Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trwa walka o Pogotowie Socjalne. "Zaprzestanie działalności ma niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców"

08.09.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa walka o Pogotowie Socjalne. "Zaprzestanie działalności ma niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
W kwietniu br., podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni podjęli decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. 11 radnych głosowało za, 9 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Wojewoda Warmińsko-Mazurski stwierdził, że z powodu braku konsultacji społecznych ze związkami zawodowymi unieważnia decyzję Rady. Władze Miasta złożyły jednak skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ją odrzucił, stojąc po stronie Wojewody.
 
Władze Miasta wystąpiły o pisemne uzasadnienie orzeczenia. W związku z tym, że decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocna Władze Miasta mogą odwołać się od niej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy to zrobią?
 
 
1 września br. otrzymaliśmy uzasadnienie. Mamy 30 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia, decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta
 
- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowa Prezydenta Elbląga.
 
Tymczasem Piotr Opaczewski, radny PiS, zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji z pytaniami dotyczącymi działalności Pogotowia Socjalnego w Elblągu. Chciał wiedzieć m.in. ile osób doprowadzono do PS w celu wytrzeźwienia oraz jaki był średni czas reakcji na zgłoszenie interwencji. - W mojej ocenie z pisma KMP w Elblągu wynika jednoznacznie, że zaprzestanie działalności Pogotowia Socjalnego w Elblągu ma niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców - zaznaczył.
 
Radny poprosił Prezydenta Elbląga o podjęcie jak najszybciej działań w celu przywrócenia funkcjonowania Pogotowia Socjalnego. - Od maja do lipca br. wzrosła ilość mieszkańców Elbląga oraz osób bezdomnych doprowadzonych do elbląskiego PDOZ w celu wytrzeźwienia - podkreślił Piotr Opaczewski. - W czerwcu na przykład był to wzrost prawie dwudziestokrotny. Jednocześnie z jednej do dwóch i pół godziny wzrósł średni czas obsługi interwencji z osobą nietrzeźwą.
 
Jak wyglądała procedura działania wobec osoby nietrzeźwej zatrzymanej do wytrzeźwienia? - Wszystkie osoby zatrzymane w celu wytrzeźwienia są obligatoryjnie badane przez lekarza, który stwierdza brak przeciwwskazań medycznych do przebywania osoby w PDOZ, wydając odpowiednie zaświadczenie. Osoba umieszczona w PDOZ ma prawo do opieki lekarskiej. Na żądanie zatrzymanego oraz w razie podejrzenia, że coś się dzieje ze stanem zdrowia osoby wzywany jest Zespół Ratownictwa Medycznego. Zdarza się, że Zespół Ratownictwa Medycznego składa się z ratownika medycznego bez lekarza - wyjaśnia Komendant Miejskiej Policji insp. Robert Muraszko. - W tej sytuacji po udzieleniu niezbędnej pomocy osobie zatrzymanej i zadecydowaniu przez kierownika karetki, że osoba nie musi być przewieziona do szpitala celem diagnostyki o dalszym pobycie osoby w pomieszczeniu może zadecydować lekarz.
 
 
W związku z tym jeżeli wobec osoby trzeba przeprowadzić dalsze czynności i nie można jej zwolnić z pobytu zostaje przewieziona ponownie do szpitala celem badania lekarskiego w kierunku braku przeciwwskazań o umieszczeniu w PDOZ. Kolejną sytuacją w związku ze zdrowiem zatrzymanych osób do wytrzeźwienia jest konieczność zapewnienia lekarstw osobom przyjmującym je na stałe
 
- dodaje Robert Muraszko.
 
Zdaniem radnego dużemu skomplikowaniu uległa procedura działania wobec osoby nietrzeźwej. - Wcześniej patrol policji przekazywał zatrzymaną osobę pracownikom Pogotowia Socjalnego. Osoba taka trafiała do placówki od razu pod opiekę lekarza - zauważa Piotr Opaczewski. - W chwili obecnej do zatrzymania wzywa się karetkę pogotowia. Jeżeli w zespole medycznym nie ma lekarza, a ratownik podejmuje decyzję, że nie ma potrzeby zatrzymanego umieszczać w szpitalu, jest on przewożony przez policjantów na szpitalny oddział ratunkowy tylko po to, żeby dużurujący lekarz mógł wystawić stosowne zaświadczenie.
 
 
Obecna sytuacja z Pogotowiem Socjalnym bardzo komplikuje zatem działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców - policji, pogotowia ratunkowego i szpitalnego oddziału ratunkowego
 
- stwierdził Piotr Opaczewski.
 
 
 
 
Radny chciałby, aby pogotowie Socjalne ponownie zaczęło funkcjonować. - Jednym z najważniejszych obowiązków nas radnych oraz Prezydenta Miasta jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Cytując zatem Pana Komendanta Muraszkę "przywrócenie funkcjonowania Pogotowia Socjalnego usprawni realizację zadań realizowanych przez funkcjonariuszy KMP w Elblągu, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo i porządek prawny na terenie miasta" - podkreślił Piotr Opaczewski.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Możecie
    Wtorek, 08.09

    Tak możecie sobie składać skargi w tym województwie rządzi wojewoda .

  2. 2
    +6
    ~ 100% elblążanin
    Wtorek, 08.09

    Kto doradza Prezydentowi..... wątpliwe rady ?

  3. 3
    +7
    ~ po co ci to chłopie?
    Wtorek, 08.09

    Witek harleyowiec jest boski. Jego PSL ledwo zipie na progu a on , zamiast przekonać mieszkańców miasta do tej cudownej partii i członków, to robi piękny sabotaż i od 5 lat bezpośrednio osobiście uwala resztki chłopstwa w mieście. Oby tak dalej. Elektorat jednak jest ślepy, głuchy i podobny mentalnie do wybranego. Wituś bulgocze, ponosi koszty z kasy miejskiej, ale nie pomyśli zanim się zwarcholi. Szkoda kasy miejskiej na takich prawników UM i przegrane sprawy. Można za to zakupić sprzęt do testowania wirusa, bo on jednak w kww jest. Pieniacz się chłopie za własne. Pod groźbą rozpadu koalicji zatrudnił ludzi z obsługi PS , których wcześniej publicznie obsobaczył. Pewnie jest przyczyna takich nastrojów administratora.

  4. 4
    0
    ~ parodia w mieście
    Środa, 09.09

    teraz jeden temat - pogotowie socjalne a radni i tak nic nie robią, zero z nich pożytku z prezydenta i dużej ilości zastępców też zero pożytku

  5. 5
    +9
    ~ no cóż
    Środa, 09.09

    A ten Tomczyński co na Zawadzie stratował z PIsu, potem był w SLD a teraz u Wróblewskiwgo, ciekawych ludzi wybieramy na radnych ?? Tomczyński to ten kłamczuch co obiecał obciąć diety radnym, a jak się dostał znów d koryta to zapomniał, pinokio

  6. 6
    +4
    ~ do elblazan
    Środa, 09.09

    mieliscie hamy zloty rog zostal wam sie ino sznur... były wybory mogliscie cos zmienic, wybraliscie dalsza beznadzieje. dobrze wam tak.

  7. 7
    0
    ~ fiki miki
    Środa, 09.09

    To już "mega"radny "lokalny celebryta"odpuścił? A może już sobie znalazł nowe "zajęcie"? Zostawić swojego kolegę radnego z tym problemem, oj nieładnie panie radny? A jak tam ze standaryzacją w Oświacie i własnych godzin w MOS-ie?

  8. 8
    +2
    ~ pioan
    Środa, 09.09

    Pogotowie socjalne, ale też inne funkcje miasta regionalnego - zostały w Elblągu bezzasadnie zlikwidowane a niemrawe Władze zaniechały starań o ich odtworzenie lub utworzenie. Przykłady - w oparciu o niszczejące elbląskie lotnisko już dawno winna być utworzona baza ratunkowa HEMS na obszar Elbląga i Mierzei oraz lądowiska HEMS dla elbląskich szpitali (tylko jeden szpital - Wojewódzki - ma lądowisko, co zakrawa na skandal !!!). A gdzie jest Izba Dziecka? Słowami działacza KO: Po co, skoro Izbę "mamy" w Olsztynie ?....itd. itp.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1501748561859