Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
Na terenie Elbląga świadczenia w ramach stacjonarnej Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizuje Wojewódzki Szpital Zespolony.
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia:
gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu,
zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Osoby uprawnione do świadczeń zdrowotnych (dorośli i dzieci) w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia korzystają z tej pomocy bezpłatnie i bez skierowania.
Nasz obszar działań to pacjenci z gminy Elbląg, Tolkmicko, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo, Gronowo Górne.
W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18.00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarzy POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te są wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym, zgodnie ze skierowaniem od lekarza mającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, lub odpłatnie według cennika Szpitala.
Świadczenia Nocnej i Świątecznej opieki zdrowotnej NIE MAJĄ zastosowania w przypadkach stanów bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności w sytuacji:
· utraty przytomności,
· nagłych zaburzeń świadomości,
· nagłej duszności,
· złamań, upadków z wysokości,
· wypadków komunikacyjnych,
· urazów,
· porażenia prądem elektrycznym,
· porodu i połogu.
Kontakt:
NUMER ALARMOWY 112
- dla dorosłych 55 23 95 711, 55 23 95 811
- dla dzieci 55 23 95 817, 55 23 95 930, 55 23 95 643
W sytuacjach zagrożenia życia konieczne jest użycie telefonu alarmowego Ratownictwa Medycznego lub 112.
Bezpłatny, całodobowy telefon informacyjny dotyczący m.in. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP) 800 190 590
.
No i niby wszystko pięknie w teorii wygląda. A jaka jest praktyka? Dziecko chore wraz z matką wywiezienie na SOT do Gdańska, bo dyżurujący laryngolog nie zachęca przyjść? A ponoć wszystko dla dobra pacjenta /klienta, bo to normalny zakład usługowy, wszak z NFZ ma podpisany kontrakt na usługi/.