Energa Kogeneracja (EKO) z Grupy ORLEN realizuje na terenie swojej elbląskiej elektrociepłowni szereg inicjatyw rozwojowych. Pozwolą one poszerzać działalność spółki w obszarze OZE oraz poza główną działalnością, czyli produkcją ciepła i energii elektrycznej.
Jedną z inicjatyw są prace nad wykorzystaniem nowych paliw w kogeneracyjnym bloku biomasowym BB20p, który obecnie może spalać jedynie pelety. Użycie innych rodzajów biomasy zwiększy podaż dostępnego paliwa, a tym samym umożliwi obniżenie jego kosztów.
Warto wymienić pomysł wykorzystania jako paliwa frakcji biodegradowalnej odpadów komunalnych, precyzyjnie wyodrębnionej z odpadów zmieszanych. Wstępne analizy wykazały, że odpowiednio przygotowana w specjalnej instalacji mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów, frakcja ta posiada bardzo dużą wartość opałową (wynosi ok. 13 MJ/kg surowca) i wysoki udział biomasy w masie całkowitej. Wykorzystanie takiego surowca może być obiecującym uzupełnieniem miksu paliwowego w bloku biomasowym BB20p.
Pozyskany w ten sposób surowiec może być konkurencyjny cenowo w stosunku do biomasy rolniczej lub leśnej, korzystnie wpływając na obniżanie kosztów zmiennych ponoszonych przez spółkę, czyli na zapewnienie paliw do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Spółka szacuje, że w ciągu roku wykorzystanie jako surowca odpadów frakcji biodegradowalnej pozwoli na wyprodukowanie ok. 10% energii cieplnej wytwarzanej przez blok BB20p. Warunkiem wdrożenia tego projektu jest formalne potwierdzenie, że frakcja biodegradowalna nie będzie mieć statusu odpadu.
OZE w elektroenergetyce
Wśród realizowanych projektów rozwojowych znajduje się też modułowa instalacja ogniw paliwowych, której zadaniem jest wytwarzanie tzw. „zielonego wodoru” w oparciu o parę wodną ze wspomnianego już kogeneracyjnego bloku biomasowego BB20p. Pilotażowa instalacja działa od grudnia 2022 roku, a jej łączna moc to 10 kW. Składa się na nią stos odwracalnych stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych, pracujących w trybie elektrolizera, wytwarzającego wodór i tlen. Może też jednak pracować w trybie odwracalnym, czyli produkować energię elektryczną i ciepło poprzez utlenianie zmagazynowanego uprzednio wodoru.
Projekt realizowany jest na terenie elbląskiej elektrociepłowni przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk im. Roberta Szewalskiego oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya. Badane rozwiązanie służyć ma nie tylko Elektrociepłowni Elbląg, ale docelowo może znaleźć zastosowanie w innych przemysłowych jednostkach wytwórczych, poprawiając ich elastyczność.
Rozwój spółki wespół z portem
Spółka rozważa możliwość świadczenia usług przeładunkowych dla Portu Morskiego w Elblągu, po oddaniu do użytku kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. EKO posiada szereg atutów logistycznych: place składowe, elektrociepłownię blisko nabrzeża rzeki Elbląg i drogi ekspresowej S7 oraz dostęp do transportu kolejowego i wodnego.
Nie tylko produkcja ciepła i energii elektrycznej
Oprócz tego, w 2022 roku opracowano koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rewitalizacji budynków elbląskiej elektrociepłowni z propozycją ich adaptacji do nowych funkcji, w tym potencjalnie komercyjnych. Rewitalizacja terenu zakładu może też objąć m.in. zagospodarowanie terenów zielonych. Opracowane dokumenty uwzględniają fakt, że część zabudowy Elektrociepłowni Elbląg wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków. Posiadane przez spółkę opracowania pozwalają także na poszukiwanie zewnętrznych źródeł dofinansowania przedsięwzięcia.
Źródło: media.energa.pl
A ja rozważam postawienie Repliki Piramidy Cheopsa na Placu Słowiańskim....co z tego wynika?
A czy energa też będzie pączki piekła?
Mydlenie nam oczu nic więcej. Wszystko by mieć port. Tyle w temacie
To ma być port na dostawę ciepła i prądu czyli jednak port o charakterze cywilnym a nie wojskowym?
I co z tego? Przecież Wrobel jest od jakiegoś czasu w konflikcie (jak to on) także z Energą. Znając jego wsiuńską i prostacką mentalność dla zasady uwali wszelkie dyskusje z inwestorem. "Bo tak". Mogę się założyć, że tak będzie. Zawsze to kolejny kroczek w degradacji miasta i rzucania kłód pod nogi, gdy pojawia się potencjalny czynnik rozwojowy. Już pomijajc, że przez tyle lat nie potrafił dogadać się na pogłębienie fragmentu toru. Kiedy drugie podejście do referendum?
Ci maluczcy decydenci z Elbląga bardzo boją się PIS, przecież jak PIS przejmie Elbląg to to wszystko ruszy do przodu. Po harleyu i motorówce zostanie tylko smród który szybko minie i ludzie spuszczą ich do muszli polityki.
Czekamy na...to się zdziwisz!
Pan Wcisła razem z PSL i Ms. Falej proponują przeładunki on-line , ale tylko dla podmiotów certyfikowanych przez Komisję Europejską i rząd berliński.
Czy w związku z obniżeniem cen węgla nasza Elektrociepłownia planuje obniżki cen dostarczanego elblążanom ciepła?
Taki wałek. Żaden wodór nie działa w elektrowni. Jest ale w rozruchu. Przyszłość elektrociepłowni jest marna. Gaz ma być wycofany zgodnie z projektem unijnym. Blok biomasowy w rozsypce. Tak to wygląda.