Od 4 października do 5 listopada 2021 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu przy ul. Komeńskiego 40 przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa.
Spełnienie obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza zgłoszenie się osoby przed Powiatową Komisję Lekarską Nr 2 oraz Wojskowym Komendantem Uzupełnień w trybie art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w miejscu i terminie określonym wyżej i wezwaniu imiennym.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 podlegają mężczyźni zameldowani na pobyt stały oraz czasowy trwający ponad trzy miesiące na terenie miasta Elbląga:
1. urodzeni w 2002 roku;
2. urodzeni w latach 1997 – 2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3. urodzeni w latach 2000 -2001, którzy:
a) zostali uznani, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
b) zostali uznani, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniem kwalifikacji wojskowe i złożyli, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
4. którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Do kwalifikacji wojskowej wzywa się kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 944).
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby podlegającej obowiązkowi stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny Prezydent Miasta z urzędu lub na wniosek przewodniczącego komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej.
Proszę uwzględnić fakt, że Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polski została uchwalona 21 listopada 1967 roku. Jest to chyba najdłużej obowiązująca ustawa w Polsce, która pochodzi z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Owszem posiada ona mnóstwo zmian i poprawek, które swobodnie mogą konkurować z ilością takowych w Konstytucji USA. Niemniej ciekawe, że jak dotąd nikt nie odważył się uchwalić nowego aktu regulującego kwestie obrony państwa w formie służby wojskowej. Już sobie wyobrażam w przypadku próby uchwalenia takiej ustawy jak przez kraj przebiegłaby ogólnonarodowa dyskusja na ten temat. Emocje sięgałyby zenitu powodując głębokie podziały, a hasła wolności, swobód i patriotycznych poglądów byłyby codzienną barykadą podziałów narodu.
Powinna wrócić obowiązkowa służba wojskowa ,wróciłby ład i porządek .
@Do broni ! Do tego jest jeszcze Kodeks Pracy z 1974 r. Niby warunki wolnorynkowe a kodeks z czasów Gierka :)
Usuńcie kategorie E,i zacznijcie brać od rocznika 80 tego, tych którzy nie mieli szansy być w wojsku, a bardzo chcieli. Był rok 1998 ,ja 18 letni chłopak ogromnymi planami na przyszłość ,kluczowym celem w życiu służyć w armii, do jej lub mojego końca, były tylko dwie specjalizacje ,jakie mnie interesowały ,albo wojska pancerne ,albo specjals. Marzenia skończyły się, gdy dostałem kategorię E, moje życie straciło sens, tamten rok 1998 odcisnął piętno, nie mogłem zrozumieć dlaczego, armia mnie nie chciała.U nas na dzielnicy służyli wszyscy, każdy chciał, każdy musiał wiadomo OBOWIĄZEK, a poza tym facet bez wojska to jak kobieta bez pi..y Mój ojciec, i dziadkowie służyli, a ja? Ojciec do dziś mi wypomina ,uważa, że ze mnie jest pi..a a nie chłop.