Elbląg jest bezpiecznym miastem. Na szczęście omija nas zakrojona na szeroką skalę duża i mała przestępczość. Mieszkańcy nie boją się wychodzić wieczorem na ulice - przekonuje Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu.
Swój wkład w obecną sytuację w Elblągu ma realizowany do dwóch dekad Program "Bezpieczny Elbląg". W 1999 roku został on uchwalony przez Radę Miejską i funkcjonuje nieprzerwanie od 20 lat. We wtorek, 19 listopada, przypomniano o tym ważnym dla miasta jubileuszu.
To programowe działanie na rzecz bezpieczeństwa elblążan. "Bezpieczny Elbląg" cały czas ewoluuje. Jest wzbogacany o kolejne, ważne dla miasta kwestie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy dołożyli tę cegiełkę do tego, że czujemy się w Elblągu bezpieczniej
- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Od początku głównymi celami programu była działania na rzecz bezpieczeństwa, również tego w ruchu drogowym, edukacja dzieci i młodzieży oraz popularyzacja programu wśród mieszkańców. W miarę upływu czasu dochodziły do nich kolejne ważne zadania, jednak priorytety - poprawa bezpieczeństwa i edukacja - pozostały te same.
Pierwsze działania dotyczyły bezpiecznych przestrzeni, w szczególności na ulicach, w ruchu drogowym. Później, pojawiły się inne tematy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Ma na myśli na przykład oszustwa "na wnuczka", które dotykały osoby starsze. W tej dziedzinie dobrze spisali się policjanci. Kolejny przykład to walka z dopalaczami. Ten problem nie zniknął, ale w coraz mniejszym stopniu dotyka nasze dzieci. Uważam, że program "Bezpieczny Elbląg" nigdy nie będzie domknięty, zawsze będzie ewoluował, pomagał w rozwiązywaniu problemów, które przynosi nam życie
- przekonuje prezydent Elbląga.
Realizacja programu nie byłaby możliwa bez współpracy m.in.: samorządu, policji, straży pożarnej, wojska, straży miejskiej, zarządców budynków komunalnych, szkół i ośrodków pomocy społecznej. Bezpieczny Elbląg to szereg działań od spotkań z najmłodszymi elblążanami, przez akcje profilaktyczne na zakupach sprzętu dla służb kończąc.
Możemy być dumni z elblążan, że zauważyli ten program, zaangażowali się, nie tylko przedstawiciele służb czy instytucji, ale również sami mieszkańcy. To, co robiliśmy i robimy, elementy programu to odpowiedź na to, co się dzieje, na potrzeby. O program się nie boję, wiem, że zawsze będą ludzie, którzy będą go kontynuowali. Największym marzeniem byłoby oczywiście, aby ten program przestał być potrzebny, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie i ewentualnie skupili się tylko na edukacji
- dodaje Tomasz Świniarski.
Uroczystość z okazji obchodów 20-lecia funkcjonowania Programu "Bezpieczny Elbląg" odbyła się w Ratuszu Staromiejskim we wtorek, 20 listopada. Wzięli w niej udział osoby i przedstawiciele służb oraz instytucji zaangażowanych przez dwie dekady w działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Elblągu. Była okazja do podziękowań i wręczenia wyróżnień. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniły: Przedszkole nr 17 i I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu.
Wyróżnieni :
Twórcy programu: Adam Walczyński, Krzysztof Kierbedź, Jan Korzeniowski, Anna Korzeniowska, Waldemar Zimnoch, Anna Kulik, Wacław Krasowski, Włodzimierz Paruszewski, Zenona Ćwiklińska, Maria Wądołowska.
Radni Komisji Bezpieczeństwa i Porządku: Elżbieta Gelert, Antoni Czyżyk, Maria Kosecka, Jolanta Janowska, Joanna Grykiel-Figielska, Krzysztof Konert, Mirosław Borzęcki, Arkadiusz Jachimowicz, Ryszard Klim, Gerhard Przybylski, Władysław Orzechowski, Marek Gulda, Sławomir Kula, Wiktor Daszkiewicz, Małgorzata Adamowicz, Marek Osik, Dawid Pater.
Osoby szczególnie zaangażowane w realizację programu w Urzędzie Miejskim: Marek Gliszczyński, Czesława Piotrowska, Barbara Dyrla, Agnieszka Staszewska, Beata Nosewicz, Krystyna Murawska, Artur Zieliński, Krzysztof Święcicki, Ryszard Sorokosz, Mariusz Grudziński.
Szefowie służb i instytucji współdziałających w ramach programu: Robert Muraszko, Łukasz Kochan, Arkadiusz Kulik, Zbigniew Lenart, Andrzej Nowakowski, Robert Witkowski, Mirosław Rogulski, Jarosław Żelazek, Jerzy Koronowski, Marek Jarosz, Jerzy Kołodziejski, Beata Kulesza, Artur Adamczuk.
Przewodniczący komisji programu "Bezpieczny Elbląg": Monika Krupanik, Małgorzata Sowicka, Sławomir Skorupa i Joanna Urbaniak.
Gratuluję spolecznikom! Pan Ryszard za walkę o ciepło dla mieszkańców rozumiem!
20 lat to kawał czasu. Gratulacje dla wszystkich, którzy chociaż w niewielkim stopniu wpłynęli na poprawę bezpieczeństwa.
Gratuluję , dobrze ze czasem ktoś coś i kogoś docenia,
Tak dbacie o bezpieczeństwo a dzieci w Elblągu nie mają bezpiecznego dużego miasteczka rowerowego. Bylo to wybudowaliscie ul. Nowa. O jakim bezpieczeństwie mowa jak piesi uciekają z chodników bo jeżdżą rowerzysci i na hulajnogach. Tak dbacie o pieszych ze uciekają. Obserwujac zdjecia to stala ekipa do nagrod ,wystarczy przeczytac nazwiska nagrodzonych .
na pewno jak podawał rękę niektórym zasłużonym zwłaszcza w cieple to mu ręka drżała
nie poznałem Marii bez przebrania, zakłamania cdn, czegóz nie robi sie by być
Kasztanka popraw błędy i skup się na pozytywnych sprawach .Widać ,że nastroje jesienne dokuczają
to fakt, pomysły i umizgi to jesień średniowiecza !to widać, słychać i czuć
No proszę jaka zmiana frontu, najpierw publiczna krytka dzialan wlodarza i samorządowców a teraz prawie przyjaźń, naprawdę lepiej sie była radna prezentowala i skuteczniej w poorzedniej roli, bo jak widać byla to tylko rola jak jedna z wielu ,
co? że nie boimy się wyjść na ulice wieczorem? co ten Świniarski za brednie opowiada, i co robi tam radna Kosecka? co robi tam przedstawiciel nierobów czyli straż miejska?