12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią każde dziecko ma mieć zapewnioną w szkole profilaktykę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zarówno samorządowcy, jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy - pisze portal prawo.pl. My sprawdziliśmy, czy Elbląg jest przygotowany na zmiany.
O konieczności powrotu opieki stomatologicznej do szkół mówiło się od lat. Decyzję w tej sprawie podjęli posłowie, przyjmując 12 kwietnia tego roku ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ma ona zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej w szkole oraz zagwarantować dostęp dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych. Opieka ma być sprawowana nad uczniami do ukończenia 19. roku życia. Zgodnie z nowymi przepisami organ prowadzący szkołę powinien zagwarantować uczniom dostęp do świadczeń stomatologicznych, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym w szkole, gabinecie zlokalizowanym poza szkołą, z którym ma podpisaną umowę lub dentobusie. Opieka zdrowotna nad uczniami ma być finansowana ze środków ujętych w planie finansowym NFZ. To finansowanie, jak się okazuje, budzi spore zaniepokojenie samorządowców.
O wątpliwościach pisze o tym prawo.pl. Jak wynika ze słów rozmówców portalu, budzi je przede wszystkim brak konkretnych informacji odnośnie do finansowania opieki stomatologicznej.
Realizacja nowych zadań w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami będzie w praktyce stanowić duży problem dla organów prowadzących szkołę. Muszą one generalnie utworzyć i wyposażyć wymagane nową ustawą gabinety
- mówi adwokat dr Małgorzata Paszkowska, w rozmowie z prawo.pl. Jej zdaniem będą zapewne problemy z zabezpieczeniem personelu medycznego, a szczególnie pielęgniarek.
Z kolei Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich twierdzi, że w szkołach wcale nie przybędzie gabinetów stomatologicznych, bo samorządy nie mają na to pieniędzy.
Pomoc finansową w tworzeniu szkolnych gabinetów już w kwietniu zapowiadał rząd. - W tym roku w budżecie państwa zostały przewidziane środki na doposażenie gabinetów stomatologicznych, które będą powstawały na terenie szkoły. Samorządy terytorialne, które prowadzą szkoły, będą mogły występować o te środki – wyjaśniła podczas konferencji po przyjęciu nowej ustawy Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Na razie jednak program dofinansowania nie został uruchomiony.
Elbląski Ratusz zapowiada jednak, że z takiego dofinansowanie planuje skorzystać.
W tej chwili gabinety stomatologiczne funkcjonują w pięciu elbląskich szkołach. Chcemy podobną opiekę wprowadzić jeszcze w przynajmniej dziesięciu kolejnych placówkach. Trudno mi jednak w tej chwili mówić o konkretach. Zobaczymy jednak jakie będą środki rządowe na ten cel, ile będziemy musieli dołożyć z budżetu. Myślę, że więcej informacji będę miała pod koniec sierpnia
- mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu.
W pozostałych elbląskich szkołach opieka stomatologiczna, najpewniej świadczona będzie poza placówką, przez funkcjonujące już gabinety. Na podpisanie takich umów, też trzeba jeszcze poczekać. Dyrektor edukacji zapewnia jednak, że samorząd będzie gotowy, aby wypełnić nowe obowiązki.
Pewne kroki już podjęliśmy. Na pewno będziemy przygotowani na zapewnienie uczniom takiej opieki
- dodaje Małgorzata Sowicka.