Tylko dziś (14 kwietnia) potwierdzono w Elblągu 53 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jak wygląda sytuacja w elbląskim Szpitalu?
Sytuacja w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu zmienia się z dnia na dzień.
Z wczoraj na dzisiaj mamy spadek zajętych łóżek. W dniu dzisiejszym mamy 156 zajętych łóżek z 188 łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych. W tym mamy zajętych 12 z 15 łóżek respiratorowych
- mówi Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka prasowa Szpitala Miejskiego w Ellbagu.
Jak zapewnia Małgorzata Adamowicz sytuacja w elbląskim szpitalu nie jest dramatyczna. - Cały czas mamy wolne łóżka. Dramatu nie ma. Cały czas jesteśmy w bezpiecznej granicy. Bywało gorzej. Były momenty, w których mieliśmy zajętych 171 łóżek - stwierdziła Małgorzata Adamowicz.
Na chwilę obecną w elbląskim szpitalu nie ma też problemu z personelem.
- Ilość personelu jest optymalna. Lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy radzą sobie. Nie mamy kryzysu w tej kwestii. Jest to praca bardzo męcząca fizycznie i psychicznie, ale układamy grafiki tak, by był czas na odpoczynek. Obecnie nie prowadzimy żadnego naboru, ale jeśli ktoś się do nas zgłosi, to na pewno będzie mile widziany
- zapewniała Małgorzata Adamowicz.
Podczas zorganizowanej dziś kongertencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielki podkreślał, że wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. - Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki - mówił. - II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie. Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Każdego dnia startujemy z rejestracją poszczególnych roczników.
Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe. Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych
- zaznaczył Adam Niedzielski.
Jak szczepienia przebiegają w elbląskim szpitalu? - Mamy szczepionki AstraZeneca, Pfizer i Moderna. Szczepimy wyjazdowo. W tym tygodniu szczepimy osoby urodzine w latach 1962 -1967. Szczepimy też prokuratorów, policjantów, ochotniczą straż pożarną, straż pożarną, służby mundurowe - wymieniała Małgorzata Adamowicz.
Przypominamy, że na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrować się mogą: od 14 kwietnia - osoby urodzone w 1964 r., 15 kwietnia - 1965 r., 16 kwietnia - 1966 r., 17 kwietnia - 1967 r., 19 kwietnia - 1968 r., 20 kwietnia - 1969 r., 21 kwietnia - 1970 r., 22 kwietnia - 1971 r., 23 kwietnia - 1972 r., 24 kwietnia - 1973 r.
Lepiej tam nie trafić, a już pod respirator to w ogóle! Stamtąd się nie wychodzi. Mało kto się przejmuje pacjentem. Lepiej umierać w domu.
Proszę tak nie pisać. To trudna sytuacja dla każdego, także personelu medycznego. Zawsze trzeba mieć nadzieję.
Przykre, ale niestety prawdziwe. Większość ludzi stara się ufać personelowi medycznemu, ale tylko oni (personel med.) wiedzą, jaka jest prawda...