Remont Mostu Dolnego dobiegł końca. Od dziś (10 czerwca) elblążanie mogą ponownie korzystać w miejsca łączącego Stare Miasto z Zawodziem. Dotyczy to jednak jedynie pieszych. Kierowcy muszą już znaleźć sobie inną trasę.
- Od dłuższego czasu napływały do Urzędu wnioski od mieszkańców i turystów odnośnie stanu nawierzchni na zwodzonym moście. Technologia, która wówczas była przyjęta nie sprawdziła się. Podjęliśmy działania, aby utrzymać most zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków - mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.
W grudniu ubr. Miasto podpisało w wykonawcą umowę na wymianę nawierzchni. - Koronawirus trochę wpłynął na termin zakończenia inwestycji, ale dzisiaj z satysfakcją mogę powiedzieć, że most został odebrany i możemy oddać go dziś mieszkańcom do użytku - zaznaczył Witold Wróblewski.
- Oddanie do użytku Mostu gwarantuje bezpieczeństwo Zawodzia. Pojazdy uprzywilejowane skracają drogę dotarcia. Most ten jest symbolem połączenia Zawodzia z Elblągiem. Bardzo intensywnie myślimy o tym terenie i mam nadzieję, że w przyszłości poprzez te mosty ten teren będzie bardziej związany z Elblągiem - dodał Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk.
Jak długo ma wytrzymać ta nawierzchnia? - Te technologie są sprawdzone - zapewnia Antoni Czyżyk. - Takie technologie zostały użyte na molo w Sopocie, na mostach w Barcelonie. Ta technologia gwarantuje skuteczność i wytrzymałość.
Po tym moście przejeżdżały samochody ciężarowe, choć był zakaz. To też przyczyniało się do dewastacji nawierzchni
- dodał Witold Wróblewski.
To był jeden z powodów, dla których Most Dolny będzie teraz dostępny jedynie dla pieszych. - Na dzień dzisiejszy podjęliśmy decyzję, że most ten nie będzie otwarty ogólnodostępnie. Wiele było w tej sprawie interwencji. Generował duży ruch przez Stare Miasto. Teraz będą mogły z niego korzystać tylko i wyłącznie pojazdy uprzywilejowane. Będziemy się jednak przyglądali, jak sytuacja będzie się rozwijać, czy będzie powodować to perturbacje, czy nie. Do tematu będziemy wtedy podchodzić jeszcze raz - zapewniał Witold Wróblewski.
Ten most, kiedy był budowany był przewidywany dla ruchu pieszego. Później tymczasowo został oddany do eksploatacji dla ruchu kołowego i tak już zostało. Po kilku latach trzeba było naprawiać most m.in dlatego, że puściliśmy ruch kołowy. W tej chwili chcemy tego uniknąć. Mieliśmy skargi od mieszkańców, że Starówka stała się tranzytem, a Stare Miasto nie jest po to, by było na nim duże natężenie ruchu
- podkreślił Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
I tak trzymać, zero samochodów
Należy wprowadzić zakaz ruchu samochodów na starym mieście. Niedobitki istniejących tam firm padnie.
BARDZO MADRA DECYZJA
Nareszcie,,,Dzekujemy
Nareszcie NIE dziękujemy. To kładka a nie most, a kiedy pierwszy sekretarz KC będzie? Ale grunt to dobre samopoczucie.
Jeden most w mieście śmiech na sali w Holandii takich pełno i auta jeżdżą szkoda ze na linach nie jest jak w vx wieku.
Powiem tak, auta zaparkowały na zakazie.
Po pierwsze budowla przeprawowa dla pieszych to kładka nie most. Po drugie by uniknąć zwiększenia ruchu na Starówce na skrzyżowaniu Studzienna / Wodna na tej pierwszej ustawić znak nakazu jazdy w lewo/prawo za znakiem, a na Wodnej od strony Katedry zakaz skrętu w lewo. Po trzecie, czy naprawdę przekracza to możliwości serwisu mostów by oba przęsła podnosiły się równo ?
Pieknie zlicowane deski.Jak na zdjeciach to widac,to jak to musi na zywo pieknie wygladac.Znowu odwalona popelina za grube tysiace naszych pieniedzy.Tylko chodzic i sie przewracac,a miasto odszkodowanie wyplaci.
parodia pokazali co potrafja kompletne dno