Wojna w Ukrainie spowodowała, że Polacy zainteresowali się dostępem do schronów w swoich miastach. Również elblążanie, od tygodni, kierują w tej sprawie pytania do Ratusza. Odpowiedzi doczekają się już niebawem, ale raczej nie będzie ona pozytywna. - W Polsce tylko ok. 3 proc. społeczeństwa może znaleźć miejsce w schronach. W Elblągu jest lepiej... troszkę - mówi Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu.
Do tematu miejsc, w których w razie zagrożenia mogliby schronić się elblążanie, wrócono dziś, 22 kwietnia, podczas Komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych. Radny Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego), jak pod tym względem wygląda sytuacja w naszym mieście. Jak podkreślał, to pytanie, które kierują sami mieszkańcy. - Mamy pismo od mieszkańca Elbląga, który zwraca się o szczegółowe informacje, przekazuje również swoje spostrzeżenia i uwagi - dodał.
Patrząc po przykładzie sąsiedniego Olsztyna, tam, ta informacja była dosyć szybko opublikowana, razem ze wskazaniem miejsc i informacją, w jakim stanie są te obiekty. Jak to wygląda u nas
- pytał Marek Osik.
Jak się okazuje, informację z wykazem elbląskich schronów mieszkańcy otrzymają już w najbliższy poniedziałek (25 kwietnia).
- Departament żyje tą sprawą już od jakiegoś czasu - przekonuje Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Pierwsze pytania od dziennikarzy, mieszkańców pojawiły się praktycznie na początku agresji Rosji na Ukrainę. Olsztyn po prostu zdążył tę informację przekazać mieszkańcom.
8 marca szef obrony cywilnej w kraju, czyli Komendant Państwowej Straży Pożarnej, nałożył klauzulę niejawności na wszelkie informacje dotyczące schronów. Taka sytuacja miała miejsce do 25 marca, kiedy poinformował nas, że w związku z podpisaniem przez pana prezydenta ustawy o obronie ojczyzny ta klauzula zostanie zniesiona. Ustawa wchodzi w życie jutro. Więc od 23 kwietnia przestaje na obowiązywać klauzula niejawności. W poniedziałek udzielimy już pełnej informacji, wraz z wykazem schronów. Ta informacja jest już przygotowana.
Jedno już teraz wiadomo. W Elblągu schronów jest mało, a stan tych istniejących, daleki jest od ideału. To problem w całym kraju. Według oficjalnych danych sprzed 5 lat i istniejące tzw. miejsca bezpieczne w Polsce mogą zapewnić schronienie zaledwie 2,84 proc. mieszkańców Polski.
Procentowo jesteśmy teoretycznie na wyższym poziomie niż ma to, co miejsce w kraju. Informacja dotycząca Polski, podana do publicznej wiadomości, mówi, że ok. 3 proc. mieszkańców może znaleźć schronienie w schronach i ukryciach. U nas jest lepiej... troszkę. Odsyłam do poradnika (Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - przyp. red.), którym mówi o zasadach zachowania na wypadek konfliktu, zagrożenia. Tak naprawdę on przekierowuje nas do naszych własnych piwnic
- mówi Świniarski.
Informacja, która Ratusz ma do przekazania, raczej nie zadowoli elblążan. - To nie jest temat, który powoduje, że możemy czuć się bezpiecznie. Tematyka schronów w Polsce była zaniedbana. Nie reguluje tego żaden przepis w Polsce mający charakter ustawy czy rozporządzenia. W przestrzeni publicznej pojawiły się jedynie wytyczne szefa obrony cywilnej kraju, które nie stanowią podstawy prawnej. Jeśli chodzi o zadania prezydenta (np. Elbląga), to wytyczne są określone dopiero na czas stanu zagrożenia państwa, którego teraz nie ma. Mówią wtedy, że pan prezydent wskazuje i adaptuje miejsca na potrzeby ukrycia dla mieszkańców. Tak naprawdę prowadzi jedynie rejestr tych budowli ochronnych. Taki rejestr posiadamy. Może on jednak nie odzwierciedlać rzeczywistości. Te bunkry istnieją, ich wytrzymałość jest zachowana, ale co w nich aktualnie się znajduje, takiej wiedzy nie mamy. Schrony są w zarządzie administratorów budynków, spółdzielni, a oni nie mieli obowiązku informowania nas o zmianach, które w tym zakresie zaszły. W związku z tym, jako departament zwróciliśmy się do administratorów, po to, żeby te informacje odzyskać - dodaje Tomasz Świniarski.
Dyrektor departamentu bezpieczeństwa dodał również, że Miasto ma przygotowany plan adaptacji budynków, w których mieszkańcy mogliby się ukryć. - Zgodnie z wytycznymi obejmuje on garaże podziemne, budynki wykonane z wielkiej płyty do pięciu kondygnacji, jako te które w pierwszej kolejności powinny być adaptowane na potrzeby ukryć - wyjaśnia.
Do tematu wrócimy.
Dlaczego dalej wprowadza się mieszkańców Elblaga w błąd. Już w dniu 22 marca 2022r pismem sygn. BOL-I.0760.5.2022, Biuro Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej PSP uchyliło pismo z dnia 8 marca 2022r., tego samego Biura, a tym samym klauzulę tajności w tej sprawie, która obowiązywała jedynie 2 tygodnie. Już na koniec marca 2022r. wiele samorządów w Polsce informowało swoich mieszkańców o schronach i miejscach ukrycia na terenie tych miast. Można to sprawdzić. Co ma do tego ustawa o obronie ojczyzny? Skąd data jawności w dniu 23 kwietnia 2022r.? Panie Dyrektorze, mieszkańcy Elbląga to nie idioci. Dlaczego wprowadza Pan w błąd radnych i mieszkańców Elbląga w tak ważnej sprawie? Wszystko można sprawdzić w KG PSP w Warszawie i w Urzędzie Wojewódzkim w OLsztynie. Wstyd!!!
Panie dyrektorze ,a co ze zniszczonym schronem w budynku Światowida. Dwa lata temu został zniszczony czym dumnie chwalił się Przewodniczący Rady Miasta Pan Antoni Cz. i mam pytanie kto wydał zgodę na ten proceder.
Władze miasta nie szanują mieszkańców , to może powinni się ich bać . Referendum wisi w powietrzu .
Panie Dyrektorze, miejsca bezpieczne w Polsce mogą zapewnić schronienie zaledwie 2,84 proc. mieszkańców Polski, z Gośćmi z Ukrainy czy bez ? Przeciez Ich nie zostawimy (kobiety z dziećmi) na ulicy. Czy będzie jakaś selekcja? Jak w Elblągu (zakładając w 100tyś. mieście) wyselekcjonować 3 tyś. mieszkańców, nawet bez Gości ?
Ukraińcy może tak jak w przychodni będą pierwszymi do schronu . Tak tylko pytam .
Są schrony tylko wejscia zabetonowane . Co nikt nic nie wie ,a w parkach to co.
Bo bolszewizm rządzi w czerwonym komunistycznym Elblągu. Tu tylko władza wie, ma się schronić. Reszta plebsu niech się je....nie
Znowu ten emeryt Świnisrski. Nikt z UM tak nie wpienia społeczeństwa z władz UM jak ten lejwoda Świnisrski. Z prostej informacji tak nakręci że nikt nie wie o co chodzi. Inne samorządy dawno temu informowały gdzie są schrony tylko w Elblągu nic się nie da... Mniej słuchać Mariuszka we wszystkim bo kręci Panem jak chce.
Pamiętam te budowle zasypane w parku z dzieciństwa . Biegaliśmy z kolegami , tylko zasypane zostałem nie dlatego aby chronić ,a dlatego ,że żule tam stali i pili ,bo później już tylko oni tam rządzili . Jeżeli twierdzisz ,że te budowle są w dobrym stanie to śmiało mogę nazwać Cię .... Dwa zapewne będą bezpieczniejsze niż piwnice wieżowców, tylko kiedy zostaną odkopane, odbetonowane ? Kiedy mieszkańcy dowiedzą się o tym gdzie i kiedy mają się ukryć . Propozycja ukrywania się w piwnicy jest debilna .Co jak wieżowiec złoży się na taką piwnice ,to ma być ochrona czy wspólny grobowiec z sąsiadami ?
Serio to jakiś maraton jak pi... Nie to pi...... nie jak coś to w najleprzym wypadku wyparujemy a te schrony to se w...