Elbląg dołączył do miast, w których funkcjonują wypożyczalnie hulajnóg. To oznacza, że na chodnikach miasta pojawi się większa liczba użytkowników tych pojazdów. W związku z tym elbląska policja przypomina jakie przepisy ich obowiązują.
Hulajnoga elektryczna, mimo że może osiągać prędkość nawet 25 km/h, nie jest uznawana za pojazd. Czym więc ona jest? Urządzeniem wspomagającym ruch pieszego i dlatego osobę, która się przy jej pomocy przemieszcza, obowiązują przepisy i rozwiązania infrastrukturalne dotyczące pieszego. Możemy się nią poruszać tylko po chodniku. Elbląscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego poruszania się po drogach elektrycznymi hulajnogami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia te nie są dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi po ulicach, popełniamy wykroczenie.
W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania urządzeniami typu seagway, czy elektryczna hulajnoga. Są one wykorzystywane przez osoby prywatne, wynajmowane przez firmy na imprezy integracyjne, akcje promocyjne, pikniki, oferowane dla chętnych przez biura turystyczne zachęcające do zwiedzania miast. Jednak urządzeń tych nie należy kwalifikować jako pojazdu w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym. Co prawda służy on jako środek transportu, jednakże brak jest stosownych umocowań prawnych, przepisów homologacyjnych (w tym także wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej) oraz szczegółowych zasad korzystania. Wszystko to powoduje, że urządzenia te nie mogą być wykorzystywane na drodze publicznej tak, jak na przykład rowery. Możemy się nimi poruszać tylko po chodniku.
Z uwagi na to, że hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się po chodniku, a ich prędkość jest znaczna, apelujemy do ich użytkowników o zachowanie szczególnej ostrożności względem pieszych.
Jakub Sawicki
zespół prasowy KMP Elbląg
Matoły nie potrafią jeździć rowerami po mieście bez dróg rowerowych, a teraz im coś takiego proponować/umożliwiać!??? SOR w WSZ już się z pewnością "cieszy"!!! Czy dla e-hulajnogowców obowiązują te same alkoholowe wartości, co dla innych uczestników ruchu? A czy oni o tym wiedzą???
ojj beda wypadki. przypuszczam ze nawet smiertelne. elbalskie spoleczenstwo jest glupie o czym swiadczy chociazby wynik wyborow na prezydenta i rade miejska. Dac im pod nogi taki sprzet to jak dac małpie do zabawy granat lub odbezpieczony karabin maszynowy i to w pełni naładowany.
Barbara, hulajnoga nie jest pojazdem, co oznacza że można poruszać się po pijaku.
To gdzie pieszy może czuć się bezpiecznie?
@,Halszka W domu xd
Xd- poprawiłeś mi humor😂
Chodniki są dla tylko pieszych i tyle w temacie.
Panie Sawicki czy pańska wypowiedz ogranicza się tylko co do rozwijanej prędkości hulajnogi.Nie podając do wiadomości,żeby uniknąć jakichkolwiek kolizji z udziałem pieszego.O korzystanie z druk rowerowych i podania do wiadomości jakiej szerokości powinien być chodnik,żeby poruszać się tą hulajnogą wraz z pieszymi.Dodam więcej,że dany producent opisał się co zamierza produkować i w jakiej kategori to traktować.Przykro mi bardzo,że policja ELBLĄSKA jest tak słabo poinformowana i nie potrafi się odpowiednio odnieść do różnych zmian technicznych.Dopiero kiedy coś się stanie zaczynają myśleć,WIELKI SZACUN DLA POLCJI ELBLĄSKIEJ
Czy hulajnogami elektrycznymi oraz zwykłymi można przemieszczać się po drogach dla rowerów? Bo o tym ani słowa w artykule...
A jaka prędkość obowiązuje na chodniku i przy jakiej jej szerokości panie Sawicki