Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kontrowersje wokół obwodnicy Wschodniej. Powstała petycja, jej autorzy chcą zmiany lokalizacji trasy

26.04.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kontrowersje wokół obwodnicy Wschodniej. Powstała petycja, jej autorzy chcą zmiany lokalizacji trasy
Fot. Adrian Sajko

Planowana budowa obwodnicy Wschodniej budzi sprzeciw części elblążan. Dziś, 26 kwietnia, rozpoczęto zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko poprowadzeniu inwestycji przez Bażantarnię. - Proponowana trasa częściowo rozwiąże problem korków na ul. Bema, przenosząc je jedynie w inne miejsce miasta, bezpowrotnie niszcząc z kolei miejsce cenne przyrodniczo i społecznie - przekonują jej autorzy i dodają, że "sprzeciw budzi fakt, że przebieg trasy nie był poddany żadnym konsultacjom społecznym".



W ubiegłym tygodniu Miasto pochwaliło się uzyskaniem 7,2 mln zł dofinansowania na budowę pierwszego etapu obwodnicy Wschodniej, która w docelowo ma stanowić połączenie ulicy Łęczyckiej, ul. Sybiraków, ul. Marymoncką do ulicy Królewieckiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


Ta informacja zaniepokoiła wielu mieszkańców. Nie podoba im się lokalizacja planowanej inwestycji. Dziś, 26 kwietnia, ruszyła internetowa zbiórka podpisów pod petycją "Nie dla Obwodnicy Wschodniej przez Bażantarnię".

 

Miasto Elbląg pozyskało środki na budowę tzw. Obwodnicy Wschodniej, realizowanej w dwóch etapach i mającej odciążyć z ruchu kołowego ul. Bema. Rozumiemy konieczność rozwiązania istniejącego problemu, nie zgadzamy się jednak z proponowanym jedynym rozwiązaniem, które nową drogę prowadzi na terenach rekreacyjnych, będących dla elblążan miejscem odpoczynku i uprawiania sportu - parku Bażantarni i okolicach Góry Chrobrego, jednocześnie oczekując od miasta wypracowania w drodze konsultacji społecznych alternatywnego wariantu trasy. Uważamy, że proponowana trasa częściowo rozwiąże problem korków na ul. Bema, przenosząc je jedynie w inne miejsce miasta, bezpowrotnie niszcząc z kolei miejsce cenne przyrodniczo i społecznie. Obwodnica przebiegać będzie w otulinie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, przecinając popularne szlaki turystyczne i nordic walking, w pobliżu polany na której elblążanie tłumnie spędzają czas wolny. Sama budowa trasy będzie sporym utrudnieniem oraz de facto zmieni charakter tego miejsca - wszak spędzanie wolnego czasu wśród ryku koparek i kurzu, a później przy hałasie komunikacyjnym, mija się z celem

 

- czytamy w treści petycji.


Głos w sprawie planowanej inwestycji zabrał również przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Elblągu, architekt i urbanista Jacek Bocheński.

 

Z przykrością i oburzeniem dowiedziałem się o zamiarze tworzenia trasy łączącej ul. Łęczycką z ul. Marymoncką. To rozwiązanie, jako element tzw. obwodnicy wschodniej miasta, było analizowane w trakcje opracowywania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego i po przeprowadzeniu w latach 2006-2010 badań specjalistycznych przez Uniwersytet Techniczny w Bydgoszczy zostało odrzucone jako nieefektywne nieekonomicznie. Dodatkowo jest to rozwiązanie niezgodne z polityką ekologiczną miasta, które spowoduje wycięcie wielu drzew i odcięcie od terenów rekreacyjnych w Parku Bażantarnia. Jest też niezgodne z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju, a tym samym ze stanem prawnym. Zmiany w Studium będą dopiero procedowane. Trasa tej obwodnicy to jeden z najważniejszych elementów polityki przestrzennej miasta i trudno uwierzyć, że miałaby być przyjęta bez konsultacji

 

- Jacek Bocheński skomentował plany Miasta na portalu społecznościowym.


Autorom petycji nie podoba się również to, że Ratusz nie zapytał elblążan co sądzą na temat tej inwestycji. - Dodatkowy sprzeciw budzi fakt, że przebieg trasy nie był poddany żadnym konsultacjom społecznym. Oczekujemy od władz miasta przede wszystkim zorganizowania konsultacji społecznych i opracowania wariantów trasy, który w mniejszym stopniu ingerowałyby w tak cenne tereny zielone Elbląga, nie zgadzając się definitywnie na ustanowiony przebieg Obwodnicy Wschodniej - przekonują.

Miasto nie chce komentować głosu przeciwników inwestycji - obwodnica Wschodnia.
 

Na tym etapie ciężko jest cokolwiek komentować. Czas na to będzie w momencie, kiedy ta petycja oficjalnie trafi do Urzędu Miasta

 

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ Prawda
    Poniedziałek, 26.04

    Właśnie przez takich Bocheńskich nasze miasto wygląda tak jak wygląda. Lata beznadziejnych i błędnych z założenia decyzji architektonicznych. (Wystarczy popatrzeć na Stare Miasto). Teraz główny hamulcowy zabiera głos. Normalni Elblążanie są oburzeni jego oburzeniem. Dziadzio zrobił z miasta skansen z mchu i paproci...

  2. 2
    +14
    ~ 100% elblążanin
    Poniedziałek, 26.04

    Biedny Elbląg. Co jeszcze ......

  3. 3
    +13
    ~ Normat
    Poniedziałek, 26.04

    Budować I jeszcze raz budować. Banda kilkunastu oszołomów nie może zatrzymać rozwoju miasta.

  4. 4
    +13
    ~ mis
    Poniedziałek, 26.04

    jak sa korki od leczyckiej do bema ŻLE jak chca budowac to oszolomy juz zbieraja podpisay bo im sie nie podoba ekolodzy i sportowcy sie znalezli nawet praca koparek im przeszkadza nie patrzyc na eko terrorystow tylko budowac a nie zadowoleni niech sie na wies przeprowadza najlepiej w bieszczady tam jest cisza

  5. 5
    +30
    ~ Amelka
    Poniedziałek, 26.04

    Projekt budowy w/w obwodnicy już dawno został opracowany /za czasów prezydenta Nowaczyka/ zostały przeprowadzone procedury, gospodarka drzewostanem zapewniająca zachowanie szpalerów grabowych obecnej trasy ul. Wschodniej od ul. Łęczyckiej do leśniczówki. Były konsultacje społeczne , analizy ochrony organizmów chronionych itd. Wtedy Pan Bocheński chyba reprezentował kierunek zgodny z UM, bo nie protestował. Nie jest prawdą, że Bażantarnia ucierpi bezpośrednio na inwestycji lub zostanie odcięta od miasta. Projekt przewidywał połączenie istniejącej infrastruktury z projektowaną. Między innymi na skutek konsultacji społecznych zmieniono trasę części obwodnicy zachowując zabytkową polanę z wiatami. Oczywiste jest , że pewne straty w przyrodzie są nieuniknione, ale analizy i konsultacje już były

  6. 6
    0
    ~ wola kurenia
    Poniedziałek, 26.04

    To nie możliwe, bo Wróblewski wszystko konsultuje z czerepakiem i psl. A czy musi z mieszkańcami? Tam przy tej nowej ulicy nie ma mieszkańców, a ci co leżą to już im obojętne. Elektorat wybrał to coś na administratora i ma elektorat co chciał. Odpowiedź będzie : "dziwię się, a z uwagi na ... NIE!". Skoro szuchewycza nazywają "radni" panem, to protestujący mają przes...rane - celem jest niszczenie wszystkiego co elbląskie i "popolskie" lub poniemieckie. Należy zniszczyć wszystko co wyróżnia Elbląg od chutoru.

  7. 7
    +3
    ~ kompromitacja władzy
    Poniedziałek, 26.04

    Panowie z UM kolejna błędna decyzja. Jak to długo może trwać. A co dalej z ciepłownią na Dojazdowej. Energa zaraz zakończy modernizację a Wy dalej tworzycie kolejne opracowania. I te ciągłe podwyżki ciepła. Teraz to już co 6 miesięcy.

  8. 8
    +4
    ~ samorząd
    Poniedziałek, 26.04

    nie zapytał bo to są organy samorządu a nie samorząd jakby rzekł inżynier wice

  9. 9
    --10
    ~ Elblazanin
    Poniedziałek, 26.04

    Jak można niszczyć najpiękniejszy fragment Elbląga. Ręce precz od Bażantarni!!!

  10. 10
    --5
    ~ moja ocena
    Poniedziałek, 26.04

    Z tą obwodnicą to chyba wygląda tak. Ktoś odgrzewa stary kotlet i przedstawia jako swój pomysł autorski. Tylko, że ten kotlet był już nieświeży 11 lat temu i proponowany przebieg drogi przy Górze Chrobrego bardzo nietrafiony. Panowie po budownictwie macie rozum to z niego korzystajcie a nie serwujcie stare i śmierdzące dania. Może już czas na zmiany jeżeli jesteście tak zmęczeni władzą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.408951997757