Trzy osoby zginęły w ubiegłym roku w wypadkach na drogach w Elblągu i okolicach. Tylko, podkreślają policjanci, bo w minionych latach, ofiar było znacznie więcej. Samych wypadków również było mniej niż w latach poprzednich.
2282 kolizji, 103 wypadki, 125 rannych i 3 ofiary śmiertelne. To bilans poprzedniego roku na terenie działania elbląskiej policji. Dla porównania w 2018 roku wypadków było 136, a zabitych 11, a jeszcze rok wcześniej, w 2017 roku, było ich 158 i 15.
Chciałoby się, aby tych ofiar w zdarzeniach drogowych nie było w ogóle. Jednak w porównaniu z poprzednimi latami ten wynik jest rewelacyjny. Modernizacje i remonty dróg robią swoje. Wprowadzane są również nowe rozwiązania. Nasze elbląskie przykłady to chociażby przejście przy Elzamie (al. Grunwaldzka). Od pojawienia się tych tzw. kocich oczek, czyli inteligentnego przejścia, nie mieliśmy tam żadnego zdarzenia. Nieszczęsny 74 kilometr na trasie S7, gdzie dochodziło to tylu wypadków, w tej chwili praktycznie nie ma tam zdarzeń. W poprawiającej się infrastrukturze drogowej należy upatrywać sukcesu. My do tego dokładamy jakieś 20 proc., eliminując nietrzeźwych kierowców, czy piratów drogowych. To jest nasza cegiełka w poprawie bezpieczeństwa na drogach
- mówi insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu.
Komenda Miejska Policji w Elblągu podsumowała rok 2019. Jak wygląda minione dwanaście miesięcy w policyjnych statystyk? W ubiegłym roku policjanci mieli około 15 tys. interwencji i ujawnili blisko 40 tys. wykroczeń. Wykrywalność wyniosła 73,4 proc. - Mamy mniej przestępstw. Dużo jednak jest oszustw, również tych dotyczących sprzedaży internetowej. Musimy się formatować, zmieniać naszą organizację, aby podołać takim nowym wyzwaniom i to staramy się robić - dodaje komendant.
Przestępczość kryminalna w Elblągu była mniejsza niż roku poprzednim - 3159 spraw wszczętych w 2019 roku i 3384 sprawy wszczęte w 2018 r. W ubiegłym roku doszło do 37 rozbojów, kradzieży i wymuszeń, 25 bójek i pobić, 309 kradzieży z włamaniem, 17 kradzieży samochodów, ujawniono blisko 17 kilogramów narkotyków i wszczęto 189 postępowań w tego typu sprawach.
Co dla nas najważniejsze 83 proc. mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego ocenia pracę policji dobrze. 73 proc. czuje się bezpiecznie w Elblągu. W kraju również były robione takie wyniki. Tam aż 98 proc. oceniło swoje miejsce zamieszkania bezpiecznie. Mamy więc jeszcze coś do zrobienia, ale i taki wynik jest dla nas satysfakcjonujący. Staramy się dbać o to bezpieczeństwo i w 2020 nie będziemy odpuszczali
- zapewnia insp. Robert Muraszko.
Odprawa roczna, z udziałem komendanta wojewódzkiego, a także przedstawicieli władz lokalnych i wojewódzkich, odbyła się w środę, 22 stycznia, w auli komendy przy ul. Tysiąclecia. Poprzedziło ją uroczyste przekazanie elbląskim policjantom nowego sprzętu o wartości blisko miliona złotych: łodzi i pięciu nowych aut, w tym: terenowej toyota land cruiser, kii i trzech hyundai.
- W ciągu ostatnich trzech lat, trafiło do nas aż 16 pojazdów sponsorowanych. Potrzeby są jednak cały czas duże. Trzy lata to wydaje się mało, ale w naszych warunkach i przy codziennej eksploatacji sprzętu to jest dużo. Samochód w ciągu roku potrafi przejechać 80 tys., a w drogówce nawet 100 tys. kilometrów. Tym bardziej cieszę się, że dzisiaj przyjęliśmy tyle pojazdów - mówi elbląski komendant.
Sprzęt transportowy wymieniamy dosyć sukcesywnie. To samo dotyczy również elementów wyposażenia. Możemy pochwalić się tym, że jesteśmy dosyć nowoczesną formacją, jeśli chodzi o sprzęt IT czy komputery. Wymieniamy także broń, kamizelki kuloodporne. To wszystko się dzieje. Mam nadzieję, że każdy policjant na służbie będzie miał dobre i bezpieczne wyposażenie. Mamy również plany inwestycyjne. Tą największą planowaną w naszym województwie jest budowa nowej komendy policji w Elblągu. Mam nadzieję, że w tym roku szybko wbijemy ten pierwszy szpadel, aby rozpocząć tę budowę
- nadinsp. Tomasz Klimek, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.
JAK w cyrku, jeden w furazerce, drugi w bejbolowce, a jeszcze kolejni w czapkach garnizonowych.
To zasługa kozła, jego kww i partii, choć podobno jest bezpartyjny. A zasługa - dziury w jezdniach i ustawienie świateł przez mózgowca z dworu.
Nie to, że się czepiam, ale p. insp. Muraszko, koszulę to chyba się w spodnie wkłada jak pozostali co? Bo trochę Pan jak ksiądz wyglądasz. Skoro wszyscy mają w spodniach to Pan też powinien. Ch**owo, ale jednakowo ;)