W ramach Tarczy Antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się o 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki. Ministerstwo Pracy zrezygnowało jednak z pomysłu składania przez przedsiębiorców wniosków o umorzenie pożyczek. Właściciele firm mogą liczyć na automatyczne umorzenie jeśli spełnią jeden warunek.
Od 2 kwietnia br. przedsiębiorcy mogli składać wnioski o przyznanie mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł. Ilu przedsiębiorców z Elbląga się na to zdecydowało? - Wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców wpłynęło 7 689 - mówi Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.
Na co przedsiębiorca może przeznaczyć 5 tysięcy złotych pożyczki? - Na wszelkie koszty prowadzenia działalności. Taki jest zapis w zasadach dotyczących udzielania pożyczek - informuje Iwona Radej. - Dotyczyć to może czynszu, pensji, rachunków.
Początkowo przedsiębiorca zobowiązany był do nie zwalniania pracowników. Obecna wersja Tarczy obejmuje jedynie warunek dalszego prowadzenia działalności przez okres trzech miesięcy.
Warunek został jeden - przedsiębiorca od momentu podpisania umowy z Urzędem musi prowadzić działalność przez okres trzech miesięcy, żeby pożyczka mogła uleć umorzeniu. Nie ma tu już innych warunków
- dodała Iwona Radej.
Ministerstwo wycofało się także z wymogu składania wniosków o umorzenie pożyczki. - Przedsiębiorcy zachowywali się różnie - przyznała Iwona Radej. - Niektórzy zawierali działalności na pewien okres, a później je odwieszali, by ubiegać się o pożyczkę, ale nie była to duża skala.
Za automatyczne umarzanie pożyczek odpowiedzialne są teraz Powiatowe Urzędy Pracy. - Pani Minister zmieniła zasady umarzania. Z umowy wynikało, że jeżeli po okresie trzech miesięcy działalność będzie prowadzona, pracodawca musi złożyć wniosek o umorzenie - opowiadała Iwona Radej.
W tej chwili zmieniły się przepisy i pracodawca nie musi występować z żadnym wnioskiem o umorzenie. W Centralnej Ewidencji pracownicy PUP-u będą mogli sprawdzić, czy działalność była prowadzona przez trzy miesiące. To do ich obowiązku będzie należało również poinformowanie pracodawcy, że pożyczka została umorzona
- podkreśliła Iwona Radej.
Proszę mi podać definicję kto to jest przedsiębiorca, jak kogoś kwalifikować do tego zawodu i jak pod względem prawno-ekonomicznym rozróżniać skalę przedsiębiorca. Mogę zrozumieć, że przedsiębiorcą jest własciciel zakładu produkcyjnego, gdzie faktyczne zatrudnienie jest na ściśle określonym poziomie zarówno stałym jak i sezonowym bądź okresowym. Właśnie jakim?