo trudna droga
– przyznała Karolina Śluz.
Brama jest poniemiecka i priorytetem ludu `47 i jego przedstawicielstwa w ratuszu jest likwidacja śladów pruskich w tym grajdole. widać to na co dzień - pozostało kilka perełek sprzed 1945, a wszystko zostało zapuszczone i zburzone. metoda powszechnie znana i stosowana przez lud `47 na "Ziemiach Wyzyskanych" gdzie dostali wszystko gratis. Podobna była metoda na Wołyniu i innych (Tarnopol) wyrezanych z Lachiv ziemiach. Ta brama , to piękny obiekt turystyczny, architektoniczny. Co chcecie pokazać turyście w Elblągu? Mentalność trudno zmienić geograficznie i z upływem czasu - cecha Tatarów z XIII wieku, a ci osiedli na Dzikich Polach i przybyli na nasze ziemie w `47.
Dbać o resztki starej zabudowy Miasta, gdyż znika z różnych powodów.
i przykryją go styropianem ?