14 grudnia, przed Lidlem w Elblągu, odbył się protest, którego uczestnicy chcieli zablokowania budowy tego dyskontu w Gietrzwałdzie. - Bulwersuje nas, że z pięknej, malowniczej i ważnej dla polskiej tradycji doliny gietrzwałdzkiej robi się teren przemysłowy, magazynowy, na którym będzie składowisko odpadów - mówi Jan Krysiak, organizator akcji. Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska zapewnia, że „na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska.”
- Teren Gietrzwałdu rozpatrujemy pod względem budowy nowego obiektu. Jednak w tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów. Podkreślamy także, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury – informuje Aleksandra Robaszkiewicz.
Dyrektorka zapewnia, że projekt planowanego centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu, a nowy budynek będzie oddalony od skrajnej strony budynku bazyliki o niemal 1000 metrów.
Co ważne, nowa inwestycja to ponad 200 nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych. Główną funkcją potencjalnego obiektu w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum dystrybucji będzie obsługiwać wyłącznie polskie sklepy naszej sieci. Potencjalna nowa inwestycja w Gietrzwałdzie będzie podobnej wielkości, co obiekt w Oleśnicy, którego powierzchnia wynosi ok. 70 tys. mkw. (hala magazynowa wraz z budynkami towarzyszącymi)
– zaznaczyła Aleksandra Robaszkiewicz.
Obecnie w Polsce, jak informuje Aleksandra Robaszkiewicz, funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa.
Centrala Lidl Polska sąsiaduje z jednym z nich – sąsiedztwo takiego budynku w Tarnowie Podgórnym pozwala na komfortową pracę ponad 1000 pracowników. Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem" społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych centrów dystrybucji, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, potencjalna działalność naszego centrum dystrybucji będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości
– podkreśliła Aleksandra Robaszkiewicz.
Na terenie potencjalnej nowej inwestycji, jak przekonuje dyrektorka, surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. - Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty wytwarzające surowce wtórne – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie – opowiada Aleksandra Robaszkiewicz. - Odnosząc się do danych dotyczących odpadów, chcielibyśmy podkreślić, że w obiekcie Gietrzwałdzie surowce przez nas zebrane będą od razu przekazywane recyklerom. Działalność budynku będzie skupiała się przede wszystkim na dystrybucji produktów spożywczych do naszych sklepów. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie.
Jak tam nie chca, to dawac te inwestycje do Elblaga.
200 miejsc pracy kosztem krajobrazu i spokoju ludzi. Miejsca pracy dla zamiejscowych ,ot argument.
Protestowali kmioty ze wsi nie Elblązanie. Przestańcie kłamać.
Kraśnik 2
Czyli robią recykling śmieci razem z dystrybucją produktów spożywczych - ładny strzał w stopę. To ja dziękuję za ich produkty spożywcze będące na jednym terenie ze śmieciami. Szczury itp. muszą być zachwycone, ale ja nie i podziękuje już za ich produkty. 200 miejsc pracy w sortowni śmieci? I za to uważają, że Polacy sprzedadzą swoje dziedzictwo, siebie samych? Za dużo czasu spędzają wśród własnych polskojęzycznych sprzedajnych troli ale to nie są Polacy! No i pytanie dlaczego w dokumentach jest wpisana możliwość składowania także odpadów niebezpiecznych skoro jak twierdzą tego nie będzie? Taką ciemnote niech wciskają swoim trolom!
Dwa spasione nieroby na służbie patologii i skorumpowanych !
Z całym szacunkiem dla wyjaśnień firmy Lidl Polska, nie są one w żaden sposób przekonujące. Pominięto walor miejsca kultu religijnego jakich jest wiele na świecie i nikt w żadnej kulturze cywilizacyjnej w ich pobliżu nie lokalizuje centrów handlowych. Byłbym w błędzie gdybym sądził,że Niemcy są tej wrażliwości cywilizacyjnej pozbawieni. Przecież to naród kompozytorów, pisarzy filozofów humanistów. No chyba, że się mylę? Z logistycznego i ekonomicznego punktu widzeniata lokalizacja jest wręcz fatalna. Dużo bardziej korzystna by była np. w Elblągu na Terkawce lub lotnisku, w Ostródzie czy Olsztynku. wszystkie te lokalizacja są bezpośredni przy drodze ekspresowej S7. Jestem głęboko przekonany że Lidl Polska w drodze wzajemnego dialogu i szcunku tą lokalizację zmieni.
Do - Ja Ignacy. Podpisz się obleśny, obrzydliwy tchórzu z imienia i nazwiska
Ale tam chodzi jeszcze o kwestię składu toksycznych odpadów przywożonych z Niemiec który tam powstaje. POwcy z Niemcami chcą truć tam ludzi.
rembalski matole pomyliles zawod moze powinienes zostac koscielnym "znafaca"od wszystkiego uratowales odlewnie ?kłamco