W ciągu minionych dwunastu miesięcy elblążanie na nowo odkrywali historię miasta i osób, które sprowadziły się do Elbląga po roku 1945, które swoimi działaniami miały wpływ na jego obecny kształt i charakter. Rok 2019 był Rokiem Pionierów. Obfitował w wiele wydarzeń, publikacji i filmów. Zwieńczeniem obchodów była konferencja „Powojenny Elbląg. Twórcy ówczesnej rzeczywistości”, która odbyła się wczoraj, 5 grudnia, w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej.
Ten rok miał być okazją do uhonorowania ważnych dla Elbląga postaci, rokiem ludzi, którzy tu przybyli i organizowali życie Elbląga. To oni rozpoczęli kształtowanie, pokazywali kierunki dla miasta. Kończą się obchody Roku Pionierów, ale mam nadzieję, że to nie koniec tej pracy, którą rozpoczęliśmy,aby przypomnieć tę historię
- przywitał gości Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
Konferencja podzielona była na dwie części. W pierwszej uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładu dr Sylwii Bykowskiej zatytułowanego "Społeczne problemy miast „odzyskanych” na Pomorzu Gdańskim po II Wojnie Światowej" oraz za poznać przykładowych bohaterów Elbląskiego Słownika Bibliograficznego, nad którym prace rozpoczęto w tym roku.
Idea powstania Elbląskiego Słownika Bibliograficznego sięga trzech, czterech lat wstecz. W tym roku, w związku z obchodami Roku Pionierów, ta myśl stała się realna. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Urzędu Miasta. Zaczęliśmy od biogramów tych osób, które działały tu bezpośrednio po wojnie. Opracowaliśmy ich pięćdziesiąt, choć zdecydowanie więcej osób zasłużyło na to, aby znaleźć się w Słowniku. To jest jednak wyzwanie na przyszłość i dalsze prace nad Słownikiem
- mówił prof. dr hab. Andrzej Groth, szef komitetu redakcyjnego.
Wśród osób, których biogramy już opracowano, znajdują się m.in. Wacław Wysocki, pierwszy powojenny prezydent Elbląga, architekt Szczepan Baum, który zaprojektował wiele elbląskich obiektów czy Jerzy Światkowski, założyciel harcerstwa w powojennym Elblągu.
Druga część konferencji była bardziej osobista. O swoich wspomnieniach z Juliuszem Markiem mówili bliscy elbląskich pionierów. Wydarzenie zakończyło się projekcją filmu krótkometrażowego o elbląskich pionierach pt. "Przychodźcy".
Organizator wydarzenia jest Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa. Współorganizatorami Witold Wróblewski Prezydent Elbląga i Biblioteka Elbląska im. C. Norwida.