Okrągły Stół to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi osób dorosłych na problemy związane ze stanem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. - Młodych osób chorych się słucha, ale nie słyszy. Brakuje nam prewencji zanim dzieci i młodzież trafią do szpitala (…) Zdrowie psychiczne nie ma warstw politycznych, dlatego do udziału w Okrągłym Stole zapraszaliśmy wszystkich - mówiła posłanka Monika Falej.
Do udziału w Okrągłym Stole zaproszeni zostali przedstawicieli organizacji młodzieżowych, licealistów, studentów, ekspertów i lekarzy oraz przedstawicieli środowiska rodziców. - Zależało nam na tym, aby w otwartej formule poruszyć tak ważny i wciąż niedostatecznie dostrzegany problem dotykający młode pokolenie – zaznaczyła Monika Falej.
Dziś (30 maja) w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu odbył się pierwszy Okrągły Stół w województwie warmińsko-mazurskim. - Kilka takich spotkań odbyło się w Polsce, ale ten w Elblągu był pierwszym w naszym województwie – dodała posłanka.
Podczas spotkania zwrócono uwagę, że obłożenie miejsc na oddziałach psychiatrii dziecięcej wynosi w Polsce ponad 150 proc. - W 2022 roku 2 tys. 8 młodych ludzi podjęło próbę samobójczą. 150 tych prób okazało się skutecznych. 28 proc. nastolatków nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek w Polsce czuje się samotny – wymieniał Monika Falej. - 32,5 proc. dzieci i młodzieży nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda. Prawie połowa uczniów objada się lub głodzi. 40 proc. uczniów rozważa podjęcie próby samobójczej. Niemal połowa młodych badanych to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, jeden na trzech ankietowanych nie lubi siebie, a co 4 młody człowiek uważa, że jest mniej wartościowy od innych ludzi.
Ponad 80 procent badanych nie potrafi poradzić sobie ze stresem, którego źródłem są zwykle problemy w szkole i brak akceptacji rówieśniczej. Samobójstwa są drugą przyczyną śmierci młodych ludzi w Polsce
– podkreśliła Monika Falej.
Posłanka zaznaczyła, że trwa kryzys, który z każdym rokiem przybiera na sile. - Płacimy za niego najwyższą cenę - życie naszych dzieci, wnuków, braci i sióstr – dodała. - O kryzysie w psychiatrii dziecięcej trzeba rozmawiać i trzeba w tej sprawie skutecznie działać.
W ramach rozmów wypracowany został plan działań, które muszą zostać podjęte natychmiast, jak również rekomendacje, których wdrożenie usprawni system pomocy psychiatrycznej dla najmłodszych w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim w długim terminie
– zapewniła Monika Falej.
Jakie wniosku wyciągnięto na koniec spotkania? - Widzimy potrzebę zwiększenia świadomości poprzez edukację, zapobiegania oraz promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Brakuje wczesnego wykrywania problemów i szybkiej interwencji, dostępu specjalistycznych usług ochrony zdrowia psychicznego, wsparcia systemowego i środowiskowego dla rodziców i opiekunów, współpracy międzysektorowa, redukcji stygmatyzacji, zwiększenia liczby godzin na studiach dla nauczycieli przedmiotów, z 90 godzin zajęć z psychologii, jak jest obecnie, sięgania do standardów norweskich, wsparcia rodziców systemowo – wymieniała Monika Falej.
Ale ściema!!!! Chętnie im pomogę.
Najwazniejsze to wyplewicz tych ktorzy doprowadzają do odpału psychicznego nękając, mobbingujac z przyjemnością ludzi! Takich ze skrzywionym łbem nie brakuje i moze najpierw ich wyleczyć z nadmiernej nienawisci, złości i chorych odpałów!!!
O przyszla Pani Prezydent!
pani Falej, wataha knuje i podgryza, olać ich i ujawnić to, po czym podkulą ogony i znikną
Falejowa da radę, silna kobita, a na co jej stara nomenklatura poprzedniej epoki ? Trzeba otaczać się ludzmi ktorzy ciągnął w górę a nie w dół! !!! I przyszlosciowo rokującymi!
porównajcie z tą płycizną intelektualną zawartą w wywiadzie wiceprezydenta z PO, jest jakaś skala?
Zrezygnowałem właśnie z pracy przez psycholi, wszystko pod okiem szefów
dzieci mają ogromny problem, ale proszę sprawdzić ile dorosłych osób, pracowników ratuje sie od przemocowych psychicznie szefów! albo jakieś niewydarzone, nieurodziwe samotne i udręczone losem babska znajdują sadystyczna przyjemność w gnojeniu pracowników albo jakieś złośliwe , źle starzejące się i przechodzące andropauzę dziady !wystarczy przejrzeć zwolnienia od psychiatrów których ilość wzrasta!
Pani mgr Kubryń i pani dr Sorokosz, zamilczcie Panie, pogłębiacie jedynie dołek, w którym ta szkółka już się znajduje....
Pani Posel powraca na salony?! Czas zdjąć rozowe okulary i przejrzeć na oczy i zakonczyc mrzonki o 1! Czas tworzyć wlasny sztab i odbić od słabej lewej strony ! Slaba formacja, slabe procenty więc uciekać i działać na wlasny rachunek!! Era starej nomenklatury i wiekowo i mentalnie przechodzi na emeryturę