Sobota, 30.11.2024, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś Święto Konstytucji

03.05.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Święto Konstytucji

Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.
 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 
Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.
 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Czytelnik gazet
    Niedziela, 03.05

    Czekam teraz tylko jak dziś w telewizji pokażą w trakcie uroczystości państwowych drugą osobę w państwie, czyli Andrzej DU_Ę wraz z małżonką przyodzianych w koszulki z napisem KONSTYTUCJA !

  2. 2
    --1
    ~ Twój email
    Niedziela, 03.05

    Na trzeciego maja, musisz patrzeć jaka rządzi Tobą zgraja ! W butach słoma, w głowie siano, prezes kazał, to wybrano ! Za kradzione chcieli wieże, DOJNA ZMIANA jak pacierze. W nawiedzeniu mową wspólni. Chcą wydoić, nie chcą Unii ! Szkoła, medycyna nie obroni, co zyskamy to roztrwoni. Sądy, też wyroki boże, namaszczony wszystko może ! Kraj ich miał być jezuicki, lepszy rozbiór niż LAICKI ! Zjednoczona Targowica, taka jest dzisiaj prawica.

  3. 3
    --4
    ~ jaaaaaaaaaaaaa
    Niedziela, 03.05

    WON trole peowskie jak się wam barany w Polsce nie podoba to spieprzać do włoch

  4. 4
    --3
    ~ hfddgfgfdg
    Niedziela, 03.05

    odezwali się debile wybierający debilkę kidawę analfabetkę

  5. 5
    +2
    ~ Jasne raz jeszcze.
    Niedziela, 03.05

    Te komentarze piszą gimnazjaliści ? . A już ich nie ma, czy jednak są. Chyba, że to są potomkowie ludowych filozofów spod tzw. budek z piwem. Wtedy to przy kolejnym piwku ci wybitni myśliciele wygłaszali swoje tak wzniosłe i wysoce intelektualne myśli.

  6. 6
    +2
    ~ Do ~ jaaaaaaaaaaaaa
    Niedziela, 03.05

    Tak marginesie, słowo "Włoch" należało napisać z z dużej litery !!! bez względu na to czy ma się na myśli kraj leżący na Półwyspie Apenińskim, czy miejscowość położoną niedaleko Warszawy. Pozdrawiam :) .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.698273897171