Od tygodnia w Elblągu działa wypożyczalnia elektrycznych hulajnóg. Za pomocą aplikacji blinkee.city zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, elblążanie mogą wypożyczyć hulajnogę i przemierzać ulice naszego miasta. Czy ten pomysł spodobał się mieszkańcom?
Do wczoraj (26 sierpnia) właściciele elbląskiej wypożyczalni elektrycznych hulajnóg naliczyli około 2 tys. przejazdów. Zdaniem niektórych użytkowników jest to jedna z najlepszych form rekreacji i jednocześnie środek transportu ułatwiający komunikację w naszym mieście.
Elektryczne hulajnogi to jak dla mnie świetny pomysł. W innych miastach już dawno takie urządzenia są, na przykład w Gdańsku. Jak dla mnie to dobra zabawa, tym bardziej że dzięki niej dojadę tam, gdzie chcę i to w dodo datku dość szybko. Gdyby były trochę tańsze, wolałbym jeździć nimi do szkoły, niż tramwajem czy autobusem
-mówił Sebastian, użytkownik elektrycznej hulajnogi.
Jak dla mnie bardzo fajna inicjatywa, dzięki takim pomysłom miasto choć trochę się rozwija. Szczerze wolę tradycyjny rower, ale dla wielu takie hulajnogi to duże ułatwienie, a dla młodych dobra zabawa a chyba o to nam wszystkim chodzi, by dobrze się bawić i nie marnować czasu. Poza tym jest to dość ekologiczna forma transportu, więc jestem za
-mówiła pani Alicja.
Elektryczne hulajnogi będąc na topie, stały się jednym z najczęściej wybieranym środkiem transportu wielu użytkowników całej Europy i nie tylko. A to za sprawą podróży bez większego wysiłku,w przeciwieństwie do poruszania się rowerem, ale za to równie ekologicznie. Hulajnoga nie produkuje spalin, jest poręczna i szybka, jednak co do prędkości, z jaką poruszają się użytkownicy elektrycznych hulajnóg, elblążanie mają pewne zarzuty.
Nie dość, że rowerzyści w niektórych częściach miasta pawie rozjeżdżają nas przechodniów to jeszcze na domiar złego, będą jeździć tymi elektrycznymi hulajnogami, będzie wypadek na wypadku. A my piesi będziemy musieli jeszcze częściej uciekać, bo i rowerzyści i ci na hulajnogach, poza tym oni poruszają się bardzo szybko. Moim zdaniem powinni jeździć po ulicy
-mówiła pani Maria.
Podobnie sytuacja przedstawia się w innych miasta Polski, ponieważ jak dotąd nie uregulowano zasad poruszania się urządzeniami transportu osobistego takimi jak e-hulajnogi. Wedle obowiązującego prawa, człowiek na hulajnodze jest wciąż traktowany jak pieszy.
Z jednej strony fajnie, że Elbląg dołączył do miast, w których takie wypożyczalnie funkcjonują. To zawsze dodatkowa atrakcja. Obawiam się jednak, że negatywnie odczują to zarówno piesi, jak i kierowcy. Przykład widziałam już w ten weekend. Jechałam tramwajem, gdy nastolatek na hulajnodze, ze słuchawkami w uszach dosłownie w ostatniej chwili uniknął potrącenia. Chłopak na czerwonym świetle wjechał na przejście dla pieszych, nawet nie zwolnił na chwilę, aby się rozejrzeć, nie zareagował, gdy motorniczy wściekle na niego dzwonił, hamując w ostatnim momencie. Niestety, nieodpowiedzialne osoby, nawet na hulajnodze mogą spowodować niebezpieczne sytuacje
-mówiła jedna z czytelniczek.
Dlatego w ramach bezpieczeństwa wraz z wprowadzeniem usługi ogłoszony został konkurs “Hulaj po kask”, w ramach którego uczestnicy mogą szerzyć zasady bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych.
Każdy, kto wypożyczy elektryczną hulajnogę i przyjedzie na niej do naszego biura, otrzyma darmowy, specjalny kask, który pomoże zwiększyć bezpieczeństwo na drodze
-mówił Ryszard Płyszewski, manager operatora blinkee.city w Elblągu.
Aktualnie hulajnogi znajdują się w kilku stałych punktach tj.: przy Centrum Handlowym Ogrody, CRW Dolinka, Mc Donald, Dworzec PKP, Kwiaciarnia Azalia, Starówka oraz biuro blinkee.city w Elblągu przy ul. Pestalozziego 5, naprzeciw I LO. Do dyspozycji elblążan jest obecnie 60 pojazdów.
Hulajnogi należy pozostawiać w wyznaczonym na mapie miejscu, oznaczonym różowym kolorem. Nie wolno zabierać ich do domów -przypomina pan Ryszard Płyszewski.
Czy elektryczne hulajnogi sprawdzają się w Elblągu? Jak oceniają je nasi czytelnicy?
Dopóki policja nie weźmie się konsekwentnie za karanie rowerzystów i teraz użytkowników hulajnóg - czyli uczestników ruchu - to nie ma szans na bezpieczeństwo na chodnikach. Nie da się Polaka nauczyć kultury to niestety trzeba przepisami. Oczywiście najlepiej łupić kierowcę, a jakoś o innych uczestników ruchu się zapomina.
A ile już było na nich wypadków to nikt nie napisze?
Wychodzę sobie z CRW Dolinka, patrzę stoi. Ona. Zielona, kusząco zaparkowaną tuż przed wejściem. Myślę sobie a co mi tam, skoro Rysiek tak zachwala to spróbuję. Procedura rejestracji w blinkee trwała niespełna 3 minuty. Wszystko fajnie, intuicyjnie i prowadzi za rączkę. Po pomyślnej rejestracji i zatwierdzeniu danych do płatności, w końcu mogłem spróbować rozpocząć moją przygodę życia. Zeskanowałem więc kod QR, płatność została pobrana. Zapaliła się lampka przednia, tylna, poczułem się jak król szos. Oczyma duszy widziałem już jak pędzę roześmiany drogami naszego pięknego miasta a wiatr rozwiewa mi włosy. Pewnie chwyciłem kierownicę, odepchnąłem się, wcisnąłem przycisk start i... no właśnie i moje marzenia prysły jak bańka mydlana a z nimi pieniądze z mojego konta powiązanego z blinkee. Na wyswietlaczu pojawiła się czerwona ikona klucza płaskiego a prędkościomierz pokazywał tyle kilometrów na godzinę ile udało mi się wykręcić machając nogą, kiedy jeszcze oszukiwałem sam siebie, że hulajkę uda się namówić do współpracy. Elektryczność mojej hulajnogi ograniczała się do wszystkiego poza napędem. Ja rozumiem że wszystko ma swój koniec, nawet prąd w akumulatorze i Rysiek musi doładować, ale uważam że w tej sytuacji hulajnoga, która nie może jechać z napędem elektrycznym nie powinna mnie skroić z kasy. Przygoda kosztowała mnie 3.97. Hulajkę odstawiłem tam gdzie była.
Strefa pozostawiania hulajnóg to jakaś kpina. Całe "osiedle za politechniką" powinno wchodzić w skład tej strefy, chociażby ze względu na żałosne skomunikowanie z resztą miasta (autobusy 10, 16, 31) i wiecznie zakorkowaną Łęczycką. Także z uwagi na przyległy PWSZ i halę widowiskowo-sportową. Tu nie ma argumentu, by nie uczynić tego gesto zaludnionego obszaru strefą. Ponadto strefa powinna obejmować także okolice Góry Chrobrego, parking przy Bażantarni, okolice pętli tramwajowej Saperów (pobliskie miasteczko szkolne), okolice EUH-E... wymieniam te obszary, gdzie potencjalnych użytkowników najłatwiej pozyskać.
Kogo stac na takie rarytasy i czy to jest ubezpieczone od wypadkow,kalectwa i w ekstremalnych sytuacjach utraty zycia???????? Nie nie przesadzam sa juz w Europie wypadki smiertelne z udzialem hulajnug.Jak na razie tylko po chodnikach mozna sie poruszac,a jak jakis uzytkownik rozjedzie dziecko????????????????
Słabo,że użytkownicy tych sprzętów nie widzą,że powinni poruszać się po chodniku, a nie drodze dla rowerów.Wczoraj ledwo uniknęłam zderzeani z małolatą pedzącą z Modrzewiny :(
Którędy mamy chodzić bezpiecznie jeśli chodnikami szaleją na rowerach teraz doszły hulanogi. A policja i straż miejska nie reaguje. Byliśmy w Gdańsku tam strażnicy wala mandaty za jazdę po chodnikach i przejściach dla pieszych. Moze czas sie obudzić straznicy.
Najpierw rowerzysci teraz hulanogi na chodnikach . Gdzie pieszy befzie bezpieczny zaczyna się rok szkolny dzieci będą szły do szkoły. Czy naprawdę igranie ze zdrowiem nas będzie nadal pytają piesi.
Jak wszystko co nowe będą budziły zainteresowanie i stanowiły swego rodzaju atrakcję. Niestety staną się (hulajnogi) przedmiotem sporów i przyczyną cierpień związanych z kolizjami. Wczoraj taką hulajnogą dwie młode kobiety poruszały się chodnikiem ul. Studziennej rozganiając idących na jezdnię. Ponieważ jest to strefa zamieszkania mogły poruszać się swobodnie jezdnią i to nawet pod kierunek (jako pieszy nie chroniony uczestnik ruchu!). Nie powinny jechać we dwójkę bo to urządzenie wspomagające ruch człowieka nie jest przeznaczone do jazdy kupą, ale zastępczo przy braku odpowiedniej ilości szarej masy można ją zastąpić kupą lub trzecim życiem kota klamota z gry „Rozwój paszteta”. Czekam więc na jeszcze bardziej zapętlone tłumaczenia potrzeb z zawalaniem chodników przeróżnym badziewiem.
na chodnikach nie brakuje wariatow jezdzacych na rowerach a jeszcze hulajnogi