Za dwa miesiące oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym zakończy działalność. Miasto planuje przekazać budynek przy ul. Związku Jaszczurczego szpitalowi miejskiemu. Czy to pierwszy krok do utworzenia w tym miejscu zapowiadanego centrum nefrologicznego?
Przypomnijmy. O planach likwidacji oddziału chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym funkcjonującego w szpitalu przy ul. Związku Jaszczurczego, info.elblag.pl jako pierwsze poinformowało w lutym tego roku. Początkowo firma DaVita, prowadząca oddział i stację dializ, planowała, że będzie on działał jedynie do końca maja 2022. Ten termin ostatecznie przesunięto na koniec grudnia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Kilka dni temu jedna z pracownic oddziału skontaktowała się z naszą redakcją i wraca do tematu.
Pracownicy zostali pozostawieni sami sobie. Cześć z nich będzie pracowało w stacji dializ, która nadal będzie funkcjonowała. Kilka osób przechodzi na emeryturę. Pozostali szukali pracy na własną rękę. To jednak nie o pracowników się martwię. Rynek elbląski medyczny zapewnia pracę każdemu. Nikt z nas nie zostanie bez zatrudnienia. Zamknięcie tego oddziału to strata głównie dla pacjentów nefrologicznych i dializowych. Oni mieli tu zapewnione fachowe leczenie. Od przyszłego roku będą mieli problem. To są osoby ciężko chore, one oczywiście pomoc medyczną uzyskają, nie można im jej odmówić, jednak warunki ich leczenia, fachowość tego leczenia, oraz zapewnienie dializ będzie już inne. Na samą dializę pacjent będzie musiał być tutaj dowożony transportem medycznym. Stąd moje rozgorycznenie
- mówi jedna z pracownic likwidowanego oddziału.
Jak zapowiadano pacjentów nefrologicznych z oddziału ma przejść jeden z elbląskich szpitali. Kilka miesięcy temu również władze wojewódzkie i miasta zapowiedziały, że we współpracy z firmą DaVita, podejmą starania, aby w 2023 roku otworzyć w miejsce zamkniętego oddziału kompleksowy ośrodek nefrologiczny.
Nowy ośrodek nefrologiczny będzie zabezpieczał: leczenie predializacyjne, dostęp do odpowiednich programów lekowych opóźniających moment rozpoczęcia dializoterapii, wytwarzanie dostępów naczyniowych niezbędnych do rozpoczęcia dializoterapii oraz badania konieczne do kwalifikacji chorych na przewlekłą chorobę nerek do przeszczepienia nerki (najlepsza metoda leczenia niewydolności nerek). Wszystko w jednej lokalizacji
- informowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, w kwietniu tego roku, gdy podpisano porozumienie w tej sprawie.
Kilka dni temu na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Elblągu pojawiło się zarządzenie prezydenta Elbląga w sprawie sporządzenia i ogłoszenia wykazu nieruchomości przeznaczonych do oddania w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu
Oddanie nieruchomości w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu doprowadzi do uregulowania stanu prawnego nieruchomości oraz pozwoli miejskiej jednostce organizacyjnej, będącej samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, rozszerzyć aktualnie realizowane świadczenia w zakresie opiekuńczo-leczniczym
- czytamy w uzasadnieniu zarządzenia podpisanym przez Sławomira Skorupę, Geodetę Miejskiego.
Czy to pierwszy krok do utworzenia w tym miejscu zapowiadanego centrum nefrologicznego? Czekamy na odpowiedź Ratusza. O to, kto i na jakich zasadach będzie świadczył usługi pacjentom nefrologicznym w Elblągu, po zamknięciu oddziału, zapytaliśmy również NFZ w Olsztynie.
Do tematu wrócimy.
#zmartwiona To było bardzo dobre połączenie dla dializowanych- z pododdziałem szpitalnym , dzięki temu pacjenci mogli dłużej cieszyć się dobrą opieką- to jest ciężka wyniszczająca choroba. Oby plany wypaliły z tym centrum nefrologicznymi, mają tu świetnych, oddanych lekarzy znających się na tego typu schorzeniach, cały personel pielęgniarski pracujący na dializach to również super empatyczne pielęgniarki.
W ELBLĄGU potrzebny jest nowy szpital od podstaw. Dlaczego w olsztynie budują szpital za szpitalem a w Elblągu co krok ruiny.
Co z tym Elblągiem się dzieje??
Wieś bagienna okrada Elbląg na każdym kroku . Elbląg odzyskuje województwo i wszystko wraca do normy
Ale poszli! Prezydent zarządza. Geodeta zarządza i podpisuje. Obaj znają się na medycynie co wynika z tekstu przez nich podpisanego. Niepotrzebne są zmartwienia "co dalej" bo fachowców mamy w nadmiarze z wieloma specjalnościami - od prezydenta (wykształcenie nieznane) po geodetę informującego o skutkach medycznych przekształceń własnościowych.
Taki galimatias , że nie mam zdania , tylko się pytam skąd przychodza pieniadze na budowę nowych szpitali i rozbudowę już istniejących w olsztynie ? Mam dziwne wrażenie ,że nasze Miasto jest teraz traktowane , jak po wojnie przez komunistyczne władze . Co się da to wywieżć lub zlikwidować .
A gdzie się zapodziała pewna baba z Olsztyna, którą z racji immunitetu ciągle wtrąca się w sprawy Elbląga? Nagle babie nie przeszkadza? Oczywiście, że nie, wszystko ku chwale wsi olsztyńskiej.
~Anatol i podobni - to nie wina Olsztyna a naszego Zarządu Miasta. Wróblewski nie zadrze z Marszałkiem , a nawet nie domaga się poprawnego traktowania, bo po ewentualnej taczce znajdzie tam zatrudnienie. Podobnie Antek - tańczy w firmach Gustlika. Ponadto kto i kiedy złożył poprawne wnioski o dotacje u Marszałka i Wojewody albo w Warszawie? Olsztyn składa i dostaje. Wróblewski mógłby kilka tygodni praktykować u Grzymowicza, Karnowskiego, Dulkiewicz, ale narcyzm mu nie pozwala a i brak level, jak mówi czerepak.
bardzo dobra decyzja ten szpital na jaszczurczego to zaden szpital zwykla umieralnia brak lekarzy brak jakiego kolwiek sprzetudo ratowania zycia w tym szpitalu ktory jest prywatnym szp[italem liczy sie tylko kasa nic wiecej kto chociaz raz byl w tym szpitalu na oddziele wewnetrzym wie dobrze o co chodzi
Co na to Prezydent...?