Rodzice po raz kolejny przegrywają walkę o budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 23? Urzędnicy odrzucili wniosek w tej sprawie złożony do budżetu obywatelskiego. Pomysłów na inwestycje czy wydarzenia, które spotkał ten sam los, jest dużo więcej. Jakie jeszcze projekty elblążan nie zostaną poddane pod głosowanie?
12 października rozpocznie się głosowanie na pomysły elblążan zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2024. Do wyboru będziemy mieli 88 projektów. Całkiem pokaźna jest liczba wniosków, które zostały odrzucone.
Przyglądamy się, które z zadań inwestycyjnych zaproponowanych przez mieszkańców i dlaczego zostały przez urzędników zakwalifikowane negatywnie. Powody były różne, m.in. błędy formalne, zgłoszenie po terminie, zbyt duży koszt realizacji, czy fakt, że miałoby ono zostać zrealizowane na działce nienależącej do miasta. Ogółem odrzuconych zostało aż ponad 60 wniosków dotyczących inwestycji i wydarzeń.
Część z nich ze względu na zbyt duży kosz ich realizacji, który przekraczałby możliwości finansowe budżetu obywatelskiego. W tym gronie znajdują się m.in. pomysły na budowę dróg rowerowo-pieszych (jednej prowadzącej aż do Suchacza i kontynuacji ścieżki łączącej Krasny Las i Łęcze), propozycja udrożnienia kanału miejskiego dla żeglugi kajaków i rowerów wodnych, odtworzenie fontanny w Parku Traugutta.
Negatywnie zaopiniowano również wnioski dotyczące modernizacji terenu dookoła muszli koncertowej i odbudowy mostku Elewów, bo projekt rewitalizacji Bażantarni zamierza zrealizować Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Ten sam los podzielił projekt likwidacji fontanny znajdującej się w parku przy ul. Władysława IV i utworzenie w jej miejsce kwietnika. W tym przypadku miasto negatywną opinię tłumaczyło miejscowym planem zagospodarowania dla tego terenu, według którego „należy odbudować i uruchomić nieczynną fontannę". Przez lata nie podejmowano żadnych działań w tym kierunku, ale teraz pojawiła się szansa, że rewitalizacja zostanie sfinansowana z pieniędzy budżetu obywatelskiego (wniosek dotyczący przywrócenia fontanny znalazł się w gronie tych zaopiniowanych pozytywnie).
Nie przeszedł również montaż wind osobowych na peronach. Miasto jednak z pismem w tej sprawie wystąpiło do PKP, które są użytkownikiem wieczystym działki, na której znajduje się dworzec.
Część wniosków nie przeszło urzędniczego sita ze względu na braki formalne (np. błędne lub nieczytelne dane osoby popierającej wniosek). W tej grupie znalazła budowa wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 23. Przypomnijmy. Grupa elblążan, od kilku lat walczy o przywrócenie boiska przy tej podstawówce, obecnie w jego miejscu parkują auta. Projekt uchwały w tej sprawie został odrzucony przez radnych dwa lata temu, w kolejnych budżetach miasta też nie znaleziono pieniędzy na ten cel. Teraz okazuje się, że szansy na to nie ma również z budżetu obywatelskiego. Autorzy wniosku próbowali się odwołać od negatywnej opinii, ale im się to nie udało. Inwestycja nie zostanie więc poddana pod głosowanie.
Błędów formalnych (błędne dane osoby popierającej) dopatrzono się też we wniosku dotyczącym modernizacji boiska lekkoatletycznego przy ul. Saperów. W tym wypadku odwołanie również nie pomogło i pomysł został ostatecznie odrzucony.
Po raz kolejny w tegorocznym budżecie powrócił pomysł wybudowania na Górze Chrobrego wieży widokowej i tak, jak w poprzednich latach został on odrzucony. Tym razem ze względu na to, że miasto planuje wydzierżawić działkę, na której miałaby stanąć konstrukcja.
Autorzy wniosków zaopiniowanych negatywnie mieli szansę na odwołanie się od tej decyzji. Skorzystano z tej możliwości w 9 przypadkach. Pozytywnie rozpatrzono odwołanie dotyczące trzech wniosków: Usiądźmy wygodnie – więcej ławek (okręg 5), naprawa ulicy Saperów w części prowadzącej do ośrodka osób z niepełnosprawnościami (okręg 5) i budowa tężni w Parku Kajki (okręg nr 2).
Pełną listę wniosków zaopiniowanych pozytywnie i negatywnie znajdziecie TUTAJ.
Po co boisko dla szkoły przeznaczonej do likwidacji?
Robią bezczelnie co chcą i jak chcą więc wszystko zależy od wyborców, mamy czas do kwietnia
Do p.Proste Skąd ten pomysł z szkoła do likwidacji ,szkoła ma się dobrze,rozwija się więc nie wiem skąd takie błędne informacje
A co robi Wcisla?. Dba aby prokurator nie zabrał Gradzkiemu imunitetu za łapówy.
Odpowiedź jest prosta bo ustawek końca nie widać? Kiedy caryca oraz Januszek i generał pójdą na emeryturę? Wróblewski czy ty nie widziśz, że kompromitacji końca nie widać?!
Kompromitacji końca nie widąć prawda Pilichowski? Antoni, czy Toie nie jest wstyd?
Nie od dziś wiadomo,że BO to jest przykrywka dla interesików lokalnej władzy z naszych pieniędzy - te projekty, które nie mają nic wspólnego z władzą są udupiane.
W wyborach ignorantowi grubemu z motorkiem pokazać , gdzue są drzwi nieć wyp...a że swoją ekipą.
Moim cichym faworytem jest zakup auta z napędem hybrydowym dla Straży Miejskiej. To jest to czego głęboko w sercu pragnie każdy Elblążanin ale wstydzi się o tym głośno powiedzieć;-DDD
~@Ewa - skoro szkoła kwitnie, to dlaczego dziadek Nowak obstaje za parkingiem dla elektoratu a nie boiskiem dla dzieci. Nie czujecie w tej szkole i na osiedlu braku boiska?