Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy Elbląg to bezpieczne miasto? "Przez kilkanaście lat zmieniły się zagrożenia"

12.04.2018, 12:30:27 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Elbląg to bezpieczne miasto? "Przez kilkanaście lat zmieniły się zagrożenia"
Fot. Ryszard Biel

We wtorek, 10 kwietnia, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się debata społeczna w ramach projektu pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie". Organizatorem konferencji była Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Komendant Miejski Policji.  

Podczas debaty poruszone zostały tematy bezpiecznego terenu, z którego korzysta każdy z mieszkańców miasta. Zauważono, że potrzeba bezpieczeństwa jest ważna dla człowieka i jego komfortu psychicznego.

Od kilkunastu lat w Elblągu jest realizowany program "Bezpieczny Elbląg", który służy współdziałaniu i aktywizacji społecznej.
 

Rozwój Elbląga możliwy jest tylko wtedy, gdy włączają się w niego wszyscy - władze miasta, inwestorzy i przede wszystkim elblążanie. To powoduje, że miasto staje się atrakcyjne. Ludzie chcą tu mieszkać, chcą z nim wiązać swoją przyszłość. Niezwykle jest ważne, by miasto było bezpieczne, dlatego wszyscy jesteśmy zaangażowani w realizację programu "Bezpieczny Elbląg".

- rozpoczął konferencję Filip Godlewski, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

- Przez kilkanaście lat funkcjonowania programu zmieniła się Polska. Zmieniło się nasze miasto i zagrożenia. Dziś stoimy przed innymi wyzwaniami i problemami związanymi nie tylko z przestrzenią publiczną, ale semi-publiczną i prywatną. Ważne jest również, aby edukacja była skierowana w stronę naszego młodego pokolenia, gdyż to my mamy wpływ na kształtowanie bezpiecznej przestrzeni, ale również w stronę osób starszych, którzy w obliczu dynamicznie rozwijającej się, szeroko pojętej technologii nie potrafią się odnaleźć i czują się zagubione - kontynuował prowadzący wydarzenie, Filip Godlewski.

Jak mówili gospodarze spotkania, program "Bezpieczny Elbląg" ewoluuje. Cały czas stawia czoło nowym wyzwaniom, dlatego też kolejnym zagadnieniem, które zainteresowało organizatorów, jest projekt "Bezpieczne podwórko". - Z podwórka korzystają wszyscy: dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe - podsumowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

Kreatorzy projektu zwracają uwagę na to, aby być świadomym swojego bezpieczeństwa, ale także zagrożeń, które mogą napływać w najmniej oczekiwanych momentach naszego życia.

- Dla nas, organizatorów debat, konferencji poświęconych bezpiecznym przestrzeniom oraz działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa, niezwykle ważne i istotne jest, aby nasze miasto i jego przestrzeń były bezpieczne. Będzie to możliwe, gdy wszyscy podejmiemy działania partycypacyjne i zaangażujemy się w realizację programu "Bezpieczny Elbląg"- mówiła Hanna Mierzejewska, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

Do rozmowy na temat bycia świadomym zagrożeń w swoim środowisku włączył się Prezydent Miasta Elbląga, Witold Wróblewski. Jednocześnie poinformował słuchaczy o trwających działaniach prowadzonych w zakresie bezpieczeństwa naszego miasta.

W naszym mieście są podejmowane działania w ramach programu "Bezpieczny Elbląg" i szereg innych działań, które są wykonywane poza tym programem. Od 2 lat, w ramach programu "Bezpieczne przestrzenie", kwotę 90 tys.zł  wykorzystujemy na m.in. działania związane z poprawą bezpieczeństwa w przedszkolach, to tzw. doświetlanie przejść dla pieszych

- mówił Witold Wróblewski.

Poruszono temat budowy nowej strażnicy Straży Pożarnej przy ulicy Łęczyckiej. - W planach jest także dofinansowanie wozu bojowego dla straży elbląskiej. Uczestniczymy w tym jako samorząd. W planach jest także nowa Komenda Policji na Zatorzu. Ten temat wiąże się z wieloma elementami bezpieczeństwa - kontynuował Prezydent Miasta Elbląga.

Bezpieczeństwo tak naprawdę dopiero docenia się, kiedy pojawia się zagrożenie. Jeżeli człowiek jest bezpieczny, to nie zastanawia się nad swoim bezpieczeństwem. Kiedy coś się dzieje, wtedy tego typu zdarzenia skłaniają nas do głębszego zastanowienia. - Na konferencji zostały przedstawione dane statystyczne pochodzące z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Informacje te miały przedstawiać poziom przestępczości na terenie działania Komendy Policji. - Na przełomie lat 2011-2017 nastąpił znaczny spadek przestępczości z pominięciem przestępczości gospodarczej i drogowej - komentowała Hanna Mierzejewska.

Wykresy przedstawiały tendencję spadkową dla przestępczości w naszym mieście. Jakie przestępstwa najczęściej popełniano? Kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia. Wśród nich znajdują się również wykroczenia. Najwięcej wykroczeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu publicznym, którym - jak podkreślali organizatorzy konferencji - w Elblągu jest największy problem.

- Tam, gdzie tereny są zaniedbane, spotyka się młodzież, spotykają się również dorośli i spożywają alkohol - wspominała Hanna Mierzejewska.

Wśród elblążan zostało przeprowadzonych 1057 ankiet, w których gospodarze wydarzenia zapytali: "Czy twoja miejscowość jest spokojna i bezpieczna?".

Okazuje się, że w roku 2009, czyli na początku badań, niecałe 60% respondentów mówiło, że ich miejscowość jest bezpieczna i spokojna. W 2015 poczucie bezpieczeństwa wzrosło do 90%, ale już w latach 2016 i 2017 zauważamy spadek tego bezpieczeństwa

- opowiadała Hanna Mierzejewska.

Według respondentów najmniej bezpieczne są tereny osiedla, a także ulice. - Z tych danych wynika, że mamy naprawdę sporo do zrobienia – podsumowała Hanna Mierzejewska.

- Czy planowanie urbanistyczne, architektoniczne czy kształtowanie techniczne i planowanie przestrzeni coś zmieni? Na pewno. Wiele wskazuje na to, że tak się dzieje. Bo my, wspólnie działając z Komendą Miejską, widzimy, że tak się dzieje. Stawiam hipotezę, że prawidłowo ukształtowana i zarządzana przestrzeń, w której funkcjonuje świadoma partycypacyjna społeczność, spowoduje, że poziom bezpieczeństwa w naszym mieście wzrośnie, a także zwiększy się poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Elbląga - odpowiedziała Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

- Otoczenie powinno być zrównoważone. Wszyscy musimy dbać o otoczenie, w którym mieszkamy i pracujemy. Jakie są determinanty kształtowania bezpiecznej przestrzeni? Przede wszystkim usytuowanie i kształt budynku, oświetlenie terenu, dostęp do budynku, zieleń, akty wandalizmu, zarządzanie przestrzenią, monitoring i służby ochrony - zakończyła Hanna Mierzejewska.

- Kilka lat temu były prowadzone badania w Anglii dotyczące tego, czym kierujemy się, wybierając miejsce zamieszkania. Okazało się, że respondenci tych badań stwierdzili jednoznacznie, że bezpieczeństwo jest tym priorytetowym czynnikiem, które wpływa na podjęcie naszej decyzji w tym zakresie. Nawet nie dostęp do służby zdrowia i nawet nie warunki mieszkaniowe, co mogłoby się wydawać, że jest to najważniejsze w takich sytuacjach. To bezpieczeństwo jest priorytetowym argumentem - opowiedział komisarz z pasłęckiej komendy, Robert Papierowski.

Jak podkreślił Robert Papierowski, o bezpieczeństwie trzeba rozmawiać i trzeba o nie dbać. - O bezpieczeństwo troszczyć się możemy w różny sposób. Możemy prowadzić działania ukierunkowane na ochronę potencjalnych ofiar, możemy starać się oddziaływać na potencjalnych sprawców, ale możemy także zadbać o przestrzeń i nasze otoczenie. Warto w związku z tym podejmować działania, które to bezpieczeństwo przestrzeni będą przynosiły. Aby były one skuteczne, musimy mieć świadomość tego, że ta przestrzeń nie jest jednolita- kontynuował Robert Papierowski.

Komisarz pasłęckiej komendy  wspomniał, że przeprowadzono internetową ankietę wśród mieszkańców Elbląga. Zapytano elblążan o to, co powoduje, że teren, na którym mieszkają, jest dla nich bezpieczny. Respondenci odpowiedzieli, że dobrze widoczne miejsce, a przede wszystkim osoby bezpieczne dla otoczenia.

Jakie są więc powody, dla których czują się mniej komfortowo? Były to odpowiedzi: obecność osób niepożądanych, brak monitoringu. Pozostaje pytanie, co zrobić, aby było bezpieczniej w naszym mieście? Komisarz zaproponował m.in. to, aby poprawić oświetlenie, a nieprawidłowo prowadzoną zieleń, która często może uniemożliwiać widoczność, poprawić w taki sposób, aby ludzie czuli się dobrze i bezpiecznie tam, gdzie mieszkają.

W konferencji wzięli udział między innymi: Grażyna Kluge - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Witold Chrzanowski - Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Małgorzata Adamowicz - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu, Małgorzata Sowicka - Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele elbląskiego ratusza, a także przedstawiciele PWSZ w Elblągu, spółdzielni mieszkaniowych.

 

 



 

 

Justyna Grzesiowska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / PWSZ debata Bezpieczny Elbląg ( zdjęć 28 )
Dodano: 2018-04-12 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ jako komisja panu zabraniam
    Czwartek, 12.04

    O prosze w wykazie "waznych" gosci sami POwcy i PiSowcy, fachoffcy od siedmiu bolesci....

  2. 2
    +5
    ~ j23
    Czwartek, 12.04

    by podnieść frekwencję spęd studentów....., i mundurowych....

  3. 3
    +5
    ~ Heheszki
    Czwartek, 12.04

    To spotkanie fikcja oficer policji nie ma nic wspólnego z Elblągiem ten mundurowy jest zastępcą komendanta w Pasłęku i nigdy nie pracował w Elblągu i wypowiada sie na ten temat. Napiszcie lepiej o tym ile absolwentów klas policyjno,mundurowych pracuje w policji.

  4. 4
    0
    ~ AMalejużniekoniecznie
    Czwartek, 12.04

    Od lat, a właściwie od mojego dzieciństwa, a jest tego grubo ponad pół wieku w Elblągu, Polsce i całej przestrzeni obejmującej ten kraj nie było bezpiecznie wszak milicja, policja i wszelakie ich odmiany i mutacje bardziej interesowały się sobą i umacnianiem albo władzy lub obroną, ochroną określonego kręgu ludzi niźli prewencją i ochroną obywateli przed marginesem społecznym, który, jak się okazuje staje się bardziej reprezentantem suwerena od statystycznego mieszkańca tych ziem.

  5. 5
    0
    ~ zofia
    Czwartek, 12.04

    spotkanie aby odbebnić , bez zadnych efektów i postanowień do realizacji , czy zadań dla Straży miejskiej ,czy policji

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91962504386902