Promowanie aktywnego wypoczynku i jazdy na rowerze. 1 września rusza rywalizacja o tytuł „Rowerowej stolicy Polski”, w której udział wezmą 43 miasta, w tym po raz pierwszy Elbląg. Zachęcamy do udziału w zabawie i kręcenia kilometrów dla Elbląga.
Propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej oraz promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu – to główne cele rywalizacji o tytuł „Rowerowej stolicy Polski”.
Do tegorocznej edycji zabawy, organizowanej przez miasto Bydgoszcz, zgłosiły się 43 miasta, w tym po raz pierwszy Elbląg. Rywalizacja miała odbyć się w maju, ale plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa i organizatorzy przenieśli ją na wrzesień.
Walka o miano „Rowerowej stolicy Polski” rozpocznie się 1 września i potrwa do końca miesiąca.
Zasady rywalizacji są proste. Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w zabawie. Rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”.
Aplikację „Rowerowa stolica Polski” znajdziemy w sklepie Play (dla systemów Android) lub w sklepie Apple Store (dla systemów IOS). Po zainstalowaniu aplikacji wybieramy Elbląg i rozpoczynamy kręcenie kilometrów dla naszego miasta.
Co ważne, kilometry dla swojego miasta możemy kręcić w każdym miejscu na świecie! Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku trzech zwycięstw z rzędu Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. O końcowej kolejności przesądzają takie czynniki jak przejechane kilometry oraz liczba mieszkańców danego miasta. Na trzy najbardziej aktywne Miasta czekają nagrody w postaci samoobsługowych stacji naprawy rowerów.
Kręcić kilometry dla Elbląga można każdego dnia. Zapraszamy także już dzisiaj do udziału w dwóch wydarzeniach, w których będzie można to robić w większym gronie. 6 września odbędzie się kolejna miejska wycieczka rowerowa, a 19 września zaplanowany jest rowerowy przejazd przez miasto z okazji Dnia bez samochodu. Oba wydarzenia organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Więcej szczegółów podamy w najbliższych dniach.
Kampania „Rowerowa stolica Polski” motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.
Organizatorem rywalizacji o tytuł „Rowerowej stolicy Polski” jest Miasto Bydgoszcz. Pierwsza edycja została przeprowadzona w terminie: 1–30 września 2019 r., tytuł Rowerowej Stolicy Polski zdobyła Nowa Sól.
Instruktaż. Jak dołączyć do rywalizacji
1. Znajdź i pobierz aplikację "Rowerowa Stolica Polski" z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub App Store).
2. Z menu wybierz "Rywalizacje" następnie w zakładce "Ogólne" - "Rowerowa Stolica Polski".
3. Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej - wybierz miasto - dla którego chcesz kręcić kilometry.
4. W kolejnym kroku - wybierz grupę - z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji!
Zapoznaj się również z regulaminem rywalizacji i aplikacji.
Więcej informacji o akcji także na stronie internetowej
Z takim stanem ścieżek rowerowych to jesteśmy wiocha. Przestańcie wreszcie ja,ja sobie robić.
Dokładnie. Że względu na stan ścieżek rowerowych muszę wyjeżdżać rowerem z miasta. I co ? Mam kilometry kręcić dla Elbląga ?
W mieście potrzebny jest kilkuletni program poprawy infrastruktury rowerowej, w 2021 zrobić na nowo ciąg dróg rowerowych Jana Pawła II-Dabka-Hetmanska, w 2022 kolejny ciąg np Grunwaldzka-Tysiaclecia-Warszawska, w 2023 kolejny, itd,
Jakie Wy jesteście matoły, ja pier...... To, że masz kręcić kilometry na rowerze, NIE OZNACZA, że trzeba to robić po ścieżkach rowerowych w mieście, tylko można wyjechać w trasę np. do Pasłęka, Stegny, a w aplikacji zaznaczyć Elbląg.
Może i matoły, ale warto przy każdej okazji zwracać uwagę na to że w dużym i ładnie położonym mieście brak ścieżek rowerowych. Bo tych chodniczków z czerwoną kosteczką nikt kto jeździ na rowerze nie nazwie ścieżką rowerową. Projektant tego bubla rower zna tylko z obrazka
A wszoraj rowerzysta by mnie rozjechał ,jeżdza jak glupki .