W kwietniu 2020 r. radni podjęli decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Uchwałę w tej sprawie unieważnił jednak Wojewoda motywując to brakiem konsultacji ze związkami zawodowymi. Z jego decyzją nie zgodził się Prezydent naszego miasta, który złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Gdy przegrał odwołał się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w piątek (28 stycznia) oddalił skargę. Jak wyrok NSA komentują teraz radni?
16 kwietnia 2020 r., podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni podjęli decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego.
Za likwidacją placówki zagłosowało 11 radnych:
- 5 radny KWW Witolda Wróblewskiego: Marek Burkhardt, Krystyna Urbaniak, Krzysztof Konert, Marek Osik, Adam Matwiejczuk
- 5 radnych Koalicji Obywatelskiej: Antoni Czyżyk, Irena Sokołowska, Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, Małgorzata Adamowicz, Marek Kamm
- 1 radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Andrzej Tomczyński
Przeciw likwidacji było 9 radnych:
- 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości: Halina Sałata, Janusz Hajdukowski, Jolanta Janowska, Jolanta Lisewska, Marek Pruszak, Paweł Kowszyński, Piotr Opaczewski, Rafał Traks
- 1 radny niezależny: Bogusław Tołwiński
5 radnych wstrzymało się od głosu:
- 1 radna KWW Witolda Wróblewskiego: Monika Dwojakowska
- 3 radnych Koalicji Obywatelskiej: Robert Turlej, Wojciech Karpiński, Cezary Balbuza
- 1 radny niezależny: Paweł Fedorczyk
Spodziewałem się takiego wyroku NSA. Pokazuje to, że czasami nie ma sensu trwać usilnie przy swoim stanowisku a należy szukać kompromisu. Obecna sytuacja pokazuje, że problem leży obecnie po stronie prezydenta. Uchwała została przez Wojewodę uchylona zasadnie co wiąże się z tym, że pogotowie socjalne w formie sprzed uchwały musi zostać przywrócone. Czekam na stanowisko Prezydenta miasta jak chce wyjść z tej sytuacji. W mojej opinii ten problem należy rozwiązać jak najszybciej
– zaznaczył Rafał Traks.
- Nie otrzymałem jeszcze uzasadnienia wyroku i na chwilę obecną nie mogę skomentować wyroku w tej sprawie. Z całą pewnością będziemy rozmawiać w tej sprawie z radnymi i Panem Prezydentem, aby zrealizować ten temat w sposób najkorzystniejszy dla miasta – stwierdził Krzysztof Konert.
Wyrok jest ostateczny, spodziewany, należy go oczywiście uszanować i nie powinien podlegać dyskusji. Uchwała przyjęta przez Radę Miejską jest prawomocnie unieważniona i czekamy na propozycje możliwych rozwiązań ze strony Pana Prezydenta. Uważam jednak, że tym razem zaproponowane rozwiązanie powinno być szeroko skonsultowane w szczególności z przedstawicielami Policji, służby zdrowia oraz specjalistami zajmującymi się profilaktyka z zakresu uzależnień. Zdecydowanie w tym przypadku szybki tryb podejmowanych decyzji i brak konsultacji oraz brak propozycji możliwych rozwiązań był błędem zarówno urzędników jak i radnych, którzy przegłosowali uchwałę. Aktualnie mamy czas na podjęcie wyważonej i wspólnie wypracowanej decyzji
– przyznał Marek Osik.
- "Kto siej wiatr, ten burzę zbiera". Na szczęście nie tylko my tu w Elblągu doszliśmy do wniosku, że szacunek dla pracownika powinien przyświecać każdej władzy. Osobiście bardzo się cieszę, że wreszcie doszło do rozstrzygnięcia tego sporu i już bezsprzecznie wiadomo, kto jest prawdziwym likwidatorem – zaznaczył Bogusław Tołwiński.
Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się także do Małgorzaty Adamowicz i Roberta Turleja. Oboje przebywają obecnie na urlopie.
Z odpowiedzią na nasze pytanie (do czasu poznania uzasadnienia NSA) wstrzymali się radni Cezary Balbuza, Marek Kamm i Andrzej Tomczyński.
Jakie plany ma Miasto wobec Pogotowia Socjalnego i gdzie obecnie pracują pracownicy zlikwidowanego Pogotowia Socjalnego? Zapytaliśmy o to Urząd Miasta w Elblągu.
Czekamy na uzasadnienie decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego
– odpowiedziała na nasze pytania Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.
A co miasto ma płacić za pijaków won z nimi.
Traksik chyba nie rozumie owego wyroku . Rada Miejska po tym wyroku musi sporządzić nowy projekt uchwały o likwidacji owego podotowia i poddać go konsultacji ze związkami zawodowymi. Opinia związków awodowych jaka by nie była nie jest dla Rady wiążąca a uchwała o likwidacji poprzedzona konsultacjami jest nie do uchylenia - bo jest słuszna. Zadania izby przejęla Policja - i tak ma być bo tak jest w całym cywilizowanym świcie a każdy Policjant który odważy się uszczuplić depozyt zatrzymanego winien stracić pracę i dostać wyrok. W wypadku "pogotowia" nikt nie wie co miał "podopieczny" w czasie doprowadzenia a szukanie tego kto portfel "przetrzepal - graniczy z cudem. Pomoc lekrska na telafon - jak pijaczek dożyje przyjazdu lekarza t tobrze a jek nie dożycje - to jednego pijaka mniej. Życie...
Ale najważniejszy argument a likwiadacją placówki to poza rzecz jasna opinią Rzecznika Praw Obuwtaelskich po jej kontroli w ramachmechanizmu prewenceji to to co pwoiedzieli jej pracownocy stwierdzająć że były tygodnie gdzu nie mieli żadengo pensonariusza albo był taki jeden. Koszt takiego noclegu ponosił samorząd a jak policzymy koszty utrzymania trzech zmian po trz osoby i dodamy koszty ogrzewania , oświetlenia i sprzątania trzech pięter na Królewieckiej to wyjdzie że taniej takiemu pijakowi wynająć pokój w Arbitrze czy Wiwaldim . Jeśli nasi radni nie potrafią liczyć to neich złożą mandaty - nie po to są w radzie by być bezradni jak dzieci pijane we mgle. Koszty utrzymania izby powienien ponosić Komendant Policji w Olsztynie tworząc nowe etaty dla policjantów w Elblągu.
a gdzie przewodniczący? na każdym zdjęciu lans, obskakuje wszyskie otwarcia razem z prezydentem ( cóz za bezinteresowna przyjaźń, tak rzadko spotykana w świecie polityki i zależności, przewodniczący tak często nawiązuje silne przyjaźnie z różnymi panami na stanowiskach) a teraz cisza? ani zdjęcia, ani wypowiedzi, co to za olewanko?
raczej bezmyślne i bezradne ludziki
Czy Pan Mariusz zostal nowym rzecznikiem? Czy coś nam umknelo ? Czy nowym mecenasem ? nie mylmy sztuki-:) taka wiedza, taka postawa a zwlaszcza czujność !
Radni juz się wypowiedzieli, pewnie pekają dzis z dumy , brawo Piotr i Boguś, w końcu kazde pokolenie ma swój czas co widać, słychać i czuć!
Teraz ci co głosowali za likwidacją Izby Wytrzeźwień proszę się zrzucić na odszkodowania dla pracowników! Dlaczego ja mam płacić za wasze durne decyzje!
Teraz ci co głosowali za likwidacją Izby Wytrzeźwień proszę się zrzucić na odszkodowania dla pracowników! Dlaczego ja mam płacić za wasze durne decyzje!
Kiedyś była tam fajna miejscówa . A teraz co robić ?. Co robić. Sąsiedzi wkur... że robię na wycieraczkę , papier velvet drogi , jak tu żyć ?.