- Nowoczesne urzędy to takie, które ułatwiają dostęp do oferowanych usług każdemu obywatelowi w tym osobom ze szczególnymi potrzebami, m.in. osobom niepełnosprawnym, seniorom. Dziś to nie tylko potrzeba społeczna, ale także wymóg ustawowy - zaznaczył Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta w Elblągu.
Antoni Czyżyk podkreślił, że samorządy mają m.in. obowiązek likwidacji barier architektonicznych, zagwarantowania usług tłumacza języka migowego oraz dostosowanie strony internetowej do obowiązujących przepisów pozwalających na zapoznanie się z nią przez osoby głuche lub niedowidzące.
W procesie koniecznych zmian jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na wsparcie finansowe Funduszy Europejskich. Program "Dostępność Plus" to rządowa inicjatywa dedykowana m.in. poprawie usług i dostępności samorządowych budynków. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.power.gov.pl
- wyjaśniał Antoni Czyżyk.
Radny zwrócił się do Prezydenta Elbląga z zapytaniem, jak samorząd elbląski realizuje zapisy ustawowe dotyczące usług dla mieszkańców Elbląga oraz czy samorząd przewiduje aplikowanie do Programu Dostępność Plus.
- Urząd jako jednostka sektora finansów publicznych (...) zobowiązany jest do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami tj. osobom starszym, osobom niepełnosprawnym lub innym osobom mającym trwałe lub czasowo naruszoną sprawność mobilną czy percepcji, w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej - przyznaje Janusz Nowak.
Prezydent miał za zadanie powołać koordynatora ds. dostępności oraz zespół ds. zapewnienia dostępności osobom ze szczeólnymi potrzebami, w skład którego mają wchodzić przedstawiciele odpowednich Departamentów Urzędu oraz przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych.
Do zadań i obowiązków koordynatora należy przygotowanie i koordynowanie, wdrożenie planu działania w zakresie zapewnienia dostępności przez wszystkie podmioty publiczne podległe miastu, opracowywanie raportu o stanie zapewnienia dostępności Urzędu Miasta co 4 lata, przeprowadzanie lub zlecanie audytów dostępności instytucji, diagnoza potrzeb w dostosowaniu obiektów i analiza procedur funkcjonujących w instytucjach, opiniowanie rozwiązań z zakresu dostępności.
Celem rzetelnej realizacji zadań w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub jej poprawy, w szczególności w budynkach użyteczności publicznej. Urząd przewiduje aplikowanie o środki finansowe z Programu "Dostępność Plus", o ile takie projkety będą dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego
- podkreśił Janusz Nowak.
Czyli nic do tej pory nie zrobiono a urząd jest zamknięty na cztery spusty dla wszystkich. Niepełnosprawni i seniorzy w ogóle nie mogą wejść do urzędu.
O czym wy znowu pitolicie? Dostępność do urzędu, to nie środki a chęci. Ciągle od 6 lat słychać o kasie a nie o ludziach. Wystarczy pomyśleć i chcieć. Wszystkie departamenty do których powinien dotrzeć senior i osoba niepełnosprawna jeżeli jego obecność jest tam konieczna, należy umiejscowić na poziomie "0". Ponadto jest winda. Potrzeba tylko życzliwego, empatycznego urzędnika. Kolejny raz apeluję : inżynierze, tancerzu - powiedzcie że zrobiliście a nie że ustawa i środki. Dopóki was harley nie poturbuje, to nie zrozumiecie drugiego człowieka. Chcę, żądam, aby UM podawał co zrobił a nie o czym marzy ale kasa mu nie pozwala. Bądźcie dorośli i poważni albo właźcie na drzewo. Przez was i waszą "redakcję" już tylko kilka osób ogląda to info.el.
W XXI wieku wszystkie sprawy obywatelskie powinny być możliwe do załatwienia w urzędach w formie elektronicznej. Niejaki wróblewski powołał niejakiego czerepaka jako innowatora z certyfikatem usa on line na Europę Wschodnią. Ten zjadł ciasteczko, popatrzył w obiektyw, skasował z naddatkiem kwotę wpłaconą na kww i śladu po nim nie ma. Teraz obaj - antek z januszkiem - płaczą nad losem seniora. Co robi pełnomocnik UM ds osób niepełnosprawnych? Co robi przyzwoity prezydent, wiceprezydenci, przewodniczący RM , radni, departamenty - od dziesięcioleci siedzący w tym gmachu - aby niepełnosprawny i starszy człowiek poczuł się trochę samodzielny? Otóż robicie wszystko aby do UM nie przychodził. A ten bełkot o niczym , to tylko wasza wizytówka. Wy też będziecie seniorami.
Panie Czyżyk nie pytaj prezydenta przez media - bo to trochę infantylne jest - , tylko działaj pan zgodnie z tym co obiecałeś wyborcom. A tym bardziej że przewodniczącym jesteś pan. No i kiedy pod obrady RM wprowadzisz pan Uchwałę o zmniejszeniu diet radnych o które tak zabiegał pan radny "obniżka" Tomczyński?
Smutny los seniora emeryta. Nawet nie chcą drzwi otworzyć, i jak tu swoich idoli zobaczyć, zostało śledzić prasę, oglądać dokładnie zdjęcia. Co harlej marzy się?
W pracy samorządowej (dla miasta, województwa) siedzą ludzie którzy nie mają nic do roboty poza pilnowaniem czy ktoś nie wyraża prawdy o ich cwaniactwie, lenistwie , pazerności i idiotyzmie. Czerepak, to synonim genetycznego cwaniaka, nieprzyzwoitego geszefciarza, kombinatora, istoty bez empatii i honoru. jeżeli ktokolwiek występuje w jego obronie i twierdzi, że czerepak jest jego idolem, to musi być tym czerepakiem. Dziwnym jest, że kolejny raz (już kilkadziesiąt razy) na słowo "czerepak" zgłasza się zawsze jakiś lokalny idiota - czerepak broniący tegoż synonimu. Czy wobec takiej postawy "elit" może być poprawnie, dobrze, w mieście , gminie, państwie? Mogę jedynie współczuć czerepakowatym idiotom, bo to genetyka a w WSzZ tego nie leczą. czerepak będzie oszukiwał nawet śmierć.
Tomczyński to ten radny kłamczuch co obiecywał obniżke diet radnych nieporadnych, ale zapomniał bo się dorwał do koryta!