Przed nami długi majowy weekend, jednak dla ponad 1200 młodych elblążan to ostatni czas, aby przygotować się do tegorocznej matury. Egzaminy ruszają 4 maja.
Matura 2022 rozpocznie się w środę (4 maja) egzaminem z języka polskiego, dzień później (5 maja) maturzyści zmierzą się z matematyką, a w piątek (6 maja) odbędą się egzaminy z języka angielskiego. Cała sesja potrwa do 23 maja.
W elbląskich szkołach publicznych do egzaminów przystąpi w tym roku 1230 osób.
Wśród tegorocznych maturzystów jest 591 absolwentów liceów ogólnokształcących (507 przystąpi do matury po raz pierwszy, a 84 po raz kolejny) i 639 absolwentów techników (512 przystępujących po raz pierwszy, 127 po raz kolejny)
- informuje Łukasz Mierzejwski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) oraz jednego egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.
Wśród maturzystów w Elblągu trakcyjnie najpopularniejszym językiem obcym będzie angielski. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 998 osób (po raz pierwszy).
Najchętniej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi na poziomie rozszerzonym są: język angielski (655 osób), matematyka (320), język polski (215), geografia (170) i biologia (148). Dodatkowo 89 osób napisze egzamin z chemii, 85 z fizyki, 53 z historii i również 53 z wiedzy o społeczeństwie
- dodaje Łukasz Mierzejewski.
Maseczki i dezynfekcja podczas matury? Nie tym razem. Poprzednie dwie sesje egzaminacyjne odbywały się w cieniu pandemii, a w ich trakcie obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne. W tym roku mogą o nich zapomnieć.
W związku ze zmianą zasad epidemicznych związanych z COVID-19, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii uprzejmie informuję, że podczas egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych od maja 2022 r. do sierpnia 2022 r. nie będą obowiązywały – wzorem lat 2020–2021 – odrębne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów
- poinformował Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Podczas egzaminów obowiązują Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego, opracowane przez MEiN, Ministerstwo Zdrowia oraz GIS.