Porozumienia Sierpniowe podpisane 40 lat temu między strajkującymi robotnikami a komunistyczną władzą umożliwiły zarejestrowanie NSZZ "Solidarność" i dały początek przemianom w Polsce. Elblążanie w czwartek, 27 sierpnia, upamiętnili okrągłą rocznicę tego historycznego wydarzenia. Nie przeszkodził w tym nawet deszcz.
Elbląg ma znaczny udział w tych wydarzeniach. To również nasza historia. Powinniśmy o niej pamiętać, aby wyjaśnić następnym pokoleniom, skąd wzięła się ta wolność, którą mamy dziś. Ona nie była nam dana
- mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczący regionu elbląskiego NSZZ "Solidarność".
Uroczystości w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w katedrze św. Mikołaja. Po niej działacze związkowi, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz elblążanie przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia 70. Tam, jak co roku zostały złożone kwiaty. Tym razem jednak ze względu na ulewny deszcz skrócono program uroczystość. Zabrakło okolicznościowych przemówień. Bogdan Kubiak, wiceprzewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność" przeczytał natomiast list Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność" skierowany do elblążan.
- Składam wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o podmiotowość i godność ludzi pracy - podkreślił w liście przewodniczący "Solidarności". - Dziękuję również tym, którzy przez ostatnie 40 lat pracują dla dobra związku i jego członków. Solidarność rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi, także tutaj w Elblągu. Każdy strajk, każde porozumienie i poświęcenie miało swoje znaczenie i przyczyniło się do tego wielkiego, pokojowego sukcesu. Serdecznie dziękuje wam, że jesteście wierni ideałom.
Swoje dążenia, w tym to najważniejsze o prawo do niezależnego od władzy związku zawodowego, zapisywaliśmy w postaci postulatów, które jako swoje dziedzictwo i zobowiązanie NSZZ "Solidarność" nadal realizuje. Jest jedna "Solidarność" i nigdy nie było innej, nasz związek powstał 40 lat temu i nieprzerwanie funkcjonuje, realizując to, o co wtedy walczyli polscy robotnicy, jest depozytariuszem sierpniowego dziedzictwa, nigdy nie pozwolimy sobie tego odebrać. Dziś szczególnie ważne jest przesłanie dialogu i porozumienia jako drogi do rozwiązywania trudnych społecznych problemów i napięć. Przesłanie to dedykujemy Białorusi, której społeczeństwo walczy o swoją podmiotowość
- dodał Piotr Duda.
W tym roku z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Elblągu odbędzie się również seans filmu "Robotnicy '80". To najlepszy zapis dokumentalny tamtych sierpniowych dni w Stoczni Gdańskiej. Autorzy towarzyszą z kamerą głównym bohaterom tamtych wydarzeń, rejestrują przebieg negocjacji między strajkującymi a stroną rządową, gromadzą opinie ludzi zebranych pod bramą Stoczni. To żywa lekcja historii sprzed 40 lat. Pokaz odbędzie się 31 sierpnia, około godziny 20.30 na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
ILE POSTULATÓW ZOSTAŁO SPEŁNIONYCH .... ZDRAJCY SOLIDARNOŚCIOWI NARODU POLSKIEGO !
nie macie zadnej wolnosci. najpierw byliscie pod butem kremla a teraz jestescie pod butem brukseli. zaczeliscie robic przekop to wam i kreml i bruksela palcem zaczela grozic bo kopiecie na swojej ziemi. a na slimaka kaza wam mowic ze to jest ryba. styropianowi gamonie.
Dlaczego zdrajcę Elbląga pokazujecie dwa razy to samo zdjęcie? Nic nie zrobił dla naszego miasta mimo, że tu się urodził, uczył się...
Na aniołkom w niebie że śmiechu puściły zwieracze i spadł na nich gówniany deszcz... same stare batony co nas wszystki okradają...
Symbioza kumoterska - totalniacy, pisowcy i solidaruchy. Dla kasy i władzy każdy z nich sprzeda każdego z nas i jeszcze okradnie z uśmieszkiem.
Gdzie są maseczki i odstępy. Co oni to.nadludzie .
Elbląg ma swój udział. Ale czy ci przemawiający, paradujący, wożący się na czynie z 1980? Jest jak przed sierpniem "80 - związki zawodowe dbają o rząd i są upolitycznione. Nawet Stwórca widział obłudę w tej paradzie i zesłał solidny deszcz.Kilka razy dziennie, wy z ZZ i ci z UM, czytajcie postulaty 1980 i myślcie co autor miał na myśli. Jedziemy tradycyjnie, przywłaszczając sobie pracę innych - zaczynając od komuny po dzisiaj: tow. gierek powiedział, JP II mówił, "Solidarność" walczyła, ... . Tylko to oni, ci w przeszłości coś robili o czym teraz czytają ślizgacze z czerwonych lub brunatnych okładek. A co wy zrobiliście dla prostego człowieka poza stołkami dla siebie? Nawet nie wymusicie na swoim rządzie jako zwierzchniku poprawnego działania w oświacie, zdrowiu, sprawiedliwości, wszędzie.
Gdy patrzę na to, to się wstydzę. Za was się wstydzę. Pamiętam tamten sierpień, radość i nadzieję. Dzisiaj wszystko, poza paszportem, wróciło do komuny rządowej. Lud Elbląga tłumnie przybył jak na każde "zbiegowisko z okazji". Nawet na balkony okoliczni , wdzięczni wam za opiekę, mieszkańcy nie wyszli. A widok jak z manifestacji poparcia dla komuny w 1976 - wojsko i milicja z ludem . Odfajkowaliście i możecie iść do kasy, bo za darmo tam nie szliście i nagrody "wam się po prostu należą".Żeby defilować, czytać, "modlić się w intencji", ..., to trzeba mieć w tym, o czym się czyta, swój udział. Nieodparcie widzę 1976 i CRZZ.
a gdzie jest nieporadna radna Kosecka? no niemożliwe, pewnie siedzi w Bogaczewie na daczy
o main good, ostatnia fota 94, no wstydu nie mają te trzy nieroby ratuszowe