Przepisy nie regulują maksymalnej temperatury, w której pracownik może wykonywać swoje obowiązki. Pracodawca oczywiście może wprowadzać dodatkowe rozwiązania organizacyjne, które ułatwią pracownikom przetrwanie upałów, np. skrócić czas pracy. Nie przypominam jednak sobie, takich przypadków. Pracodawcy raczej robią to, co muszą, a nie to, co mogą. Pewnie w większych zakładach o rozbudowanej strukturze, tak bywa, ale to nie zdarza się często - mówi Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. Zdarza się jednak, że pracodawca nawala również w sprawach, które powinien dopilnować. W Elblągu w ostatnich dniach do inspekcji pracy trafiły trzy skargi związane z warunkami pracy w trakcie upałów.
Na terenie działania elbląskiego oddziału były do tej pory trzy zgłoszenia dotyczące warunków pracy i uciążliwości związanych z wysoką temperaturą. W takich przypadkach najczęściej chodzi o niewydawanie napojów. Te konkretne zgłoszenia są w trakcie sprawdzania. Inspektorzy muszą je rozpatrzyć
- dodaje Łukasz Sztych.
Przez najbliższe dni pogoda da nam odetchnąć i "afrykańskie" upały już nam nie będą nam dokuczały. Jednak synoptycy zapowiadają, że w połowie lipca znów kreska na termometrze może znacznie podskoczyć. Warto więc się na to przygotować i dowiedzieć co pracodawca może, a co powinien zapewnić pracownikowi podczas upałów.
Przepisy nie regulują maksymalnej temperatury, powyżej której nie można świadczyć pracy, są tylko ogólne przepisy. Mówią jednak, że pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, a temperatura na stanowiskach pracy powinna być adekwatna do charakteru wykonywanej pracy. Określona jest tylko minimalna temperatura, maksymalnej nie ma. Natomiast jeśli jest ona na tyle uciążliwa, wynosi na stanowiskach pracy na zewnątrz powyżej 25 stopni Celsjusza, wtedy pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia napojów, w ilości odpowiadającej potrzebom pracowników. Jeżeli stanowisko zlokalizowane jest wewnątrz budynku, to obowiązek wydania tych napojów powstaje, gdy temperatura przekroczy 28 stopni C. Najczęściej, skargi związane z upałami, dotyczą właśnie niewydania napojów
- mówi zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.
Przepisy nie przewidują możliwości wywiązania się przez pracodawcę z obowiązku dostarczenia pracownikom płynów do picia w inny sposób, np. przez wypłacanie pracownikom w zamian ekwiwalentu pieniężnego. Takie rozwiązanie będzie niezgodnie z prawem, przypomina PIP.
W przypadku osób wykonujących prace brudzące na otwartej przestrzeni, w wysokiej temperaturze bez dostępu do bieżącej wody, pracodawca musi zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie. Oczywiście, pracodawca w zależności od swoich możliwości powinien poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń.
Ustawodawca szczególną ochroną przed wysokimi temperaturami w pracy objął pracowników młodocianych. Zabronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%, dodaje inspekcja pracy.
Kurtyny wodne z mgielkami wodnymi tego nie potraficie zainstalować dziadoki. Wywalić was z roboty to mało, po prostu jesteście nieudacznicy.
Miasto na szczególnie życie w nim ,wypoczynek jest utrudniony. A wszystko dzięki osobom odpowiedzialnym za to na dodatek biorą za to pensję. Czy naprawdę do prezydenta miasta nie docierają informacje że w Elblągu dzieje się źle że jego pracownicy walą na wszystko.
w małych miejscowościach są zagospodarowane akweny wodne aby ludzie mieli fajnie, a w naszym mieście NIC.!!! Ludzie za to odpowiedzialni mają się dobrze, zamiast być ukarani, i tak to już trwa wiele lat, wstyd!
Wojewódzki Szpitala Zespolony w Elblągu ???